Nehézségek és különleges közgyűlés után küszöbön az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia Budapesten
Különleges közgyűlést tartott a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület a koronavírus korlátozások miatt 1 évvel elhalasztott Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia (ECPA) miatt. Az elnökségben nem történt változás, a közgyűlés megerősítette a jelenlegi helyén a Dr. Pajor Gábor, Umenhoffer Péter, Hadászi László, Bolyki Bence, Szűcs Imre és Varga Péter alkotta társaságot. Az egyesület elnöke továbbra is Dr. Milics Gábor maradt. Az általános alelnökkel, Varga Péterrel beszélgettünk a közgyűlés döntéseiről, a nemzetközi konferenciáról és a Digitális Agrárakadémia újdonságairól.
A Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület eredeti szabályai szerint 2-szer 2 évre lehet megválasztani az elnököt, de az először Magyarországon szervezett ECPA miatt tavasszal történt egy alapszabálymódosítás arról, hogy a közgyűlés az elnöknek 3 ciklust is engedélyezhessen. Ezután volt szükséges egy megerősítő szavazás, ami azért volt kiemelten fontos, hogy a nemzetközi konferencia megvalósítását azok vigyék végig, akik elkezdték a szervezést és a folyamatokat. Így maradt egyhangúlag a szervezet első embere Dr. Milics Gábor, ahogy az elnökség tagsága is változatlan. A közgyűlés elfogadta az Egyesület 2020-as pénzügyi beszámolóját is - mondta Varga Péter.
Aki kezdte, fejezze is be
A nagyszabású rendezvény eredeti időpontja a COVID-19 által terhelt 2020-as év volt, aminek a megrendezésére 3 éve nyerte el a jogot az egyesületünk. A projekt előkészítése és szervezése nem csak a résztvevők létszáma miatt, hanem pénzügyi szempontból is óriási kihívást jelentett a csapatnak. Ezért úgy tartottuk korrektnek, hogy ezt a folyamatot azok zárják le, akik elkezdték. Nem lett volna szerencsés menet közben átadni a feladatokat, a felelősséget és a megvalósítást - folytatta a szakember.
Hirdetés
A precíziós mezőgazdasághoz kapcsolódóan vannak még továbbá olyan, folyamatban lévő projektek, amelyek nem tartoznak közvetlenül az MPGE tevékenységi köréhez, de nagyon sokan benne vannak az egyesület tagságából és vezetőségéből. A Digitális Agrárakadémia az egyik legfontosabb ezek közül, a digitális bemutató üzemek és a képzési rendszer, valamint a programok kialakítása is azt kívánta meg, hogy az elnökség folytassa és változatlan formában fejezze be a megkezdett munkát.
Az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia (ECPA) szervezése és megvalósítása
Rendhagyó módon szerveztük meg az eseményt, a folyamatosan változó korlátozások és utazási szabályok követése nem volt egyszerű feladat. A program tudományos része teljesen rendben van, az eseményhez tartozó kiadvány elkészült, kinyomtatva várja a precíziós mezőgazdaság európai élvonalának érkezését. A publikációk után járó tudományos pontokat megkapják az érintettek, így a szakmai szempontok is az eredeti tervek szerint teljesülnek.
Az angol nyelvű szakmai nap szervezése ugyancsak nagyon jó áll, a gyakorló gazdák és szakemberek profi munkát végeztek a baracskai bemutató helyszínen. Egy fájdalmunk van, hogy a nemzetközi közönségből az online közvetítés ellenére kevesebben látják majd a gyakorlati nap eseményeit, ehhez igazán a helyszínen volna a legjobb lehetőség. Természetesen megértjük a távolmaradók döntését, mert például, ha egy amerikai szakember elindul a rendezvényre, a járványügyi változtatások miatt egyáltalán nem biztos, hogy haza is jut a konferencia után - mondta Varga Péter.
A Digitális Agrárakadémia és az agrárdigitalizáció szerepe
A Digitális Agrárakadémia témája a konferencia oktatási részének gerincét adja majd, erre külön szekciót szerveztünk. Ebben a digitális megoldások oktatásával foglalkozunk és ugyancsak jól állunk. Úgy gondolom, hogy nagyon jó irányt választottunk akkor, amikor annak idején az ismeretterjesztésre helyeztük a hangsúlyt. Nagy erőkkel dolgozunk azon, hogy a digitális bemutatóüzemes rendszer az idén elinduljon. A külföldi tapasztalataink szerint ez a módszer a leginkább célravezető ahhoz, hogy elérjük a szakmát: a közönség a gyakorló gazdáknál láthatja a kipróbált és alkalmazott technológiák hatékonyságát és eredményeit. Megnézhetik az adott gazdaságok számait, amik bizonyítják az elhangzottakat. Ez az egyedüli út az agrárdigitalizáció ismereteinek sikeres elterjesztéséhez - mondta Varga Péter.
Miről és kinek szól az Európai Precíziós Gazdálkodási Konferencia (ECPA) 2021-es, budapesti rendezvénye?
A 2021. július 19-22. között megtartott programokon az innovatív precíziós mezőgazdasági technológiák és megoldások átvétele lesznek a fókuszban. A környezetvédelmi és klímapolitikai célok megvalósítása érdekében a mezőgazdaságban kiemelt fontosságú a korszerű digitális technológiák gazdálkodókkal történő megismertetése, illetve azok gyakorlatban történő sikeres alkalmazása.
A hazánkban megrendezett nemzetközi tudományos konferencia láthatóvá teszi a téma nemzetközi szereplői számára a hazai eredményeinket, és egyúttal lehetőséget biztosít a magyar termelők, mezőgazdasági vállalatok, szakemberek és neves agráregyetemeink oktatói és hallgatói számára, hogy a precíziós gazdaság nemzetközi aktualitásait és legjobb nemzetközi gyakorlatait megismerhessék. A rendezvény résztvevői a precíziós mezőgazdaság és az agrárdigitalizáció tudományos életének kutatói a világ minden tájáról. A nemzetközi tudományos esemény mellé szervezünk olyan párhuzamos programot is, ahol a gyakorlat és a hazai kutatás széles képviselete is megjelenik. A konferencia lehetőséget biztosít a hazai egyetemi és kutatóintézeti műhelyek kutatási, fejlesztési és innovációs eredményeinek összefoglalására és az agrárium területén elért sikereik bemutatására.
A rendezvény közönsége
- A programon résztvevők és tervezett szakmai partnerek: nagyjából 400 fő érkezik a 30 országból, a 115 elfogadott kutatási összefoglaló szerzői
- a precíziós gazdálkodás, agrárdigitalizáció hazai és nemzetközi tudományos és gyakorlati szakemberei, diákok, valamint a szakmai partner szervezetek képviselői
Mivel 2020-ban elmaradt a kétévente, az USA-ban szervezett Nemzetközi Precíziós Gazdálkodási Konferencia, így várhatóan a tengerentúlról is fokozott érdeklődés kíséri a hazai rendezvényt - mondta a szakember.
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket
Szakmai szempontból a bővített talajvizsgálat elvégzése lenne indokolt minden területen, hiszen a mikroelemek nem megfelelő mennyisége is jelentős, akár tonnában is kifejezhető hozamcsökkenést, elmaradt jövedelmet okozhat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatPrémium Kazal- és Bálatakarók 7.6 m x 12,5 m - INGYENES SZÁLLÍTÁS és 3 ÉV GARANCIA!
45 949 HUF
Kazaltakaró / Bálatakaró 9,8 m x 25 m - Ingyenes Szállítás, 3 Év Garancia
113 778 HUF
Több mint 400 hirdetés 93 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés