Számos rovar, így a darázs csípése okozhat allergiás reakciókat. Amikor a méreganyag a szervezetbe kerül, a test idegenként ismeri fel azt, és speciális ellenanyagokat termel ellene. A méregben található fehérje-természetű anyagokkal, vagyis enzimekkel szemben a csípést követően specifikus IgE ellenanyagok termelődnek. Ezek váltják ki az allergiás tüneteket. Egy furfangos találmány azonban nem csak az allergiásokat óvhatja meg a darázscsípés veszélyeitől. A darázsriasztó kas megelőzi a bajt.

Az Allergiaközpont írt arról, hogy a felnőttek 4 százalékában, a gyermekek közel 1 százalékában lehet rovarméreg-allergiával számolni. Méh- és darázscsípés esetén a tünetek kezelése normális bőrreakció fellépésekor szteroid tartalmú kenőcsök, és/vagy antihisztamin alkalmazása gyorsan csökkenti a tüneteket. Nagy lokális reakció, vagy szisztémás tünetek esetén viszont javasolt szakorvoshoz fordulni. Arról pedig már az Agrárágazat írt, hogy egy Magyarországon is kapható új megoldás a megelőzésben segít. Használatával a darazsak a közelbe sem jönnek, ami kíméletes és egyszerű eljárás például a csípés(ek) utáni rovarirtáshoz képest. Fontos ugyanakkor, hogy a megoldás már meglévő darázsfészekkel szemben hatástalan, azt előbb el kell távolítani.

A darázsriasztó kas megelőzi a bajt - képünk illusztráció

A Magyarországon honos repülő rovarok közül a legtöbb problémát a darazsak okozzák, mivel víz- és élelemszerzés céljából gyakran megjelennek az emberi környezetben. A csípésük minden esetben fájdalmas, és akár életveszélyes is lehet. Ugyanis a szúrásukra akkor is allergiás lehet valaki, ha korábban nem tapasztalt magán ilyen reakciót. A darázshelyzet akkor is veszélyes, ha valaki nem allergiás a csípésre, de például beleiszik egy olyan felbontott italba, amelynek tartalma bevonzott egy darazsat – mondta a darázsriasztó zsákot is forgalmazó Agrosol 2000 Kft. ügyvezetője, Péter István.

Előbb kell kitenni, mint hogy betelepülnének

A megoldás egy olyan darázsriasztó kas, amely megakadályozza, hogy a darazsak annak közelében rakjanak fészket vagy keressenek táplálékot. A speciális mintázatú és formájú, darázsfészket imitáló eszközt jól látható helyre kell felakasztani a védendő területen. A darázsriasztó kas hatásmechanizmusa az állatok fészekvédő reflexén alapul. Eszerint a darazsak elkerülik azokat a helyeket, ahol már van egy rivális kolónia, ezért az „ellenséges” fészek látványa visszafordulásra készteti azokat az egyedeket is, amelyek távolabbról érkeztek a nagyjából 15 méteres, védett körzetbe. A megoldással így nem utólag, hanem megelőzve lehet védekezni a darazsak ellen.

Csapdák, irtás, védekezés

A darazsak főként az emberek jelenlétében zavaróak, egyébként hasznosak. Amennyiben nem bolygatják őket, ártalmatlanok is, ezért nem cél az elpusztításuk – mondta az ügyvezető. A darázsirtószerek többnyire a fészkek és a benne lévő darazsak elpusztítására szolgálnak. Ezek azon túl, hogy nem garantálják a teljes sikert, megfelelő szakértelem és védőöltözet nélkül veszélyesek is lehetnek. Ráadásul irtószer-tartalmuk miatt nem lehet őket bárhol és bármikor használni. A szintén elterjedt csapdák pedig még vonzzák is a rovarokat. Így a darazsak akkor is állandóan jelen vannak, ha egyébként nem lenne okuk arra. A darázsriasztó kas abból a szempontból is kevésbé káros a környezetre, hogy nem termel folyamatosan hulladékot. Nem tartalmaz környezetre veszélyes anyagot, időjárásálló anyaga pedig akár több évig is használható és nem pusztítja el, csak távol tartja az állatokat. A társas darazsak tavasszal kezdik el építeni a fészküket, ezért a március-április a legjobb időszak a darázsriasztó kas kihelyezésére. Ezáltal eleve nem telepszenek meg a közelében. Ezzel együtt később is érdemes alkalmazni, hogy a máshol fészkelő, de közelünkben élelmet kereső darazsak távol maradjanak a kültéri programoktól. Sőt, a cikk szerint a használata darázsirtás után is indokolt.

Utánanéztünk, hogy milyen videók találhatók a témában:

https://www.youtube.com/watch?v=NOeVbwFKSeI
https://www.youtube.com/watch?v=sF_P2RhabBE

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás