Mindenhol arról hallani, hogy milyen szabályoknak kell megfelelniük a gazdáknak, milyen rendelkezéseket kell betartani, de mit jelent igazából a zöldítés, mint fogalom? Vagy éppen mi az a környezeti szempontból érzékeny gyepterület? A szabályozás tele van olyan fogalmakkal, amelyeknek a pontos jelentése nem biztos, hogy ismert mindenki számára. Mai cikkünkben összeszedtünk néhány olyat, amit szükséges ismerni a zöldítés új jogszabályának megfelelő értelmezéséhez.

Alapvetően fontos tudnunk, hogy mit is takar a zöldítés fogalma: zöldítésnek nevezzük az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös agrártevékenységek összességét. Ide tartozik az állandó gyepterületek fenntartása és védelme, a növénytermesztés diverzifikációja és az ökológiai jelentőségű területek kialakítása.

Mezőgazdasági területnek kell tekinteni a szántóterület, az állandó gyepterület és az állandó kultúrák összességét.

Szántóterületnek nevezzük a szántóföldi növénytermesztés céljára megművelt (vagy rendelkezésre álló) területet. Idetartoznak a parlagon hagyott területek és az ideiglenes gyeppel borított területek is, továbbá az üvegházak és egyéb, fedél alatti földterület is.

Állandó kultúrának tekintjük azt, amely 5, vagy több éven keresztül foglalja el a földterületet és ismétlődően termést hoz. Ebbe a kategóriába tartoznak a faiskolák, a fás szárú energetikai ültetvények, egyéb, fás szárú ültetvények, továbbá levendula, orvosi zsálya, mezei cickafark és egyéb lágy szárú fajok.

Környezeti szempontból érzékeny gyepterületnek nevezzük a 2015-ös évtől az összes, Natura 2000 területen található gyepterületet.

Parlagon hagyott földterületnek minősül az a minimum 0,25 hektáros terület, amelyre tárgyévben semmilyen növényt nem vetnek vagy telepítenek.

Megállapított területnek kell tekinteni azt a területet, amelyet az MVH a kérelem benyújtása után az adott támogatásra meghatároz.

Főnövénynek nevezzük azt a növényt, amely az adott évben a leghosszabb ideig foglalja el a területet, míg másodvetésnek hívjuk azt a növényt, amely a főnövény után kerül elvetésre/ültetésre, és a következő év főnövényét megelőzően kerül le a területről. Másodvetésnek tekinthető a zöldtrágyanövény is.

Forrás: zöldítési kézikönyv

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás