Hogyan hatott a sok eső az idei hagymatermésre? Mibe rakjuk a vöröshagymát, ha sokáig szeretnénk tárolni? Cikkünkből ezekre a kérdésekre is választ kaphat!

Ha sok a csapadék…

Az idei esztendő időjárása nem kedvezett a vöröshagymát termesztő gazdáknak. Az érési, felszedési időszakban lehulló sok csapadék hatására - ami ráadásul egyenetlen vízmennyiséget okozott - a hagymafejek nem tudtak egyenletesen nőni, a buroklevelek nem lettek eléggé erősek, sőt, a gyors növekedésnek köszönhetően meg is repedeztek.

A peronoszpóra okozta károk

A vöröshagyma betakarítása két menetben történik: először kiemeljük a földből a hagymát, majd az utóérést követően felszedjük és betároljuk. A hagyma érettségét onnan látjuk, hogy a hagyma szára megdől és kialakul a hagymafejet körülvevő buroklevél. Nagyobb területeken gondot okozhat, hogy a hagymák nem egyszerre érnek ebbe a fejlettségi szakaszba, így általánosságban elmondható, hogy amikor a terület háromnegyede már ebben az érési fázisban van, akkor kezdik meg a betakarítást.

A szárdőlés miatt a hagyma nyaki része záródik, nem enged be a hagymafejbe több nedvességet. Idén a peronoszpóra-fertőzés miatt a szárdőlés sok esetben akadályoztatva volt, így a nedvesség könnyebben bejuthatott a hagymafejbe és a fertőzések is könnyebben kerültek a hagymába. Az ilyen, úgynevezett nyitott nyakú hagymák belső levelei könnyen rothadásnak indulhatnak, melyet kívülről nehéz észrevenni.

Alternatív módja a vöröshagyma tárolásának
 

Betakarítás után

A betakarítást követően át kell válogatni a hagymát, amely munkafázis az idei csapadékos időjárás miatt még fontosabbá vált. A tárolókba nem kerülhetnek nyitott nyakú, vizenyős hagymák, továbbá föld és növénymaradványok sem, mert ezek később gátolják a hagymák szellőzését. Különös figyelmet kell fordítani betárolás után a szürke, - és a fekete penész megjelenésére. A rosszabb minőségű hagymákat betárolás után is célszerű időnként átválogatni és fokozott figyelmet fordítani rájuk.

Tárolási alapszabályok

A hagyma tárolására kellően alacsony hőmérséklet és megfelelő relatív páratartalom szükséges. A tapasztalatok szerint a legideálisabb hőmérséklet a 0 C0, de a jó minőségű hagyma -3 C0 hőmérsékletig bírja a fagyot. Gyengébb minőségű hagymák kevésbé viselik a negatív hőmérsékletet, így ezeknél nem érdemes 0 C0-nál hidegebb tárolást megkockáztatni.

Az esetlegesen beteg hagymák a megfelelő tárolási körülmények között mumifikálódnak, így könnyen kiszűrhetőek, kiszedhetőek.

Csak nagyon alacsony páratartalom mellett tárolható a hagyma sikeresen, ugyanis ha a páratartalom növekszik, a hagyma csírásodni kezd, így veszíteni fog értékéből. Műanyag csomagolóanyagba nem célszerű hagymát tárolni, ugyanis abban indul meg leghamarabb a csírásodás.

Nem csak a magas páratartalom, de a fény is növeli a csírázás veszélyét, így a hagymát kizárólag sötétben szabad tárolni.

A méret a lényeg?

A vöröshagyma tárolásának szempontjából mindenképpen. A megfigyelések azt bizonyítják, hogy a kisebb méretű hagymák tárolási vesztesége lényegesen kisebb, mint a nagyobb méretű társaiké.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás