Egy kimutatás szerint Magyarországon az erdőtüzek 99 százaléka emberi mulasztásból ered. Ezzel negatív rekord vagyunk Európában. Közeleg az év első leginkább tűzveszélyes időszaka, tegyünk azért, hogy ne mi legyünk az elrettentő példa.

Ritka kivételnek számít hazánk, de sajnos nem jó értelemben. Magyarországon – a kimutatások szerint – az erdőtüzek csaknem 100 százaléka emberi gondatlanság következménye. Mivel közeleg az év egyik kiemelten tűzveszélyes időszaka, a NÉBIH óvatosságra inti a kirándulókat és a gazdákat egyaránt.

A száraz avar könnyen meggyullad. Elég egy szikra és máris több száz fa, facsemete és kisállat eshet a lángok martalékává
 

A tavaszi tüzekre jellemző, hogy a február-áprilisi, jellemzően csapadékhiányos időszakban pusztítanak. Ekkor még nem zöldül ki igazán a vegetáció és az elöregedett, száraz aljnövényzet, valamint a lombok nagyon könnyen lángrakapnak. Nem feltétlenül kell közvetlenül meggyújtani ezeket a száraz növényeket ahhoz, hogy komoly tűzvészt okozzunk. Elég egy őrizetlenül hagyott tűz, vagy éppen a kerti grillezés közben a szél által odébb fújt szikra és máris megvan a baj. Egy ilyen eset akár több millió facsemete pusztulását is okozhatja, továbbá súlyos károkat okoz a tavasszal éledő természetnek, elpusztítva akár sok állatfaj kicsinyeit is.

A klímaváltozásnak a vegetációs tüzekre is van hatása. Kevesebb a csapadék, így hosszabb a száraz időszak, több vegetációs tűz üthet ki, ha nem vagyunk elővigyázatosak. Mivel a tüzek 99 százaléka emberi gondatlanságból ered, így a legjobb megelőzés, ha odafigyelünk környezetünkre. Egy erdei bográcsozást lehetőleg szélcsendes időpontban rendezzünk meg, a tüzet pedig gondosan oltsuk el. Ellenkező esetben a még izzó parázs akár 2-3 nap múlva is lángra kaphat, ezzel újabb pusztítást végezve a természetben.

A mezőgazdaságban is komoly károkat tud okozni egy tűzvész
 

Az erdők mellett a mezőgazdasági területeken is komoly pusztítást okozhat egy tűzvész. Rossz esetben akár egy gazda éves munkáját is tönkre teheti egy ilyen esemény. Vigyázzunk hát a természetre, tartsuk be a szabályokat és óvjuk a környezetünk értékeit.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás