35 milliárd forint összegű beszállító-fejlesztési program indul az élelmiszeripari vállalkozások számára. A program legfontosabb célja a Magyarországon működő élelmiszeripari vállalkozások beszállító képességeinek fejlesztése, különösen a szükséges technológiaváltások és kapacitásbővítések, valamint azon minőségi elvárásoknak való megfelelés támogatása, ami ahhoz kell, hogy a magyar élelmiszerek, a hazai mezőgazdaság termékei megfelelő minőségben, csomagolásban jussanak el a magyar családok asztalára.

Az ITM számolt be róla, hogy a fentieket György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára, valamint Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára jelentette be az ITM Youtube-csatornáján. Feldman Zsolt szerint a koronavírus-járvány, amely a gazdaság számos ágazatát jelentős mértékű kihívásokkal szembesíti, rávilágított arra, hogy a magyar élelmiszerellátás kérdése stratégiai jelentőségű. Ezért az ágazat stabilitása, további fejlődésének biztosítása kulcsfontosságú. Míg az EU tagországok jelentős része nem önellátó alapvető élelmiszerekből, addig Magyarországon nincs olyan alapvető élelmiszer termékcsoport, amelyben Magyarország ne lenne önellátó. Sőt, az agrártermékek 45 százalékát exportálja - írta a közlemény.

35 milliárdra pályázhatnak az élelmiszeripari vállalkozások

Nőtt a termelés

Az államtitkár elmondta, hogy 2010 óta az ágazat támogatása sokrétű, uniós és hazai források is segítik zökkenőmentes működését. A korábbi kedvező gazdasági környezet kedvező eredményei már látszanak: 2014 és 2019 között az élelmiszeripar termelése ötödével nőtt - folytatta. Az ágazat termelékenységének és versenyképességének növekedését jelzi, hogy ugyanebben az időszakban a beruházások mennyisége 40 százalékkal bővült. Ezeket az eredményeket és a további fejlődést támogatja a most meghirdetett Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Program is, ami a vállalkozások további fejlesztéseihez, technológiai megújulásához járul hozzá - közölte Feldman Zsolt.

Fejlődik a beszállítóképesség

György László, az ITM államtitkára elmondta, hogy a program legfontosabb célja a Magyarországon működő élelmiszeripari vállalkozások beszállító képességeinek fejlesztése. Különösen a szükséges technológiaváltások és kapacitásbővítések, valamint azon minőségi elvárásoknak való megfelelés támogatása lényeges, ami ahhoz kell, hogy a magyar élelmiszer, a hazai mezőgazdaság terméke megfelelő minőségben, csomagolásban jusson el a magyar családok asztalára. Az ITM-államtitkár a program részleteit ismertetve elmondta: a projektek megvalósítási időtartama a mikro-, kis- és középvállalkozások esetében legfeljebb 12 hónap, kutatás-fejlesztési projekteknél 24 hónap, nagyvállalatok nagy beruházásai esetén pedig legfeljebb 24 hónap. A támogatás formája vissza nem térítendő. A beszállító mikro- és kisvállalkozások 50-500 millió forint közötti támogatási összegre pályázhatnak, a beszállító középvállalkozások és nagyvállalatok pedig 50 millió és 2 milliárd forint közötti támogatásra. A nagyvállalatok csak beszállítóként részesülhetnek támogatásban.

A támogatási intenzitás fő szabály szerint 35-50 százalék között alakul.

Előlegként a támogatási összeg 100 százalékát is megkaphatják a vállalkozások annak érdekében, hogy a projekteket minél előbb elkezdhessék - tette hozzá. Két ágon valósul meg a támogatás, egyrészt kiírnak egy beszállító-fejlesztési támogatási programot a magyar élelmiszeripari vállalkozások számára, amelyen az adott kereskedelmi lánccal közös pályázat keretében piacteremtés, üzleti együttműködés szándékát egy együttműködési megállapodásban rögzítve jelentkezhetnek támogatási forrásért. Tehát, az élelmiszeripari vállalkozás a vevőjével együtt, legtöbb esetben a Magyarországon működő kiskereskedelmi láncokkal igényelhet támogatást.

Továbbá kiírnak egy általános támogatási konstrukciót azon hazai kkv-k számára, amelyeknek külpiacra lépési lehetőségei célzott fejlesztésekkel támogathatók.

A támogatható tevékenységek között szerepel:

  • új eszközök, gépek beszerzése,
  • új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása,
  • információs technológia fejlesztése,
  • gyártási licenc, know-how beszerzések,
  • immateriális javak beszerzése,
  • ingatlan és infrastruktúra beruházás,
  • telephely fejlesztés,
  • tanácsadási szolgáltatások igénybevétele,
  • képzés igénybevétele,
  • megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.

A pályázási folyamatnak több lépése van: a koordinátorok, azaz a kiskereskedelmi láncok, a közétkeztetők, a külföldi nagy vevők 2021. február 28-ig tudnak regisztrálni. A beszállítók jelentkezését 2021. január 11. és február 28. között várják. A pályázás részletei és lépései megtalálhatók az elip.ifka.hu oldalon.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás