Megnéztük, miért kapott uniós oltalmat a Hegykői petrezselyemgyökér
Uniós oltalomban részesítette az Európai Bizottság a Hegykői petrezselyemgyökér elnevezést. Az Agrárminisztérium Földrajzi Árujelzők Programjának eredményeként így már 70-re emelkedett az uniós oltalom alatt álló magyar agrártermék földrajzi árujelzők száma. 22 élelmiszer, 38 bor és 10 szeszes ital elnevezése védett az EU területén. A Hegykői petrezselyemgyökér a Petroselinum crispum L. faj termesztésével előállított termék. A termesztéséhez felhasznált fajták az Eagle, a Berlini félhosszú (félhosszú, korai fajták), a Fakír és az Arat (hosszú fajták).
A Hegykői petrezselyemgyökér termelése Magyarország nyugat-dunántúli területén, a Fertő-tó környékéhez, Hegykő és Fertőhomok településekhez köthető - írta az Agrárminisztérium. A Hegykői petrezselyemgyökér erőteljesen fűszeres íze és illata a Fertő-tó vidékére jellemző hűvös csapadékos időjárásnak, és az ennek következtében elhúzódó tenyészidőnek köszönhetően alakul ki. Az üledékes, laza homoktalaj és a bakhátas művelés sima, elágazásmentes gyökérformát eredményez. A zamatos „Hegykői petrezselyemgyökér” kiváló fűszerezője a magyar konyha ikonikus húslevesének.
Forgalomba hozatalakor a „Hegykői petrezselyemgyökér” hengeres alakú, hossza 200-300, átmérője/vállszélessége 20 és 40 milliméter, tömege 50 és 150 gramm között van. A gyökértest habfehér színű, sima, elágazásmentes. A „Hegykői petrezselyemgyökér” más petrezselyemgyökerektől abban különbözik, hogy alakja simább, elágazásmentes és erőteljesen fűszeres ízű és illatú.
Hirdetés
A Hegykői petrezselyemgyökér termék kémiai paraméterei a következők:
- cukortartalom: legalább 9 g/100g a friss tömegre vonatkoztatva,
- kalcium-tartalma legalább 30 mg/100 g a friss termékre vonatkoztatva,
- foszfor-tartalma legalább 30 mg/100 g a friss termékre vonatkoztatva.
A Hegykői petrezselyemgyökér termőterületének kiválasztása
A petrezselyemgyökér termesztéséhez a könnyű és középkötött talajok felelnek meg, mint például humuszos homok, homokos vályog és a tőzeges talajok. A homokos talajon termelt petrezselyemgyökér könnyebben tisztítható. A földekről általánosságban elmondható, hogy jó talajerőben vannak, a szerves trágya utánpótlás jól biztosított, ami a zöldségtermő területeken már a termesztés előtt 2-3 évvel kiszórásra és beszántásra kerül. Szerves trágya kerül a földekre, műtrágyát kis mértékben használnak a területen.
Gondosan ügyelni kell a petrezselyemgyökér előveteményére, amelyek főként gabonafélék lehetnek. Ez azért fontos, hogy jó szerkezetű, szármaradványtól mentes talajt kapjunk. Hároméves vetésforgót kell alkalmazni, tehát a petrezselyemgyökér nem kerülhet ugyanarra a területre, amíg két agrárév le nem telt. A kártevők és kórokozók elszaporodása, valamint a talajuntság miatt legfeljebb három évenként kerülhetnek a növények ugyan arra a helyre. Gyökérzöldségek termesztése esetén lényeges, hogy az elő növények megfelelőek legyenek, olyanok, melyek tápanyagban gazdag, morzsalékos talajt hagynak maguk után.
A földrajzi árujelzőkről bővebben
A földrajzi árujelzők használata olyan eszköz az előállítók kezében, amely komoly gazdasági előnyt jelenthet. Egy 2020 januárjában közzétett statisztikai elemzés szerint a teljes uniós élelmiszer- és italexport több mint 15 százalékát a földrajzi árujelzős termékek értékesítése teszi ki, amelyek eladási ára magasabb az ezzel nem rendelkező készítményekénél. A Földrajzi Árujelzők Program keretében további 15 új földrajzi árujelző uniós oltalmi eljárása van folyamatban. A földrajzi árujelzős agrártermékekről további információ érhető el a www.gi.gov.hu honlapon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatGraecus AF Oldalazó talajmaró
Több mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés