Nagy pofont kap a gabona- és repcetermés a tartós csapadékhiány miatt
Visszavetheti a gabona- és repcetermés mennyiségét a tartós csapadékhiány, mivel az elmúlt időszakban mindössze 4-44 milliméter eső esett az országban. Ez 50-80 milliméterrel kedvesebb az ilyenkor megszokottnál - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának elnöke az MTI érdeklődésére. Petőházi Tamás szerint tavaly decemberben még kiváló állapotban voltak az őszi vetések, jelenleg viszont jelentős bokrosodási problémák jelentkeznek a csapadékhiány miatt. A repce alacsonyabb az átlagosnál, és kevesebb rajta az elágazás.
A NAK Bács-Kiskun megyei elnöke, Gáspár Ferenc is terméscsökkenésre számít az aszály miatt a megyében. Az őszi kalászosok szárának mérete a kevés csapadék miatt a tavalyihoz képest arányaiban kisebb, az őszi káposztarepce fejlettsége is a vártnál gyengébb. Az általa képviselt területen jelenleg a tavaszi növényeken kívül az őszi vetésű kultúrák védelméről is gondoskodnak. Pusztavámi Márton, a NAK Vas megyei elnöke ugyancsak komoly csapadékhiányról számolt be, hozzátéve azt, hogy a leggyengébb állapotban Vas megyében is a repce van - számolt be róla a Magyar Távirati Iroda.
Szabolcsban sem lesz jobb a repcetermés
Rácz Imre, a NAK Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke arról beszélt, hogy több hónap csapadéka hiányzik a föld termőrétegéből. A májusi eső már nem lesz képes a már kikelt növények, kalászosok fejlődését olyan mértékben segíteni, hogy az év jó eredményt hozhasson. A tavaszi vetésű gabonák eltérő állapotban vannak. A szárazság miatt több területen újravetésre, illetve későbbi vetésű növényre való váltásra lesz szükség. A tavaszi árpának és a zabnak nagyon nem kedvezett a száraz tavasz, továbbá egyes repcetáblákon megfigyelhető a március végi és áprilisi fagyok hatása - tette hozzá.
Hirdetés
A helyzet május harmadik harmadában
Az őszi árpa egyre többfelé virágzik, a búza zászlósleveles fenológiai fázisban, a repce pedig már elvirágzóban van. A kapás növények közül a kukorica 1-3 leveles, a napraforgó többfelé már 2-4 leveles állapotú. Az állományok állapotát jelentősen befolyásolja az elmúlt időszak csapadékmennyisége és a talajok vízgazdálkodó képessége. A rosszabb minőségű talajokon, ahol ráadásul kevesebb is esett, vontatottan fejlődnek a friss kelések. A kalászosok levélzete sárgul, és a repce is kevés oldalhajtással, hamar elvirágzott. A kukorica a jelenlegi száraz időben mélyebb gyökeret növesztve keresi a nedvességet a talajban, és ez a hosszú gyökérzet egy nyári aszályos időszak során még jól jöhet. A gyümölcsfák és a szőlő kevésbé sínylik meg a szárazságot. Virágzik az akác, a korai cseresznyén pedig már piroslik a gyümölcs - írta a NAK legfrissebb helyzetjelentése.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés