Nagyon megártott a kajszinak a változékony tavasz
Hátrányosan befolyásolja Európa kajszitermését a kifejezetten változékony idei tavasz. Míg délen a meleg téli idő okozott problémát a virágfejlődésben, addig többfelé a március végén és április elején beköszöntő fagyok gyakoroltak komoly hatást a kajszi növekedésére. A görög termés várhatóan akkora lesz, mint a tavalyi. Bár északon, különösen Macedóniában tavaszi fagyok voltak, ám a termőre forduló fiatal ültetvények ellensúlyozzák a terméskiesést. A változékony időjárás miatt az első kajszibarackokat valószínűleg a tavalyinál kissé később kezdik szedni.
Az Europech anyagára hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság írt arról, hogy a hektikus időjárás Franciaországban is erősen befolyásolja az idei kajszitermést. Elsősorban a túlságosan enyhe tél okozott bajt. Tavaly decemberben a hőmérséklet többször is meghaladta a 20 ºC-ot, néha a 25-öt is elérte. Azután az év elejére lehűlt az idő. Emiatt pedig főként a déli termőterületeken (Costière, Crau, Roussillon) több fajta nem kapta meg a szükséges hideghatást. Ez aztán torz vagy elhalt rügyeket, illetve kedvezőtlen, vontatott virágzást eredményezett. Ezek után északon, elsősorban Ardèche, Baronnies, Drome, Isère és Vaucluse környékén visszatérő tavaszi fagyok károsították a növényeket. Részben sikerült megmenteni a termést azokban az ültetvényekben, ahol gyertyával fűtöttek vagy légkeveréssel védekeztek a fagyok ellen, a többi területeken viszont nagy a kár.
Ugyan a francia adatok nem véglegesek, a cikk szerint annyi már biztos, hogy az ültetvények jóval a teljesítőképességük alatt teremnek. Amennyiben az időjárás visszatér a normálishoz, az első kajszit május utolsó harmadában fogják szüretelni.
Hirdetés
Az olasz kajszi sem lesz jó idén
Az idén 21 ezer hektáron termesztenek kajszit Olaszországban, a terület nem változott tavaly óta. 2019-ben jelentős termés volt az országban, de a korai időszakban érkezett jégesők miatt a minőség nem volt a legjobb. Az idei termést sok tényező alakítja. Leginkább a március végi-április eleji fagyok, amelyek többnyire az északi termőterületeket sújtották. A tavaszi fagyok előtt már a szokásosnál gyérebb virágzásról számoltak be, a nagy termés után pedig sokfelé alakult ki alternancia. Ezeken túl egyes területeken az enyhe tél miatt a fák nem kapták meg a virágzáshoz szükséges hideghatást. Februárban és március elején hosszú ideig volt az átlagosnál melegebb. A kajsziültetvények így területe több éven át nőtt, mostanra viszont egyensúlyba került az új telepítés és a kivágás aránya.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés