Tudta ön, hogy a szamár teje hasonlít a legjobban az anyatejre? És azt, hogy a sivatagban minek a tejét isszák? Hallotta miért nem kellene a nagyon kis gyerekeknek kecsketejet adni?

Kecske

Ismertebb kecskesajtok: rocamadur, montrachet bizonyos fajtái

Noha a tehén után a második legnépszerűbb tejforrás, a kecsketej a világ éves tejhozamának még így is mindössze két százalékát teszi ki.

Ennek oka a hozam relatív alacsonyságában keresendő: egy átlagos, tejtermelésre kitenyésztett állat napi 3-4 liter tejet ad, ez a mennyiség a tíz hónapos laktációs időszak végére jelentősen csökken. Rajongói a tehéntejnél sokkal egészségesebbnek tartják, aminek van némi alapja: a kecsketej vitamin- és ásványianyagtartalma jóval magasabb a tehénénél. Pont emiatt viszont a egészségügyi szervezetek világszerte óvnak attól, hogy nagyon kis gyerekeket tehéntej helyett kecsketejjel tápláljunk: a jelentősen eltérő vitamin és ásványi anyag profil miatt veseproblémákat és anyagcserezavart okozhat.

Juh

Ismertebb juhsajtok: feta, manchego, roquefort, pecorino

A speciálisan erre a célra tenyésztett juhok teje tápérték szempontjából az egyik legjobb tej: fehérjetartalma (5,4g/100g) majdnem kétszerese a tehénének és a kecskéének, zsírtartalma szintén. Magasabb zsírtartalma ellenére könnyebben emészthető, mint a szokásos tejek, mert a zsírmolekulát kisebbek, és nem tart annyi ideig a lebontásuk (a kecskékhez hasonlóan alapból homogenizált a tejük). Tejként ritkán találkozni vele, mert még a kecskénél is sokkal kevesebbet ad, amit jövedelmezőbb sajtba fektetni, mint meginni.

Vízi bivaly

Ismertebb bivalysajtok: mozzarella di buffala, paneer

Az autentikus indiai és az olasz konyha nélkülözhetetlen alapanyaga. Előbbi például a paneer nevű ismertebb sajthoz használja, utóbbi pedig az eredetvédett mozzarellához, vagy a pugliai, lenyűgözően krémes burratahoz. A bivalytej szárazanyagtartalma igen magas (zsírtartalma kétszerese a tehénének), viszont jóval kevesebbet is ad: napi tizenegy liter már jónak számít.

Szamár

A szamár teje nem különösebben nagy durranás: fehérjetartalma fele a tehénének, szénhidráttartalma viszont majdnem kétszerese. Szakértők szerint az ízét tekintve ez áll a legközelebb az emberi anyatejhez, a huszadik század elején használták is csecsemők táplálására, ha a szoptatás akadályokba ütközött. Úgyhogy ha valakit emészt a kíváncsiság, de a szociális korlátai megakadályoznak abban, hogy megkóstolja az anyatejet, akkor a csacsiké egy jó alternatíva lehet.

Sertés

A közönséges házi sertés teje is iható lenne elvileg, készíthető belőle sajt – ráadásul, állítólag, nem is akármilyen – az egyetlen probléma, hogy a disznókat rendkívül nehéz megfejni: a szoptatós időszakban levő nőstények bizalmatlanok, agresszívek, és mindent megtesznek, hogy elkerüljék a fejést.

Teve

Inkább közel-keleten, beduinok szomszédságában állomásozó olvasóinkat érdekelheti ez a megoldás (bár az idén az Egyesült Államokban is legalizálták a tevetej árusítását). Laktóz- és koleszterintartalma alacsonyabb, ásványianyag-tartalma magasabb a tehéntejénél, vastartalma pedig egyenesen a tízszerese. A teve adja a legtöbb tejet a tehén után, a legjobb hozamú állatok a napi harminc litert is megugorják, ráadásul akkor is képesek tejet adni, ha a vízhozzáférésük korlátozott.

Adhatunk a macskának kecsketejet?

Sok állatbarát szerint a magukra hagyott kiscicákat kecsketejjel kell táplálni, mert az laktóz mentes - a macskák nagy része viszont nem rendelkezik laktáz enzimmel, vagyis az emésztetlen laktóz gyomorrontást és hasmenést okozhat.

A kecsketej sem laktóz mentes, igaz kisebb mennyiséget tartalmaz a tehéntejhez képest. A megkérdezett állatorvosok elmondták, hogy néhány macska jól tolerálja, sőt kedveli is, akárcsak a tehénét, de ennek ellenére fennáll a hasmenés veszélye, ami legyengüléshez vezethet egy fiatal állat esetében. Érdemes próbát tenni - hamar kiderül, a mi cicánk bírja-e. A szakemberek javaslata alapján a szilárd táplálékra való átszoktatáskor adjunk inkább laktóz mentes tejtermékeket, amelyeket a kisállat kereskedésekben szinte mindenhol megkaphatunk, ezek nem okozhatnak emésztési problémát.

Forrás: Origo.hu

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás