Mire kell figyelni a vöröshagyma tárolásakor?
Hogyan hatott a sok eső az idei hagymatermésre? Mibe rakjuk a vöröshagymát, ha sokáig szeretnénk tárolni? Cikkünkből ezekre a kérdésekre is választ kaphat!
Ha sok a csapadék…
Az idei esztendő időjárása nem kedvezett a vöröshagymát termesztő gazdáknak. Az érési, felszedési időszakban lehulló sok csapadék hatására - ami ráadásul egyenetlen vízmennyiséget okozott - a hagymafejek nem tudtak egyenletesen nőni, a buroklevelek nem lettek eléggé erősek, sőt, a gyors növekedésnek köszönhetően meg is repedeztek.
Hirdetés
A peronoszpóra okozta károk
A vöröshagyma betakarítása két menetben történik: először kiemeljük a földből a hagymát, majd az utóérést követően felszedjük és betároljuk. A hagyma érettségét onnan látjuk, hogy a hagyma szára megdől és kialakul a hagymafejet körülvevő buroklevél. Nagyobb területeken gondot okozhat, hogy a hagymák nem egyszerre érnek ebbe a fejlettségi szakaszba, így általánosságban elmondható, hogy amikor a terület háromnegyede már ebben az érési fázisban van, akkor kezdik meg a betakarítást.
A szárdőlés miatt a hagyma nyaki része záródik, nem enged be a hagymafejbe több nedvességet. Idén a peronoszpóra-fertőzés miatt a szárdőlés sok esetben akadályoztatva volt, így a nedvesség könnyebben bejuthatott a hagymafejbe és a fertőzések is könnyebben kerültek a hagymába. Az ilyen, úgynevezett nyitott nyakú hagymák belső levelei könnyen rothadásnak indulhatnak, melyet kívülről nehéz észrevenni.
Betakarítás után
A betakarítást követően át kell válogatni a hagymát, amely munkafázis az idei csapadékos időjárás miatt még fontosabbá vált. A tárolókba nem kerülhetnek nyitott nyakú, vizenyős hagymák, továbbá föld és növénymaradványok sem, mert ezek később gátolják a hagymák szellőzését. Különös figyelmet kell fordítani betárolás után a szürke, - és a fekete penész megjelenésére. A rosszabb minőségű hagymákat betárolás után is célszerű időnként átválogatni és fokozott figyelmet fordítani rájuk.
Tárolási alapszabályok
A hagyma tárolására kellően alacsony hőmérséklet és megfelelő relatív páratartalom szükséges. A tapasztalatok szerint a legideálisabb hőmérséklet a 0 C0, de a jó minőségű hagyma -3 C0 hőmérsékletig bírja a fagyot. Gyengébb minőségű hagymák kevésbé viselik a negatív hőmérsékletet, így ezeknél nem érdemes 0 C0-nál hidegebb tárolást megkockáztatni.
Az esetlegesen beteg hagymák a megfelelő tárolási körülmények között mumifikálódnak, így könnyen kiszűrhetőek, kiszedhetőek.
Csak nagyon alacsony páratartalom mellett tárolható a hagyma sikeresen, ugyanis ha a páratartalom növekszik, a hagyma csírásodni kezd, így veszíteni fog értékéből. Műanyag csomagolóanyagba nem célszerű hagymát tárolni, ugyanis abban indul meg leghamarabb a csírásodás.
Nem csak a magas páratartalom, de a fény is növeli a csírázás veszélyét, így a hagymát kizárólag sötétben szabad tárolni.
A méret a lényeg?
A vöröshagyma tárolásának szempontjából mindenképpen. A megfigyelések azt bizonyítják, hogy a kisebb méretű hagymák tárolási vesztesége lényegesen kisebb, mint a nagyobb méretű társaiké.
Forrás: kerteszetesszoleszet.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés