A mesterséges intelligenciával kapcsolatban számos cikk, szakvélemény és elemzés jelent meg az elmúlt időszakban. A közbeszédet a ChatGPT program regisztrációhoz kötött, ingyenes használata uralja, bár ez csak egy lehetséges felhasználási felülete a Big Data, vagyis nagy adatrendszerekre épülő, öntanuló mechanizmusoknak. A program a nagy mennyiségű, nagy sebességgel változó és nagyon változatos adatok feldolgozásáról szól. Mire hasznos ez a mezőgazdaságban?

A mesterséges intelligencia, vagyis az MI alkalmazása számos kérdést vet fel, ezeket nézte meg az Agrárágazat cikke. A mesterséges intelligencia (MI, AI, Artificial Intelligence) alapú szoftvert fejlesztő OpenAl ellen több szerzői jogi pert is indítottak, noha elvileg a chatbot az okosítása során az interneten nyilvánosan elérhető adatokból dolgozik. Ezek segítségével a ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) a felhasználók kérdéseinek és parancsainak megfelelő szövegeket generál és meglepően pontos összefoglalókat készít. A generatív mesterséges intelligencia szemünk előtt formálódó iparág, ami rengeteg kérdést vet fel, félelmet szül, főleg a bizonytalan jogi és munkaerő piaci kérdések miatt.

A ChatGPT válaszolt arra is, miért hasznos a mesterséges intelligencia alkalmazása a mezőgazdaságban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós

Kérdések és válaszok a szakmáról a robottól

Arra a kérdésre, hogy mi a mezőgazdaság, a következő választ adta a program. „A mezőgazdaság egy olyan gazdasági ág, ami élelmiszerek, takarmányok és egyéb mezőgazdasági termékek előállításával foglalkozik. Magába foglalja a teljes értékláncot a növények vetéstől és az állatok gondozásától kezdve a nyersanyagok betakarításáig és feldolgozásáig, egészen azok értékesítéséig és elosztásáig. A mezőgazdaság fontos szerepet játszik az élelmiszerellátásban és fontos része az emberi társadalomnak.”

A generált válasz értelmes, egy középiskolai fogalmazás színvonalát néhány másodperc alatt teljesíti. Ilyen mélységben már a nagyobb világnyelveken (spanyol, francia, olasz, stb.) is kielégítő válaszokat lehet kapni. A problémák akkor kezdődnek, ha összetettebb kérdéseket teszünk fel: A mezőgazdaság alapvető fontosságú? 

„Igen, mondhatjuk, hogy a mezőgazdaság alapvető fontosságú. Fontos szerepe van az élelmiszerellátás biztosításában, aminek az emberiség túlélésében alapvető jelentősége van” – érkezett a válasz. Az ENSZ előrejelzése szerint a Föld népessége 2050-re eléri a 7,9–10,9 milliárd főt. A ChatGPT szerint a következőképpen táplálhatjuk a növekvő lélekszámot. „A Föld növekvő népességének táplálása egy nagy kihívás, amivel az emberiség a következő évtizedekben szembesül. Néhány dolog, ami hozzájárulhat az élelmiszerellátás biztonságához: mezőgazdasági termelékenység növelése, az élelmiszerek tárolásának és elosztásának javítása, az élelmiszerpazarlás csökkentése, új élelmiszerforrások feltárása, élelmiszer fogyasztási szokások megváltoztatása.”

Vannak még határok

Amennyiben az egyes javaslatokra még részletesebben rákérdezünk, a mesterséges intelligencia eléri a mostani határait - írták. A konkrét, mélyen szakmai kérdésekre gyakran már hibás vagy félrevezető válaszokat ad. Ettől függetlenül az öntanuló mechanizmus valószínűleg hamar képes lesz betölteni a legkülönfélébb szakterületek fehér foltjait, de olyan komplex gondolkodásra és szövegalkotó képességre még sokáig nem lesz alkalmas, mint amire az ember. Amíg ez elválik, érdemes megnézni, mire használhatja a mezőgazdaság az MI-t. A ChatGPT válasza: „időjárás előrejelzésben, károsítók és betegségek felismerésében, öntözőrendszerek szabályozásában, talajvizsgálatokban.”

Arra a kérdésre, hogy miért hasznos a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságban, ezt válaszolta a gép

A mesterséges intelligencia (MI) számos módon hasznos lehet a mezőgazdaságban. Az alábbiakban néhány példa található arra, hogy hogyan segíthet a mezőgazdasági tevékenységek optimalizálásában és hatékonyságának növelésében:

  • Precíziós mezőgazdaság: A mesterséges intelligencia segíthet a földműveseknek pontosabban meghatározni, hogy mely területeken szükséges trágyázni, öntözni vagy növényvédelmi intézkedéseket alkalmazni. Ezáltal csökkenthető a termelési költség és a környezeti terhelés.
  • Növénybetegségek és kártevők felismerése: Az MI algoritmusok képesek azonosítani a növények állapotából és megjelenéséből származó jeleket, amelyek a betegségek vagy kártevők jelenlétére utalnak. Ez segíthet időben felismerni a problémákat és gyorsabban cselekedni.
  • Terméshozam előrejelzés: Az MI segíthet az időjárás, a talajminőség és más tényezők alapján előrejelzéseket készíteni a terméshozamra vonatkozóan. Ez segíti a gazdákat abban, hogy jobban tervezhessék a termelést és a piaci igényeket.
  • Automatizált mezőgazdasági gépek: Mesterséges intelligencia alapú gépek képesek önállóan végrehajtani olyan feladatokat, mint a vetés, az öntözés vagy a betakarítás. Ezáltal növelhető a termelékenység, és csökkenhet a munkaerőigény.
  • Adatkezelés és döntéstámogatás: Az MI segítségével a mezőgazdasági adatokat hatékonyabban lehet összegyűjteni, tárolni és elemzeni. Ez adataink alapján jobb döntéseket tesz lehetővé a termelés optimalizálása és a gazdasági eredmények javítása érdekében.
  • Víz- és energiahatékonyság: Az MI segíthet az öntözési rendszerek és egyéb energiaigényes folyamatok optimalizálásában, hogy minimalizálja a víz- és energiafelhasználást. Ez nemcsak költségmegtakarítást eredményezhet, hanem hozzájárulhat a fenntartható mezőgazdasághoz is.
  • Terményminőség javítása: Az MI segítségével lehetőség nyílik a termények minőségének javítására, például a megfelelő időben történő betakarítás, szortírozás és csomagolás révén.
  • Genetikai fejlesztés: Az MI segíthet a növényi és állati genetika területén is. Az algoritmusok képesek elemezni a genetikai adatokat, hogy hatékonyabban legyenek kitenyésztve az ellenálló növényfajták vagy a jobb terméshozamú állatfajták.

Ezen előnyök összességében segítik a mezőgazdászokat a termelés hatékonyabbá, fenntarthatóbbá és profitábilisabbá tételében, miközben csökkenthetik a környezeti hatásokat és a munkaerő igényét - zárta válaszát a ChatGPT robotja.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás