Örülhetnek a magyar gazdák: végre megállapodtak a Közös Agrárpolitika reformjáról
Megszületett a megállapodás a Közös Agrárpolitika reformjáról Luxemburgban. A Mezőgazdasági és Halászati Tanács június 28-i ülésén az agrárminiszterek megegyeztek a program legfőbb politikai elemeiről. A tárgyalások május végi összeomlása óta folytak diplomáciai egyeztetések a háttérben azért, hogy a minisztereket tömörítő Tanács tagjai meggyőzze az Európai Parlament szakértőit arról, hogy vonják vissza a gazdálkodást ellehetetlenítő javaslataikat.
Magyar szempontból roppant nehéz és küzdelmes tárgyalásokon vagyunk túl. Sok energiánkat emésztette fel az októberi tanácsi álláspontban foglaltak megvédése – közölte a magyar delegációt vezető Nagy István agrárminiszter. A miniszterek közös erőfeszítései eredményre vezettek, hiszen a kiemelt ügyek túlnyomó többségében sikerült az Európai Parlament illetékes munkatársait jobb belátásra bírni, hogy vonjanak vissza minden realitást nélkülöző javaslatot – mondta Nagy István.
Ezeket érték el a gazdák érdekében
A magyar politikus szerint az egyik legnagyobb vita a kisgazdaságok támogatási szabályairól szólt. Magyarország vezetésével óriási erőfeszítések árán sikerült megvédeni a már a tanácsi álláspontba is magyar kérésre bekerült 10 hektáros küszöbértéket. Ez lehetővé teszi, hogy 10 hektár alatt ne kelljen megfelelniük a gazdáknak a vetésforgóra és a nem termő területekre vonatkozó szigorú követelményeknek. Az Európai Parlament javaslata már az 5 hektáron gazdálkodókat is arra kényszerítette volna, hogy kötelezően alkalmazzák a vetésforgót, és hogy földjeik egy részét kötelezően parlagon hagyják. Nagy István szerint ez a legkisebb gazdálkodók teljes ellehetetlenülését okozta volna. Az Európai Parlament javaslatából jóval kisebb környezeti előnyök származtak volna, mint amennyire káros lett volna a vidéken gazdálkodó családok számára.
Hirdetés
A kicsiknek is jó lesz
Az agrárminiszter elmondta, hogy az új KAP-időszakban is lehetőség lesz a kisgazdaságok egyszerűsített támogatására, akár magasabb támogatási összeggel is. A további menetrendet illetően Nagy István elmondta, hogy a megállapodásban foglaltak a július 1-től induló szlovén elnökség alatt lesznek konkrét jogszabályi szövegbe foglalva. Majd a KAP reformcsomag részét képező három jogszabály formális elfogadása következik a Tanácsban és az Európai Parlamentben. A tagállamoknak 2021. december 31-ig kell benyújtaniuk a Bizottság felé a KAP stratégiai terveiket. Az új KAP szabályozás, a kétéves átmeneti időszakot követően a tervek szerint 2023. január 1-el lép hatályba – írta közleményében az Agrárminisztérium.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés