Tanácskoztak, vitáztak és szavaztak a magyar ökoburgonya kísérletek további irányáról az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) rendezvényén a hazai biogazdák. A konferencián nem a szokásos előadó-hallgató rendszer szerint vettek részt a jelenlévők, hanem élénk párbeszéd alakult ki a gazdák között.

A gödöllői Szent István Egyetemen tartott, A minőségi termesztés fenntartása ökológiai gazdálkodásban: fókuszban a talaj-mikrobiológia és a tápanyag-utánpótlás című konferencián tele volt a terem az ökoburgonya hazai termesztőivel.

Ökoburgonya a javából - somogyi kifli fajtát is hoztak a termelők - Fotó: Magro.hu
A talaj, mint élő közeg és élettér

A talaj megóvásának és helyreállításának fontosságáról beszélt Prof. Dr. Bíró Borbála talajbiológus, a SZIE Talajtan és Vízgazdálkodás Tanszék egyetemi tanára. A világunk 11 százaléka művelhető, és ez a szám a talajdegradációs folyamatok következtében egyre csökken. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) is felismerte, hogy a jelenlegi talajgazdálkodási módszerek nem fenntarthatók, hanem a talajra, mint táplálékhálóra, és élettérre kell gondolni. Nem csak baktériumpótlásra van szükség, hanem a teljes tápanyagszféra karban tartására, a szokásos NPK-adagolás helyett minimum 14 féle tápanyagot kellene visszajuttatni a talajba - mondta. A vizsgálataik szerint a lucerna kevésbé, a lóbab szélsőségesen talajfüggő, valamint a paradicsomon végzett kísérleteiknél a trichoderma és az MTD oltóanyagokkal kezelt növények sokkal jobb eredményt adtak.

Ökoburgonya kutatásról szavaztak a termelők Gödöllőn - Fotó: Magro.hu
Kicsiben is nagy volt a szórás - több idő kell a részletes eredményekhez

A kisparcellás burgonya talajoltás kísérletek eredményeiről az ÖMKi kertészeti szakreferense, Papp Orsolya beszélt. A Démon fajtát vizsgálták egy gödöllői és egy tahitótfalui biogazdaságban, két kísérleti oltóanyaggal. A mikroorganizmusok növényerősítő és növényvédő szerepe volt a fókuszban. Az eredmények egészen eltérőek voltak: Gödöllőn a nagy gumók aránya jelentősen nőtt, míg Tahitótfalun csökkent a számuk. A kísérlet tovább folytatódik, a gumókat pedig a varasodás, a himlő, a fuzárium, a zöldültség és a torzultság alapján vizsgálják. A vizsgálatok tanulsága, hogy hiába reklámozzák és sztárolják, senki se várjon csodát 1-1 oltóanyagtól. A jövő útja a talajra és a kultúrára szabott szaktanácsadás lesz - mondta Papp Orsolya.

Stressztűrés és termőképesség

A nemzetközi SolACE programról az ÖMKi ügyvezetője, Dr. Drexler Dóra számolt be. A francia partnerrel együttműködve azt vizsgálják, hogyan viselik a növények a nitrogén és foszfor alacsony elérhetősége és a vízhiány okozta kombinált stresszt. A három főnövény a kenyérbúza, a durumbúza és a burgonya lesz, az utóbbi 2019-ben kerül bele a soroksári kísérleti telep talajába. Azt nézzük meg, hogy a pillangós elővetemény és az oltóanyag hogyan hat a burgonyára - mondta Dr. Drexler Dóra.

Ahol egészséges a talaj, ott egészséges a növény és a gazda is

A műhelymunkán izgalmas ötletekről beszéltek a termelők. A hagyományos konferenciákhoz képest itt szót kaptak a gazdák: mindenki hozzátehette ötletét, vagy feltehette kérdését. Ezekből a megoldásokból szemezgettünk:

  • Vízmegkötő anyag kipermetezésével is meg lehet fogni a kipárolgó nedvességet és a párát
  • Humusznövelő gazdálkodás - van olyan megoldás, ami 8-10 hét alatt humuszt állít elő
  • Körkörös gazdálkodás - nem szabad kivinni a trágyát a földre, mert az sokkot ad a talajnak. A régi rendszer szerint csak 2-3 éveset lehet kiszórni.
  • Az aszálymentes időszak elkerülhető korai fajták vetésével
  • Humusz menedzsment
  • Az USA-ban sokan úgy gazdálkodnak, hogy nincs olyan pillanat, amikor nincs a talajban élő gyökér
  • A no-till módszer: takarónövények alkalmazása a megfelelő talajélet fenntartására és elérésére
  • Ha az elemek nem kerülnek oldatba, nem tudja felvenni a növény - a talaj itt csak közvetett közeg - előkerült az ötlet, hogy a növényre közvetlenül vigyék az oldatot
A talajról szavaztak a magyar ökogazdák

Az interaktív szakasz végén a gazdák szavaztak, hogy a kutatás milyen feladatokra helyezzen nagyobb hangsúlyt, a legtöbben a humusz menedzsment fontosságát látták indokoltnak. Az ökoburgonya kutatása tehát a talajjavítók még részletesebb megismerését tűzi ki egyik fő céljának.

Globális felmelegedés helyett koncentráljunk a vetésforgóra!

Nem a felmelegedés, hanem a talaj termőképességének megtartása a fő kihívás - mondta a SZIE MKK Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Intézetének egyetemi docense, Dr. Tirczka Imre. Az egyik tanácsa az volt, hogy a szántón ne csak az egyes növények tápanyagigényét próbálják kielégíteni, hanem a teljes vetésforgóét. Ezzel megmarad és fejlődik a humuszréteg, és fenntartható a talaj termékenysége.

Várják az ökoburgonya termesztőket a kutatáshoz

Az ökogazdálkodásban ugyanúgy szükség van a tápanyag számítására, és a talajismeret még fontosabb, mint a hagyományos gazdálkodás esetén - vonta le az egyik fő tanulságot a konferencia végén Papp Orsolya. Az ÖMKi továbbra is várja olyan együttműködő gazdák jelentkezését, akik részt vennének a kutatásokban.

A hazai ökogazdálkodás tudnivalóit itt foglaltuk össze korábban.

Búza és kukorica konferenciák lesznek Kaposváron és Debrecenben

Ha pedig a búza és a kukorica érdekli, jelentkezzen a Magro.hu szakmai konferenciáira, amiket Kaposváron és Debrecenben rendezünk meg. Jöjjön el, és hallgassa meg a szakértők előadásait!

Többféle ökoburgonya érkezett a konferenciára - Fotó: Magro.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás