A gyomirtó robotok piaci méretének növekedését olyan problémák hajtják, mint a vízhiány, a vegyszerek túlzott használata, a biológiai sokféleség csökkenése, az üvegházhatású gázok kibocsátása és az eutrofizáció. A gyomirtó robotok és a permetező drónok piaci mérete az elkövetkező években felgyorsul – derül ki az IDTechEx nemrég megjelent, „Mezőgazdasági robotok és drónok 2022-2032 című kutatásból.

A kutatók szerint a növekedést hajtó problémákra a mezőgazdasági robotok és a mezőgazdasági drónok potenciális megoldást jelenthetnek.

„A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé” (Fotó: Pixabay)

Elmozdulás a változó arányú megközelítés felé

A szerzők szerint a vegyszerhasználat és az azt követő negatív hatások csökkentése érdekében egyre divatosabb fogalommá vált a precíziós mezőgazdaság. „A technológia fejlődésével a mezőgazdaság fokozatosan elmozdul a mezőgazdaságot történelmileg uraló, válogatás nélküli, állandó adagolású megközelítésről a változó adagolású technológiai megközelítés alkalmazása felé”.

Eközben az ellátási lánc felbomlásával a vegyszerek és műtrágyák egyre drágábbak lettek. Ez arra ösztönzi a gazdákat, hogy maximalizálják erőforrás-felhasználásukat, és kerüljék a vegyszerek túlzott használatát. Például mechanikus gyomirtással vagy az egyes növények vegyszerhasználatának pontos szabályozásával.

A mechanikus gyomirtás ideális felhasználási területe az automatizálásnak

Mivel a precíziós mezőgazdasági technológiának nagy mennyiségű, a növényekről és a terményekről gyűjtött adatra van szüksége, amelyet szinte lehetetlen manuálisan összegyűjteni. Eközben a vegyszerek pontos alkalmazása vagy a mechanikus gyomirtás is pontos ellenőrzést igényel, ami ideális felhasználási eset az automatizálás számára. Ezért a precíziós mezőgazdaság alkalmazása érdekében az automatizálás robotokon keresztül megvalósítható megoldássá válik, állítják az IDTEchEx kutatói.

A jelentés szerint a gyomirtás a mezőgazdasági robotok egyik leggyakoribb alkalmazási területe. „A gyomirtó szerek nagyüzemi permetezése állandó adagolású megközelítésben jelenleg a domináns modell. A permetezés mértékét gyakran a szántóföld területe határozza meg, ezért az agrokémiai szereket gyakran túlságosan sokszor alkalmazzák, szükségtelen költségeket okozva a gazdáknak, és felgyorsítva a gyomirtószer-rezisztencia növekedését. A precíziós mezőgazdasági megközelítés segíthet leküzdeni ezeket a kihívásokat.”

A földrajzi helymeghatározás és a gazdaságok feltérképezése a GPS-alapú, változtatható szórású permetezőgépek mellett, amelyek a permetezés mértékét/mennyiségét az adott terület/növényzet igényeinek megfelelően változtatják, az utóbbi években kezdett egyre nagyobb teret nyerni, különösen az olyan technológiák, mint a légi drónok és a változtatható szórású permetezőgépek egyre könnyebben hozzáférhetővé válnak.

A gyomirtó robotok piaci mérete

A mezőgazdasági robotika lehetővé teszi a precíziós mezőgazdasági megközelítést. Ez számítógépes látás és gyomfelismerő algoritmusok segítségével azonosítja a gyomokat, és mechanikusan vagy vegyszeresen eltávolítja azokat. Az IDTechEx kutatása szerint a gyomirtó robotok piaci mérete 2021-ben mintegy 22 millió dollár volt, és az elkövetkező öt évben várhatóan 11-szeresére nő.

Drónok: Korlátok és lehetőségek

A jelentés szerint a drónokkal (UAV-kkal vagy földi járművekkel) történő permetezés a precíz gyomirtás egyik legnépszerűbb megközelítése. A robotizált permetezés jelentősen növelheti a hatékonyságot.

A mezőgazdasági drónoknak egy sor korlátja is van, beleértve a kapcsolódó szabályozást. Az Egyesült Királyságban például a drónokkal történő permetezés nem terjedt el széles körben, mivel a permetezőszereket nem engedélyezték a levegőben történő kijuttatásra.

Az IDTechEx szerint azonban ez nem jelenti azt, hogy a technológia eltűnik, mivel a mezőgazdasági drónok számos más feladatra is használhatók (öntözés, ellenőrzés, tereptérképezés stb.).

A szerzők úgy vélik, hogy a mezőgazdasági drónok forgalma gyorsan növekedni fog. Az IDTechEx szerint a drónokkal történő gyomirtás az egyik leggyorsabban növekvő alkalmazás, és arra a következtetésre jut, hogy az értékesítés gyors növekedése várható, a kereslet a következő tíz évben a nyolcszorosára nő.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Izgalmas témákat és fejlesztéseket hozott Győrben a Drón Fórum

2024.12.04.

A legújabb fejlesztések, a szabályozási kérdések és a technológia fenntarthatósági lehetőségei álltak a Drón Fórum 2024 rendezvény középpontjában.

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás