Az éghajlat fokozatos melegedésével, az enyhe telek gyakrabbi előfordulásával látványosan növekszik a különféle szúró-szívó szájszervű ízeltlábúak mezőgazdasági jelentősége. Ezt tetézi az ellenük hatásosan alkalmazható hatóanyagok csökkenése is. Bár nem mikrobiológiai, de mégis mikroszkópikus hadviselés az atkák (esetleg tripszek) ellen bevethető ragadozó atkák – és több más élő szervezet – alkalmazása. A Typhlodromus pyri és a Phytoseiulus persimilis ültetvénybe/állományba telepítése, illetve rájuk nézve kíméletes növényvédelmi technológia alkalmazása meghozza a várt eredményt.

A ragadozó rovarok képesek a kistestű ízeltlábúakat, főként atkákat, de lisztecskéket, tripszeket teljesen felszámolni az állományokból, vagy legalább olyan szinten meggyéríteni, hogy azok értékelhető kárt már nem képesek okozni - írta a Biocont.

Ragadozó rovarok használatával a takácsatkák és levélatkák ellen is segíthető a növényvédelem, akár a fűszernövényeknél is

Hogyan lehet védekezni a Typhlodromus pyri-vel?

A Typhlodromus pyri a szőlőt és a gyümölcsöket károsító fitofág atkákat fogyasztja - írták. Magyarországon is őshonos, áttelel az ültetvényekben, a telepítése nem jelent környezeti kockázatot. Az ültetvény teljes élettartama alatt gátolja a kártevő atkák felszaporodását, telepítésével hosszú távra, vegyszermentesen megoldható a fitofág atkák elleni védelem. Az atkaölő szerek ezáltal elhagyhatóak, ezzel jelentős költségmegtakarítás érhető el. Az ültetvény növényvédő szer terhelése és az ott dolgozók növényvédő szer expozíciója, valamint a termésben előforduló szermaradékok mennyisége jelentősen csökken.

Előnyei:

  • Jelentős szermaradék csökkenés érhető el
  • Az atkaölő szerek szinte teljesen elhagyhatóak
  • Használatával csökkenthetőek a költségek

Technikai információk a ragadozó rovarok felhasználásáról:

Az ültetvényben a ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkokat (30 kifejlett egyed/filccsík) a téli időszakban a fák ágaira, illetve a szőlővesszőkre rögzítve kell elhelyezni. Szamóca esetében egy csíkot négy felé kell vágni, és azokat a levelekre fektetni. Az idő felmelegedésével az atkák aktívvá válnak és a filccsíkokból áttelepülnek a növényállományba.

A Typhlodromus pyri használata esetén az ültetvény növényvédelmi technológiájában figyelemmel kell lenni a telepített ragadozó atkákra, atkakímélő permetezési programot kell kialakítani.

Tárolás: Felhasználásig hűvös (10 °C alatti hőmérsékleten), párás és sötét helyen, védve azt a kiszáradástól.

https://www.youtube.com/watch?v=bX5XIMjzt38
Ragadozóatkák a biológiai növényvédelemben

A másik harcos, a Phytoseiulus persimilis ragadozó atka

A Phytoseiulus persimilis egy olyan ragadozó atka faj, amely takácsatka elleni biológiai védekezésre használható. A kifejlett egyedek mozgása gyors, színük a narancssárgától a világosbarnáig változhat. Testfelépítését tekintve ez a ragadozó atka kicsit hosszabb, mint a takácsatka. Tojásai oválisak és kétszer olyan nagyok, mint a takácsatka tojások.

Alkalmazás: A Phytoseiulus persimils 20 °C feletti hőmérsékleten a legaktívabb, 70%-os relatív páratartalom mellett. A csomagolás tartalmát vékony rétegben, egyenletesen eloszlatva szórják a növény leveleire. Az ajánlott dózis 2-50 egyed/m2. Kiszerelése egy 500 ml-es palack, ami nagyjából 2000 ragadozó atkát tartalmaz.

Tárolás: A palackokat a kijuttatásig vízszintes helyzetben, sötétben, 8°C és 10°C közötti hőmérsékleten kell tárolni. Maximális eltarthatósága 2 nap. A III. forgalmi kategóriába tartozik.

Életciklusa és hatékonysága

Egy felnőtt nőstény képes 60 tojást is lerakni, melyekből 2-3 nap alatt lárvák fejlődnek. A ragadozó atkának lárva stádiumban nincs szüksége táplálékra, a nimfák és az imágók takácsatkákat fogyasztanak. A ragadozó atkák napi 5-20 zsákmányt fogyasztanak el. Fontos szempont a megfelelő páratartalom kialakítása. A Phytoseiulus persimilis ragadozó atka számára a 15-25 °C-os hőmérséklet és a 70% körüli páratartalom az ideális. Érdemes törekedni a számukra kedvező feltételek megteremtésére - írták.

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás