Növényvédő szereket vontak ki a forgalomból: több terméket nem használhatnak tovább a gazdák
Idén is megritkította a felhasználható növényvédő szerek számát az Európai Bizottság. A forgalomból kivonandó szerek némelyikét a hazai szántóföldi gazdálkodásban is sokan használták. 2019-ben 12 új növényvédelmi hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazását rövid határidővel megszüntette, ezek között szerepel a dikvát és a tirám is.
Az Agrárszektor anyagát szemléztük. A dikvát leginkább a kukorica-, repce-, és napraforgó-állomány betakarítás előtti kiszárításához használt növényvédő szerek egyik alkotóeleme. Betiltása érzékenyen érintheti a termesztőket, mert hatékony készítmény. Főleg az elgyomosodott földeken volt nagyon hasznos, mert vele az egész terület növényállománya jól leszárítható volt, valamint segítette a betakarítás ütemezését.
Ezenkívül még több más, a hazai mezőgazdaságban használt növényvédő szer is hamarosan kifut a használatból a tirám hatóanyag betiltása miatt. A tirámot tartalmazó szerek jó gombaölők. Többek között szőlőben, szamócában, almafélékben alkalmas a szürkerothadás, és varasodás, őszibarackban pedig a tafrina ellen. A tirám helyettesítése valószínűleg kevesebb gonddal is megoldható, mint a dikváté, ugyanis az előbbinél rendelkezésre állnak más használható szerek.
Hirdetés
Nem hosszabbították meg a lejárt engedélyt
Tavaly azért került sor a két hatóanyag felülvizsgálatára, mert lejárt az engedélyük. A megújítás elutasításáról - a tagállami szavazatok minősített többségének hiányában - saját hatáskörben döntött a Bizottság - írják. A növényvédő szerek cseréje azért történik, hogy a környezetre, és az emberi egészségre a lehető legkevésbé káros vegyületet használják a gazdák.
Az EU rendeletek értelmében a tirámmal csávázott vetőmagok 2020. január 30-ig forgalmazhatók és vethetők el, a dikvát készítmények felhasználásának végső határideje pedig 2020. február 4.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés