Régen volt arra példa, hogy ne csökkenjen a bárányár karácsony után, sőt, a húsvéti időszakban idén még ehhez képest is emelkedett. A magyar juhágazat első számú terméke az élő pecsenyebárány, amelynek több mint 80 százaléka Olaszországba kerül. A juh- és kecskeágazat állapotáról adott közre helyzetjelentést a Magyar Állattenyésztők Szövetsége. A szervezettel közösen a NAK több, az ágazat életét befolyásoló lépés bevezetését kezdeményezte. Az olasz piac kulcsfontosságú a magyar juhágazat számára. A magyar juhágazat élőbárányban és friss bárányhúsban hosszabb távon is versenyképes maradhat, ha sikerül a jelenleginél homogénebb árualapot kialakítani, a szaporasági mutatókat javítani és a szükséges technológiai fejlesztéseket megvalósítani - írta a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.
A jó bárányár nem elég ahhoz, hogy helyrehozza a juh- és kecskeágazat hibáit
Magyarországon jelenleg 29 juh-, és 6 kecskefajtát tenyésztenek. Ekkora fajtaválasztékkal, ráadásul sokszor átgondolatlan keresztezésekkel, nem lehet minőségi és versenyképes árualapot előállítani.
Ehelyett néhány fajtára kellene szakosodni és ezekkel tudatos árutermelő keresztezéseket végezni.
A juhlétszám és a juhászatok száma 2011 és 2017 között számottevően emelkedett. A juhtartók száma 6500-ról 8950-re nőtt. Ez nem a tartási kedv fokozódásának, hanem a közel háromszorosára emelt anyajuh-támogatásnak (jelenleg a legfontosabb ezek között a 7500 Ft/egyed összegű uniós jogcím), és a „Földet a gazdáknak” programnak volt köszönhető. Az államtól bérelt vagy megvásárolt földterületek után ugyanis hektáronként legalább 0,5 állategység jószágot kellett beállítani (ez 7 db éven felüli juhot jelent minden 2 hektárra).
A 8950 juhtartó közül 2100-an tagjai a Magyar Juh-, és Kecsketenyésztő Szövetségnek (MJKSZ). Ők összesen több mint 600 ezer juhot tartanak, ami a hazai állomány 60 százalékát teszi ki. A törzskönyvezett juhok száma az elmúlt négy évben nőtt, jelenleg mintegy 50 ezer a számuk, ami a nőivarú juhlétszám mintegy 5 százalékát adja. Ennél több (55 ezer) törzskönyvezett juh legutóbb 30 éve volt az országban. A törzskönyvezett állománnyal rendelkező juhászatok száma 2010 óta a duplájára nőtt, az MJKSZ jelenleg 470 ilyen tenyészetet tart nyilván.
Tavaly indult először a tenyészkos és -bak beállítás támogatása
A lényege, hogy a kis összegű (de minimis), egyszerűen igénybe vehető támogatásra jogosult az, aki tenyészkost vagy tenyészbakot (apaállatot) vásárol központi kos- vagy baknevelő telepről, illetve származási okmányon szereplő tenyésztőtől, vagy saját állományból tenyésztésbe állít. A támogatás mértéke a tenyészállat vételárának 75 százaléka. Növendék kos esetén ez az összeg legfeljebb 45 000, „A” törzskönyves kosnál 120 000, a „K” besorolású apaállatnál pedig maximum 90 000 forint lehet. A minőségi juhállomány és árualap kialakításának fontos lépése lenne, ha sikerülne 2019-től bevezetni – a fenti mintára – a tenyészjerke és -gödölye beállítás támogatását is. A jogcím bevezetését az MJKSZ és a Juh Terméktanács a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen kezdeményezték és tettek javaslatot a Földművelésügyi Minisztériumnak. Erről a következő hónapokban várható döntés. Az állattartó telep korszerűsítést (ÁTK) célzó támogatás juhágazati keretét a kormány 2017-ben 4 milliárd forintról 5,4 milliárdra emelte, aminek következtében a pályázók döntő része nyert. A közeljövőben nagyjából 360 juhtartó-telepen kerülhet sor támogatott beruházásokra. Ebben az ágazatban a fejlesztések zöme 100, de inkább 50 millió forint alatti beruházást jelent. Emiatt is fontos, hogy a jövőbeli pályázatoknál az összeghatárt ehhez az igényhez igazítsák, minél több juhásznak lehetőséget adva az előrelépésre. 2014-ben készült el az az ún. kiskérődző stratégia, amely a juh- és kecskeágazat közép- és hosszútávú fejlesztési céljait foglalta magába. Az anyagot – amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara keretei között működő juhágazati munkacsoport készített el –, az agrárkormányzat is beépítette saját, hosszútávú terveibe. A stratégiában felsorolt legsürgősebb célok között szerepel
  • a tenyészállat beállítás támogatása,
  • a juh- és kecskehús fogyasztás ösztönzése erősebb közösségi marketinggel,
  • a juh- és kecskehús áfájának 5 százalékra csökkentése
  • a szakoktatás talpra állítása (juhászok képzése és továbbképzése).
Ezekkel kapcsolatban még az idei évben kormányzati döntésre lenne szükség - számol be közleményében az itthoni juh- és kecskehelyzetről a Magyar Állattenyésztők Szövetsége.
 

További híreink

Megvannak az év kiváló magyar méze verseny díjazottjai

2024.12.26.

A XV. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az év legjobb magyar mézét

Mennyire lesz érdemes kukoricázni a magyar gazdának 2025-ben?

2024.12.26.

A kukorica vetésterülete alig több mint egy évtized alatt közel 40 százalékkal csökkent 2023-ra.

Karácsonyi adománnyal segítette a MATE a rászoruló családok támogatását

2024.12.26.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 1,5 millió forint értékű adománnyal csatlakozott az Ökumenikus Segélyszervezet Adventi Adománygyűjtéséhez.

Van szerepe a cirokból készült italoknak, az olaszok már isszák is

2024.12.25.

A 2024-es év őszén megjelent az olasz piacon az első, 100 százalékban bio hántolt cirokból készült ital.

Egyhangú agrárerősítés Európában: a NAK alelnökévé választották Cseh Tibor Andrást

2024.12.25.

Cseh Tibor András személyében új, európai uniós agrárstratégiáért és külkapcsolatokért felelős alelnököt választott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos küldöttgyűlése.

Félmillió hektárra emelkedhet az ökológiai gazdálkodás hazai területe 2027-re

2024.12.25.

A jövő évtől induló támogatási programok újabb lendületet adhatnak a hazai ökológiai gazdálkodásnak, amelynek a jelenlegi 320 ezer hektáros területe 2027-re akár 500 ezer hektárra is bővülhet.

Partnerhírek
Partner

Szójázzon velünk, ismerje meg a Karintiával a jövő növényét!

2024.12.20.

Bíztatjuk Önöket, hogy merjenek a szójatermesztésbe fektetni, mivel ez hosszú távon is stabilabb és fenntarthatóbb megoldást kínál.

Partner

Azonnali munkakezdéssel keres értékesítő szaktanácsadót az AGRO.bio

2024.12.20.

Az AGRO.bio családias csapatának bővítéséhez keres most azonnali munkakezdéssel 1 fő értékesítő szaktanácsadót. Az új munkatárs Jász-Nagykun-Szolnok déli feléért, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékért lesz majd felelős.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus FD Targonca
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus FD Targonca

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 144 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás