Összességében jól alakult az év a NAK Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnöke szerint
A magyar mezőgazdaság számára a 2020-as év igen összetett, sokrétű, küzdelmes időszak volt. Ám a sok negatív hatás ellenére, a szaktudásnak, a meglévő technikai háttérnek, fajtaösszetételnek köszönhetően, a növénytermesztésben most is sikerült a sokéves átlagot produkálni - mondta Hubai Imre Csaba. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke a tavalyi év viszontagságairól és eredményeiről is beszélt.
Megyénkben az elmúlt év első negyedében a tavaszi fagyok okoztak gondokat a gyümölcsösökben, kiemelten a mandula- és kajszibarack-ültetvényekben – mondta Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke a Szoljon.hu portálnak. Áprilisban már a csapadékhiány nehezítette a gazdálkodók életét. A nyári és az őszi időszakban pedig már a sok csapadék okozott gondokat, hátráltatta a kalászos gabonák betakarítását. Az őszi időszakban aztán a vetést és a talaj-előkészítési munkálatokat nehezítette az eső. A téli időszakra több helyen belvízfoltok alakultak ki, de január elején még nem jelentettek belvizet a gazdálkodók – közölte.
Száraz április és csapadékos nyár nehezítette a gazdálkodást
Jász-Nagykun-Szolnok megyében tavaly átlagosan 584,9 milliméter csapadék hullott, ez 59,3 milliméterrel meghaladta a sokéves átlagot. Egyes térségekbe ennél további 50–70 milliméterrel több jutott. Kifejezetten csapadékos volt a június (107 milliméter), a július és az október, és emlékezetesen száraz az április (9,8 milliméter). Az éves átlaghőmérséklet is meghaladta a sokéves adatot, szélsőségek azonban nem fordultak elő - folytatta. A megye gazdálkodói ősszel 178662 hektáron terveztek őszi vetésű növényeket, az időjárási körülmények többször is hátráltatták a munkájukat. Augusztus végére, szeptember elejére a megyében elvetették az őszi káposztarepcét 23944 hektáron. A nyár végi eső elősegítette a repce talaj-előkészítési és vetési munkáit, ám a szeptemberi meleg, száraz időjárás, valamint a tartós vízhiány miatt a kelése vontatott volt – folytatta az értékelést Hubai Imre Csaba.
Hirdetés
Jót tettek a növények fejlődésének a kora őszi esők
A szeptember utolsó hetében érkezett eső jót tett a növény fejlődésének, így többnyire behozták az elmaradást. A sok csapadék csökkentette a kártevők (repcebolha, repcedarázs, levéltetvek) terjedését – közölte Hubai Imre Csaba. Az őszi kalászos növényeknél több helyen szeptember közepén a gazdák leálltak a talaj-előkészítési munkákkal. Az október eleji esők viszont nem csak a vetéseknek kedveztek, hanem a talaj-előkészítési munkáknak is. A hónap közepére viszont már a legtöbb helyen meghaladta az 50–80 millimétert, a hónap végére pedig a 100 egységet is a csapadék mennyisége, így a talajok telítődtek vízzel, emiatt a vetési munkálatok kitolódtak. Novemberben aztán az eső vagy a köd miatt a talaj nem tudott megfelelően száradni. Őszi árpából 32267 hektárt, rozsból 1100 hektárt, tritikáléból 7386 hektárt vetettek a megyében. Az őszi búzából a tervezett 113965 hektár helyett csak 102018 hektárt sikerült bevetni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés