Ökológiai szójatermesztés
A szója rendkívül fontos alkotóeleme az állatok takarmányozásának, köszönhetően a magas fehérjetartalmának. Hazánk azonban nem rendelkezik elegendő szójával, sőt, akinek bio szójára van szüksége, még kevésbé lehet elégedett a kínálattal. Egy bio szójatermesztési kísérlet próbált segítséget nyújtani a gazdáknak a megfelelő fajtaválasztásban.
A szója java része manapság az amerikai kontinensen terem meg, onnan az import révén kerül az Európai Unióba és hazánkba is. A genetikailag módosított szójafajták elterjedésével azonban egyre kisebb piacon egyre magasabb áron tudjuk csak beszerezni a jó minőségű, GMO-mentes szóját. Ennek következtében egyre több biogazdaság kezd el szóját termeszteni hazánkban is. Ennek hatására várhatóan jelentősen meg fog növekedni a szója termőterülete a következő években Magyarországon.
Jelenleg a legtöbb szójatermő terület Baranya megyében és a Dél-Alföldön található meg. A kísérlet helyszínei azonban nyugaton, Pest megyében, nyugat- Alföldön és a Hajdúságban lettek kijelölve azért, hogy minél többféle talajtípuson és éghajlati körülmény között kaphassanak információt a kutatók a szójatermesztésről, a növények életciklusáról.
Hirdetés
A vizsgálatok során különös figyelmet fordítottak a kutatók:
- a kezdeti fejlődés dinamikájára,
- az érésdinamikára,
- a szója állóképességére,
- a jellemző kórokozókra, kártevőkre és a gyomosodásra.
A parcellákon belül véletlenszerűen kijelölt három mintaterületen 10-10 db növénymintát vettek a kutatók augusztus végén és a szója betakarítása előtt. Vizsgálták a növények morfológiai-agrotechnikai sajátosságait fajtánként – és a lehetőségekhez igazodva – kezelésenként. A beltartalmat az ismétlések összevont magmintáiból vizsgálták, Mininfra laborkészülékkel. A termésátlagokat a növényminták egyedi produkciója és a becsült tőszám/m2 alapján kalkulálták, illetve ahol erre lehetőség volt, a parcellánkénti mért termésből vonatkoztattak t/ha-ra.
Eredmények
Az eredmények taglalása elején fontos kiemelni, hogy 2014 rendkívül csapadékos időt hozott a szójabab fontos fejlődési fázisaiban. Ez a rosszabb vízgazdálkodású talajokon belvizet okozott, ami késleltette a vetés kelését, tömörödött talajállapotot okozott és ellehetetlenítette a mechanikai gyomirtást. Az októberi csapadék pedig az érést és a vízleadást befolyásolta negatívan.
A vizsgálatok eredményei is azt mutatták, hogy a rendkívüli időjárás jelentősen befolyásolta a szója termésmennyiségét, sőt, volt olyan hely, ahol a sikeres termeszthetőséget is.
A növények elágazásainak száma is nagy különbséget mutatott. Átlagosan 2-4 elágazással fejlődtek a növények, de volt olyan helyszín (Földes), ahol akár 6 elágazást is neveltek a növények. Ennek oka a főhajtás vadak általi visszarágása volt.
Hasonlóan nagy szórás volt az egy növényen elhelyezkedő hüvelyek számában is. Itt az átlag 25-50 db/ szója volt. Itt is volt kiemelkedő eredmény, Soroksáron a Prestopro fajtán 97, a Bagera fajtán 133 hüvely is termett egy növényen! Ezzel szemben Hajdúböszörményben a Royalpro fajta csak 16 hüvelyt nevelt átlagosan egy növényen.
A szójababok fehérjetartalmában nem voltak ekkora különbségek. Átlagosan 33,1-34,1 százalékot mértek a kutatók. A legnagyobb fehérjetartalmat (Pannónia Kincse: 36,4 %) Tornyiszentmiklóson mérték.
A kutatásból úgy tűnik, hogy a szója termésmennyisége (t/ha) biotermesztésben igencsak alulmarad a nagyüzemi technológiához képest. A termőhelyek átlaga 0,5 és 1,4 t/ha között alakult. A legnagyobb termésátlagot (Hipro: 1,8 t/ha) Földesen mérték.
Mi ebből a tanulság?
Mielőtt bio-szójabab termesztésébe fognánk, a termőhely ismeretében figyelembe kell venni:
- a termesztési célt,
- a tenyészidőt,
- az elvárt termőképességet,
- és az agrotechnikai alkalmazkodó képességet is.
Bár nem minden fajtából áll rendelkezésre kereskedelmi mennyiségű vetőmag, az igen korai, korai és középérésű szójafajtákból több mint 60 szerepel a hazai fajtalistán. A fajtaválasztás jelentősége minden kísérleti helyszínen megmutatkozott. Érdemes figyelemmel kísérni a NÉBIH kisparcellás fajtatesztjeinek és az ÖMKi on-farm kísérleteinek eredményeit az adott termesztési körzetre vonatkozóan, és azokat a fajtákat választani, amelyek több év átlagában stabil termésmennyiséget és termésminőséget mutatnak.
Fontos! |
Az ökológiai stresszhatások és a termesztéstechnológiai hiányosságok miatt a fajták a termőképességüknek sokszor csak töredékét produkálják!!! |
Forrás: biokutatas.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés