A fatolvajlás időről-időre előkerülő probléma szerte az országban. Védekezni ellene nehéz, azonban érdemes néhány dologra odafigyelnünk, amely visszaszoríthatja. A téma most is aktuális, ezért cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Évente 1500 köbméter fát visznek el a fatolvajok a pilisi parkerdőből, és ezzel 30-40 millió forint kárt okoznak. Az elkövetők a kivágott és eltulajdonított faanyag anyagi értékén túl komoly természeti károkat is okoznak. A nem szakszerű kivágással az erdők ökológiai egyensúlya megbomlik, sok visszamaradó fa megsérül vagy károsodik, veszélyeztetve a természetes élőhelyeket és sokszor a védett növényeket is. Előfordul, hogy a folyamatos lopások következtében annyira kiritkul a faállomány, hogy az erdészeteknek újra kell erdősíteniük az adott területet. Sajnos ez nemcsak a Pilisben probléma, hanem országszerte.

Nemcsak a téli hónapokban kell tartanunk a tüzifatolvajoktól. A téli időszakban megnő azoknak a száma, akik valóban az otthonuk fűtésére használják fel a lopott faanyagot. A „hivatásos” tolvajok viszont egész évben dolgoznak, ők sokkal dörzsöltebbek, nehezebb is elkapni őket. Belőlük jóval kevesebb van, viszont az általuk okozott kár sokkal jelentősebb.

A törvény viszont nem tesz különbséget közöttük. Ugyanúgy lopásnak számít, ha valaki csak a száraz, lehulló gallyakat szedi össze, mint ha kivágna egy élő fát, hogy később értékesítse. Ez pedig a büntető törvénykönyv szerint két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, illetve az elkövetőre erdővédelmi bírságot szabnak ki. Ha azonban a fatolvajok például egy védett fajhoz tartozó növényt taposnak le, akkor már természetkárosítást követnek el, melyért három évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak.

Május végén Ecseg külterületén lévő erdőterületről vittek el fákat, Veszprém megyében pedig krosszmotoros fatolvajok loptak.

A fatolvajlás visszaszorításáért minimálisan annyit tehetünk, hogy nem vásárolunk platóról árult tűzifát számla nélkül. Mindig megbízható forrásból szerezzük be az árut!

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás