Hirdetés
Öt év alatt 11-szeresére nőhet a gyomirtó robotok piaci mérete
A gyomirtó robotok piaci méretének növekedését olyan problémák hajtják, mint a vízhiány, a vegyszerek túlzott használata, a biológiai sokféleség csökkenése, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az eutrofizáció. A gyomirtó robotok és a permetező drónok piaci mérete az elkövetkező években felgyorsul – derül ki az IDTechEx nemrég megjelent, „Mezőgazdasági robotok és drónok 2022-2032 című kutatásból.
A kutatók szerint a növekedést hajtó problémákra a mezőgazdasági robotok és a mezőgazdasági drónok potenciális megoldást jelenthetnek.
Elmozdulás a változó arányú megközelítés felé
A szerzők szerint a vegyszerhasználat és az azt követő negatív hatások csökkentése érdekében egyre divatosabb fogalommá vált a precíziós mezőgazdaság. „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”.
Eközben az ellátási lánc felbomlásával a vegyszerek és műtrágyák egyre drágábbak lettek. Ez arra ösztönzi a gazdákat, hogy maximalizálják erőforrás-felhasználásukat, és kerüljék a vegyszerek túlzott használatát. Például mechanikus gyomirtással vagy az egyes növények vegyszerhasználatának pontos szabályozásával.
A mechanikus gyomirtás ideális felhasználási területe az automatizálásnak
Mivel a precíziós mezőgazdasági technológiának nagy mennyiségű, a növényekről és a terményekről gyűjtött adatra van szüksége, amelyet szinte lehetetlen manuálisan összegyűjteni. Eközben a vegyszerek pontos alkalmazása vagy a mechanikus gyomirtás is pontos ellenőrzést igényel, ami ideális felhasználási eset az automatizálás számára. Ezért a precíziós mezőgazdaság alkalmazása érdekében az automatizálás robotokon keresztül megvalósítható megoldássá válik, állítják az IDTEchEx kutatói.
A jelentés szerint a gyomirtás a mezőgazdasági robotok egyik leggyakoribb alkalmazási területe. „A gyomirtó szerek nagyüzemi permetezése állandó adagolású megközelítésben jelenleg a domináns modell. A permetezés mértékét gyakran a szántóföld területe határozza meg, ezért az agrokémiai szereket gyakran túlságosan sokszor alkalmazzák, szükségtelen költségeket okozva a gazdáknak, és felgyorsítva a gyomirtószer-rezisztencia növekedését. A precíziós mezőgazdasági megközelítés segíthet leküzdeni ezeket a kihívásokat.”
A földrajzi helymeghatározás és a gazdaságok feltérképezése a GPS-alapú, változtatható szórású permetezőgépek mellett, amelyek a permetezés mértékét/mennyiségét az adott terület/növényzet igényeinek megfelelően változtatják, az utóbbi években kezdett egyre nagyobb teret nyerni, különösen az olyan technológiák, mint a légi drónok és a változtatható szórású permetezőgépek egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak.
A gyomirtó robotok piaci mérete
A mezőgazdasági robotika lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági megközelítést. Ez számítógépes látás és gyomfelismerő algoritmusok segítségével azonosítja a gyomokat, és mechanikusan vagy vegyszeresen eltávolítja azokat. Az IDTechEx kutatása szerint a gyomirtó robotok piaci mérete 2021-ben mintegy 22 millió dollár volt, és az elkövetkező öt évben várhatóan 11-szeresére nő.
Drónok: Korlátok és lehetőségek
A jelentés szerint a drónokkal (UAV-kkal vagy földi járművekkel) történő permetezés a precíz gyomirtás egyik legnépszerűbb megközelítése. A robotizált permetezés jelentősen növelheti a hatékonyságot.
A mezőgazdasági drónoknak egy sor korlátja is van, beleértve a kapcsolódó szabályozást. Az Egyesült Királyságban például a drónokkal történő permetezés nem terjedt el széles körben, mivel a permetezőszereket nem engedélyezték a levegőben történő kijuttatásra.
Az IDTechEx szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a technológia eltűnik, mivel a mezőgazdasági drónok számos más feladatra is használhatók (öntözés, ellenőrzés, tereptérképezés stb.).
A szerzők úgy vélik, hogy a mezőgazdasági drónok forgalma gyorsan növekedni fog. Az IDTechEx szerint a drónokkal történő gyomirtás az egyik leggyorsabban növekvő alkalmazás, és arra a következtetésre jut, hogy az értékesítés gyors növekedése várható, a kereslet a következő tíz évben a nyolcszorosára nő.
(Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés