A mezőgazdaság az egészségkárosító kockázatok és a baleseti veszélyforrások melegágya
Több, mint 30 százalékkal csökkent az agráriumban tavaly a végzetes munkahelyi tragédiák száma. A mezőgazdaság ugyanakkor továbbra is az egyik legveszélyesebb terület az egészségkárosító kockázatok és a baleseti veszélyforrások miatt. Az egyik legnagyobb számban a mezőgazdasági munkahelyi balesetek fordulnak elő.
Tavaly 837-ről 654-re csökkent az agráriumban a munkabalesetek éves száma. Ezekből 12 volt halálos kimenetelű - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legfrissebb adataiból. 2016-ban összesen 18 halálos kimenetelű baleset volt a mezőgazdaságban, így az összes ágazat közül ez vezette a halálos munkabaleseti statisztikát. Az adatokból viszont kiderül, hogy az ágazatban egy év alatt több, mint 22 százalékkal csökkent a munkahelyi balesetek száma. Továbbá 33 százalékkal kevesebb végzetes kimenetelű munkabaleset történt – írta közleményében az NGM.
Ugyanakkor egyre több az olyan új veszélyforrás, mint a klímaváltozás következményei vagy az új technológiák és vegyi anyagok megjelenése. A szektor sajátossága, hogy a gazdálkodók sokszor szabadban, melegházakban, gépekkel, állatokkal, elszigetelt munkahelyen, illetve vegyi anyagokkal végeznek munkát. A munkavállalók pedig itt is számos veszélyforrásnak vannak kitéve. Az ágazat munkavédelmi helyzetét negatívan befolyásolja, hogy az építőipar mellett a mezőgazdaságban a legnagyobb a szakképzetlen munkavállalók száma. Sajátosság a nagyfokú cserélődés, az egyszerűsített foglalkoztatás körébe tartozó idénymunka, illetve az alkalmi munka is. A kimutatások szerint 2016-ban több, mint 700 mezőgazdasági munkáltatót ellenőrzött a munkavédelmi hatóság. A vizsgált munkáltatók háromnegyedénél tapasztaltak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot. Az adatok viszont az NGM közleménye szerint azt mutatják, hogy 2017-ben a munkavédelmi helyzet javult, és az ellenőrzött munkáltatók kétharmadánál találtak szabálytalanságot.
Hirdetés
Program indult a mezőgazdasági munkahelyi balesetek csökkentésére is
A mezőgazdasági munkabalesetek csökkentése érdekében az NGM tavaly kétéves országos munkavédelmi kampányt indított. A tárca azt is közölte, hogy a munkavédelmi kampány 2018-ban is folytatódik. A második és harmadik negyedévében országos vizsgálat alá veszik a mezőgazdasági tevékenységeket. Az elmúlt évben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) „Fókuszban a mezőgazdaság – első a munkavégzés biztonsága” címmel kétéves országos munkavédelmi kampányt indított a mezőgazdaságban dolgozók kedvezőtlen munkakörülményeinek javítására. Az okot az szolgáltatta, hogy 2016-ban rendkívül megnövekedett az agráriumban a halálos munkabalesetek száma. Összesen 18 munkavállaló vesztette életét. A kampány célja a balesetek számának csökkentése, azzal, hogy ágazatban tevékenykedő munkaadók figyelmét felhívják a biztonságos munkavégzés szabályaira.
A kampányhoz a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) is csatlakozott. Tavaly a Mezőfalván megrendezett, „I. NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow” elnevezésű szakkiállításon külön munkavédelmi standot biztosított az NGM égisze alatt működő Munkavédelmi Információs és Tanácsadó Szolgálat szakemberei és a megyei munkavédelmi hatóság munkatársai számára. Az elmúlt év őszén pedig az NGM szakmai közreműködésével a NAK „Biztonságos munkavégzés a terepen” címmel munkavédelmi témájú tájékoztató rendezvénysorozatot, roadshow-t tartott nyolc vidéki helyszínen. A kampány idén is folytatódik, csakúgy, mint a NAK munkavédelmi fórumsorozata.
Arról pedig, hogy miért nem tanácsos aratás idején a szántóföldön sétálgatni, ebben a cikkünkben olvashat bővebben.Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés