Miután megújult a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének vezetése, első dolguk volt, hogy felmérjék a tenyészeteikben lévő tenyészbikák állapotát. A vizsgálatok elvégzése hasznos volt, sok olyan dologra is rávilágított, amelyre minden húsmarha tartónak oda kell figyelnie.

Sokszor egy sikertelen vemhesülést hajlamosak a gazdák a tehenek számlájára írni, pedig a bika is épp annyira lehet felelős, mint a tehén. A tenyészbikák megfigyelésére, vizsgálatára (még az Állattenyésztési Törvényben előírt félévenkénti tasakváladéki vizsgálatot sem végzik el) is kevesebb figyelmet fordítanak a tenyésztők, pedig egy andrológiai (sperma) vizsgálattal érdekes dolgokra is fény derülhet – így történt ez most a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének tenyészeteiben is. Jelentős egyesületi támogatással a tenyésztőknél elvégeztették a tasakváladéki vizsgálaton felül a spermavizsgálatot is.

A vizsgált tenyészbikák 20 százaléka esetében a sperma életképessége, azok száma és aránya nem ütötte meg azt a minőségi mértéket, ami optimális esetben elvárható. Az ilyen eltéréseknek több oka is lehet.

Fedeztetés, vagy akár a napi rutin közben is érheti sérülés a bikák heréit ütődés, taposás által.  Az ilyen fajtájú sérülések szabad szemmel nem feltétlenül láthatóak, mégis, akár maradandó problémát is okozhatnak az érintett jószág spermiogenezisében.

Nem mindig a tehén a hibás, ha nem jön össze a vemhesülés (A fotó illusztráció!)
 

A sérülések mellett a másik okozója lehet a hímivarsejt-képzési zavaroknak a testhőmérséklet megemelkedése. A herék azért helyezkednek el a testen kívül, hogy hőmérsékletük a testhőnél legalább 4 celsius fokkal alacsonyabb legyen, így biztosítható a zavartalan spermiumképződés. Lázas állapot esetén azonban a herezacskóban is emelkedik a testhőmérséklet és a tartósan magas hőmérséklet átmenetileg, de akár tartósan is károsíthatja az érintett bika nemzőképességét.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezek a problémák nem csak a charolais bikáknál, hanem minden egyes húshasznú bikánál előfordulhatnak. Épp ezért fontos, hogy minden gazda kiemelt figyelmet fordítson a bikáira, legyen szó magyar tarkáról, vagy éppen az említett charolais fajtáról.

Érdekesség, hogy amerikai tenyésztők és szakemberek szerint a fedeztetés első 21 napjában a tehenek 61 százalékának termékenyülnie kell ahhoz, hogy a ciklusból ne essen ki az állomány nagy része – írja a magyarmezogazdasag.hu. Amennyiben ez az érték nem teljesül, ki kell vizsgálni, mi okozza a problémát és sok esetben ilyenkor a hiba a tenyészbikák körül keresendő.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás