Ha a precíziós gazdálkodás kerül szóba, akkor Magyarországon elsősorban a növénytermesztésre, azon belül is a szántóföldi növénytermesztésre gondolunk, pedig a precíziós technológiák az állattartásban is egyre inkább elterjednek. A telepirányító rendszerekben és a már ma is elérhető digitális eszközökben nagy lehetőségek rejlenek.

A számítógépek és a különféle robotok használata már a 80-as, 90-es években is elterjedtnek volt mondható a hazai állattartó telepeken, de a precíziós gazdálkodás igazi térhódítása a haszonállatok egyedi azonosíthatóságával vált lehetségessé.

Ezt úgynevezett rádiófrekvenciás azonosítókkal (RFID), azaz transzponderekkel vagy az infravörös sugarak segítségével, optikai úton lehet elérni. Előbbiek - állattól függően - kerülhetnek gyomorba (bolus), bőr alá vagy akár testen kívülre is, például a nyakszíjra. Ezekkel az eszközökkel számos folyamat automatizálható és nagy mennyiségű adat összegyűjthető. Így nemcsak a tenyésztés hatékonysága javítható, hanem a tartási körülmények is optimalizálhatók.

Precíziós eszközök használatával az állattartás is egyszerűbbé válik
 

A precíziós technológiák lényege, hogy a szenzorok az állatok jellemzőit, a környezetüket vagy a folyamatokat mérik és a mért adatokat a telep vezérlő számítógépére küldik méghozzá online módon. Ezek az adatok mind a rendszer adatbázisába kerülnek. Az információ folyamatos monitorozásával a gazdálkodók ellenőrizhetik az állatok állapotát, valamint szabályozhatják a hűtést, a fűtést, a szellőztetést vagy a takarmányellátást. A nyomon követés történhet számítógépen, de okostelefonon is. A rendszerek képesek arra is, hogy kritikus esetben, azaz, ha a vizsgált paraméterek kritikus tartományba érnek, riasszák az állattartót.

A sertéstelepeken leginkább a takarmányellátásban használják a precíziós technológiákat. Az egyedi azonosítás révén minden állat a neki megfelelő egyedi összetételű és mennyiségű takarmányt kaphatja. A rendszer nem csak a súlygyarapodást képes nyomon követni, de azonosítani tudja az ivarzó vagy a beteg egyedeket is, például a köhögés vizsgálatával. Figyelheti az állatok aktivitását is, amiből szintén következtethetünk a viselkedésükre és jóléti körülményeikre. A már említett súlygyarapodáson túl fontos a takarmányfogyasztás mennyiségének vizsgálata is, hiszen ebből is sok mindenre következtethetünk.

Mint látható a precíziós gazdálkodás és a precíziós technológia nyújtotta lehetőségek határa a csillagos ég a sertéstenyésztésben, de egy dolgot érdemes észben tartani. Csak átlátható mennyiségű, a leginkább kritikus paramétereket mérjünk, az adatokat mindig elemezzük, és ezek alapján hozzuk meg döntéseinket, mert enélkül a precíziós technológiák megvásárlása csak kidobott pénz.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás