A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány teljes egészében a Szahara területén helyezkedik el. A homokdűnékkel és tagolt fennsíkokkal borított terület rendkívül száraz, nincsenek állandó folyók vagy tavak, az éves csapadékmennyiség pedig átlagosan 2,5 milliméter. A vándorló homokdűnék alatt ma is ott van eltemetve a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete, az egykori folyók maradványa. A több mint kétmillió négyzetkilométer kiterjedésű núbiai homokkő víztározó rendszer négy ország (Líbia, Egyiptom, Csád, Szudán) területe alatt húzódik, és mintegy 150 000 köbkilométer vizet tartalmaz.

A sivatag mélyén elraktározott ősi vizet ma a világ legnagyobb vízvezeték-rendszere szállítja Líbia minden részébe - írta az Űrvilág.

A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány teljes egészében a Szaharában van, a homokdűnék alatt eltemetve található a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete - képünk illusztráció

A Líbia délkeleti részén fekvő Kufra tartomány (El-Kufra) teljes egészében a Szaharában helyezkedik el. A homokdűnékkel és tagolt fennsíkokkal borított terület rendkívül száraz, nincsenek állandó folyók vagy tavak, az éves csapadékmennyiség pedig átlagosan 2,5 milliméter. Nem mindig volt ez azonban így, a vándorló homokdűnék alatt ma is ott van eltemetve a világ legnagyobb fosszilis vízkészlete, az egykori folyók maradványa. 

A beszivárgó víz 10 ezer – 1 millió évvel ezelőtt raktározódott el a homokkőben, amikor a területen több csapadék hullott, az éghajlat pedig mérsékeltebb volt. Ennek a csapadékosabb időszaknak a nyomait a szakemberek az Endeavour űrrepülőgépen 2000-ben (STS–99) működött radarberendezés (Shuttle Radar Topography Mission, SRTM) mérései alapján rekonstruálták. A radaros adatok segítségével feltérképezték az egykor a térséget átszelő, ősi folyókat - írta a cikk.

A NASA Terra műholdján működő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) detektor felvétele 2022. május 26-án készült Líbia Kufra tartományáról. A kép bal felső részén a Ribiana homoktenger terül el, amelyet délen a Tibesti-hegység fennsíkjai határolnak. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; MODIS adatok: NASA EOSDIS LANCE és GIBS/Worldview)

A felső képen a sivatagi területen szinte semmilyen vegetáció sincs, az egyetlen kivétel a jobbra fent látható, illetve az alsó képen részletesen mutatott, valamivel zöldebbnek látszó terület, a tartomány székhelye, a mintegy 20 ezer lakosú el-Dzsauf (Al Jawf) és környékének mezőgazdasága. A világűrből készített felvételen feltűnően rajzolódik ki a területek öntözésének két különböző módszere. Az ISS egyik űrhajósa felvételén el-Dzsauf környéke látható.

A Nemzetközi Űrállomás 49. alaplegénységének egyik tagja 2016. október 22-én készítette a felvételt Kufra tartomány székhelyéről, el-Dzsauf városáról. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)

Jól látható az alakzat

A kép bal felső részén a barázdás (földcsatornás, áztató) öntözés szabályos téglalap alakzatai rajzolódnak ki, ennél a módszernél a termesztett növény sorai közötti barázdákba vezetik az öntözővizet. Ettől délre a szabályos, sötétebb körök a körforgó öntözőrendszerek használatát mutatják.

A körforgó öntözőberendezéseket egy középpontból kiinduló, és akörül körbe forgó, néhány száz méter hosszú cső alkotja, amelyen keresztül a kör alakú területet öntözik. Az öntözőrendszerek vízellátását a núbiai homokkő víztározó rendszerből biztosítják.

A „nagy mesterséges folyó” (GMMR, Great Man-Made River) néven emlegetett csővezetékrendszert az 1980-as években kezdték kiépíteni, ma már ezen keresztül biztosítják Líbia vízellátásának 70 százalékát, a víz az ország két legnagyobb városába, a Földközi-tenger partján fekvő Tripoliba és Bengáziba is eljut. A vezetékek együttes hossza ma már eléri a 2820 kilométert, és naponta 6,5 millió köbméter vizet szállítanak a városokba - fogalmaz a cikk.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás