Idén is megritkította a felhasználható növényvédő szerek számát az Európai Bizottság. A forgalomból kivonandó szerek némelyikét a hazai szántóföldi gazdálkodásban is sokan használták. 2019-ben 12 új növényvédelmi hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazását rövid határidővel megszüntette, ezek között szerepel a dikvát és a tirám is.

Az Agrárszektor anyagát szemléztük. A dikvát leginkább a kukorica-, repce-, és napraforgó-állomány betakarítás előtti kiszárításához használt növényvédő szerek egyik alkotóeleme. Betiltása érzékenyen érintheti a termesztőket, mert hatékony készítmény. Főleg az elgyomosodott földeken volt nagyon hasznos, mert vele az egész terület növényállománya jól leszárítható volt, valamint segítette a betakarítás ütemezését.

Nem hosszabbítják meg a dikvát és a tirám hatóanyag tartalmú szerek engedélyét - a kukorica és a napraforgó állományszárításnál már nem lehet használni azokat

Ezenkívül még több más, a hazai mezőgazdaságban használt növényvédő szer is hamarosan kifut a használatból a tirám hatóanyag betiltása miatt. A tirámot tartalmazó szerek jó gombaölők. Többek között szőlőben, szamócában, almafélékben alkalmas a szürkerothadás, és varasodás, őszibarackban pedig a tafrina ellen. A tirám helyettesítése valószínűleg kevesebb gonddal is megoldható, mint a dikváté, ugyanis az előbbinél rendelkezésre állnak más használható szerek.

Nem hosszabbították meg a lejárt engedélyt

Tavaly azért került sor a két hatóanyag felülvizsgálatára, mert lejárt az engedélyük. A megújítás elutasításáról - a tagállami szavazatok minősített többségének hiányában - saját hatáskörben döntött a Bizottság - írják. A növényvédő szerek cseréje azért történik, hogy a környezetre, és az emberi egészségre a lehető legkevésbé káros vegyületet használják a gazdák.

Az EU rendeletek értelmében a tirámmal csávázott vetőmagok 2020. január 30-ig forgalmazhatók és vethetők el, a dikvát készítmények felhasználásának végső határideje pedig 2020. február 4.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás