Nagyjából 5 éven belül szinte teljesen ki akarnak vonni több nagy hatóanyagcsoportot, amelyek megalapozzák az egész növényvédelmet. A 3 nagy csoport a neonikotinoid típusú csávázószerek, a glifozát tartalmú gyomirtó szerek és a hormonrendszert károsító szerek. A témáról Dr. Tarcali Gábor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke írt. A szakember egyáltalán nem derűlátó a törekvésekkel kapcsolatban.

A neonikotinoid típusú csávázószerek kivonása a szántóföldi növények esetében lesz nagy kiesés. A glifozát tartalmú gyomirtó szerek használatának hiánya kevésbé érinti majd az ültetvényeket, mert a gyomirtást azokban mechanikusan is meg lehet oldani. A harmadik csoportba, a hormonrendszert károsító szerek közé viszont számos olyan gomba és rovarölő szer tartozik, amelyeket ma a leghatásosabbnak tartunk – mondta Dr. Tarcali Gábor a FruitVeB oldalnak. Ezt az anyagot szemléztük.

A hatóanyagkivonások egyre nehezebbé teszik a növények védelmét - képünkön egy permetezőgép látható

„Várhatóan az olyan remek felszívódású gombaölő szereink, mint pl. a triazol szercsoport jelentős része fog eltűnni, de a strobilurinoknak, a fungicidek újabb generációjának is több készítménye van veszélyben. Ha ezeket visszavonják, nem marad megfelelő szer az alma gombabetegségei ellen: a varasodásra, a lisztharmatra. Továbbá a csonthéjasok olyan betegségeinél is gyakorlatilag eszköztelenné válhatunk, mint a tafrinás levélfodrosodás és a monília. A rovarirtó szereknél szintén nehéz időszak elé nézünk, a kimagasló hatású neonikotinoid típusú szerek között, valamint más szercsoportokban is vannak olyan hatóanyagok, melyek a kivonandók listáján szerepelnek - folytatta a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke.

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60 százalékos hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és még nem látjuk, hogy mivel tudnánk ezeket pótolni.

Dr. Tarcali Gábor

A kevesebb szerre könnyebben válik ellenállóvá a kártevő

A növényvédelem esetében nem csak az a baj, ha nincs megfelelő szer, hanem az is, ha kevés van belőle. A kevesebbet ugyanis gyakrabban kell használni, így rezisztencia, ellenállóképesség alakulhat ki vele szemben a kártevőkben. Ezáltal csökken a hatásfoka, leszűkülnek a védekezési lehetőségek. Ha ez bekövetkezne, akkor ez olyan gazdasági változásokat okozhat, mint az exportunk csökkenése, illetve ezzel párhuzamosan az importunk növekedése, a magyar termékek száma pedig ezáltal az országon belül is lecsökkenne.

Be kell látni, hogy növényvédelem nélkül nem lehet növénytermesztést végezni. Ma már mindenki arra törekszik, hogy minél kevesebbet használjon a kémiai szerekből, de van egy olyan mennyiség, ami tovább már nem csökkenthető.

Dr. Tarcali Gábor

Folyamatosan vannak új hatóanyagok és fejlesztések. Ennek ellenére sajnos nem tudok olyanról, ami forradalmian új helyzetet teremtene. Ez nagyon aggasztó. Mert ha nem lesz megfelelő eszközünk, akkor hogyan fogunk hatékony növényvédelmet végezni? Létezik viszont számos olyan kényszerhelyzet, amikor a korábban már kivont szert más hatékony készítmény hiányában szükséghelyzetből ismét be kell vetni. Ilyen például a Redentin a mezei pockok ellen, vagy például a Kasumin, ami szükséghelyzeti engedéllyel alma és egyes zöldségek esetében korlátozott feltételek mellett idén ismét használható lesz – mondta a szakember.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás