Továbbra is rengeteg a vita arról, hogy az élő fenyőfa kivágása, felállítása és kidobása éri meg jobban, vagy a műfenyő. Többen igyekeznek tanácsot adni, hogy melyik az igazán környezettudatos választás, az igazi, vagy a mű karácsonyfa. Érdemes megismerni, milyen szempontok befolyásolhatják a döntést. Milyen karácsonyfát válasszon az, akinek fontos a fenntarthatóság és a környezetvédelem az ünnepek idején is?

A mai napig nem zárult le az a több évtizedes vita, hogy igazi vagy mű fenyőfát válasszunk karácsonyra: melyik a jobb megoldás a környezettudatosság, a környezetvédelem, a fenntarthatóság és az esztétikum szempontjából? A válasz nem is olyan egyszerű - írta az Origo.

Többen igyekeznek tanácsot adni, hogy melyik az igazán környezettudatos választás, az igazi, vagy a mű karácsonyfa, ezért érdemes megismerni, milyen szempontok befolyásolhatják a döntést

Tény, hogy a műfenyők évről évre történő újrafelhasználása kényelmes, ám ha alaposabban megvizsgáljuk a kérdést, akkor kiderül: mégsem a legelőnyösebbek a fenntarthatóságot tekintve.

"A hosszú élettartam nem minden" - nyilatkozta Rosa Rivera, a One Tree Planted nonprofit szervezet szakértője az ABC Newsnak. 

"Sok évig kitartanak, ha jól kezelik őket, ami nyilvánvalóan fenntartható választásnak tűnik, ugyanakkor vannak hátrányaik a mű karácsonyfáknak."

Melyik a környezetkímélőbb karácsonyfa?

A karácsonyfa ültetvények segítenek az oxigéntermelésben és a szén-dioxid megkötésében, a fákból felszabaduló oxigén mennyisége az előállításukhoz szükséges viszonylag alacsony energiamennyiséghez képest fenntarthatóbbá teszi a valódi karácsonyfákat, mint a műfenyőket. A fotoszintézis során ugyanis a fák szén-dioxidot vonnak ki a légkörből, vízzel egyesítik, majd tiszta oxigént bocsátanak ki - írták.

Az igazi karácsonyfáknál megvalósul a fenntarthatóság, hiszen minden kitermelt fa után a termelők általában legalább egy palántát ültetnek újra, néha többet is.

A fát hét-tíz évig nevelik, mielőtt kivágják, ez alatt az idő alatt pedig folyamatosan szenet köt meg és oxigént szabadít fel a légkörből - fogalmaztak.

A az élő karácsonyfa vásárlása emellett a helyi gazdaságot is erősíti.

Mekkora a műfenyő karbonlábnyoma?

Míg az igazi karácsonyfák ültetésük és növekedésük során környezeti előnyöket hoznak, addig a legtöbb, műanyagból és fémből készült fenyőfa előállítása sok energiát igénylő folyamat, ráadásul az ennek során kibocsátott üvegházhatású gázok aktívan hozzájárulnak a globális felmelegedéshez - írták.

Miközben pedig a valódi fenyőfák újrahasznosíthatók és biológiailag lebomlanak, ezzel szemben egy műfenyőnél több ezer évbe telhet, amíg lebomlik, és még több szennyező anyag kerül vele a hulladéklerakókba és az óceánokba.

Egy harmadik megoldás

Az utóbbi időszakban egyre jobban terjed az élő fenyőfa kölcsönzése, amely környezettudatos és fenntartható megoldást jelent Karácsonykor. Erre ma már több helyen is kínálnak lehetőséget: a megvásárolt cserepes élő fenyőfát január elején vissza lehet vinni, és az árát le lehet vásárolni. A vásárláskor egyébként még nem kell eldönteni, hogy a fát megtartja valaki, vagy csak kölcsönözni szeretné. Az újrahasznosítás és a fenntarthatóság szempontjából talán ez jelentheti a legjobb választást, ha vállaljuk a fa visszaszállítását és a plusz autóutat vele - zárták a cikket.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Sok helyen módosíult a AKG pályázati felhívás, hozzuk a részleteket

2024.12.04.

Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról, sok részletet változtattak meg.

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Izgalmas témákat és fejlesztéseket hozott Győrben a Drón Fórum

2024.12.04.

A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában.

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás