A mezőgazdaságban zajló technológiai forradalomban a digitalizáció és az okos megoldások hozhatnak számos előnyt a termelőknek. Számos digitális technológiát már ma is alkalmaznak a hazai agráriumban. Ilyen a GPS által segített precíziós szántóföldi növénytermesztés vagy a drónok használata. A fejlesztések többek között a méhészetben is áttörést jelenthetnek, hamarosan okoskaptár segítheti az eredményesebb méztermelést.

A Világgazdaság cikke szerint jól jelzi a méhek fontosságát, hogy a virágos növények túlnyomó része nem teremne beporzás nélkül. Így pedig a termesztett növénykultúrák – sok zöldség- és gyümölcsféle, gyógy- és fűszernövényeket, fák és textília-alapanyagok – is termés nélkül maradnának. Továbbá a beporzástól függ a növények jelentős hányadának fennmaradása is, ami a jelenlegi, klímaváltozással terhelt időszakban az emberi lét számára is kulcskérdés - írják.

Így néz ki az okoskaptár, amit az Agronity csapat fejlesztett - Fotó: Facebook

A T-Systems Magyarország és innovációs laborja a Kitchen Budapesttel (KiBu), valamint a Szegedi Tudományegyetem Informatikai karával együttműködve közösen rendezett 24 órás hackathon innovációs versenyén 2 csapat is okoskaptár ötlettel állt elő. Ezek közül a T-Systems és a KiBu az Agronity csapatának okos méhkaptár-figyelő rendszerét karolta fel, amelyhez hasonló a fejlesztők tudomása szerint nincs a piacon.

Különböző belső környezeti körülményeket vizsgál, például a hőmérsékletet, a páratartalmat, a súlyt, valamint a vibrációt, a méhek által keltett rezgést, amelyből fontos következtetéseket lehet levonni – ismertette megoldásuk lényegét Sipka Gábor, az Agronity csapatának egyik alapítója. Ezeket az adatokat elemzik, és az eszköz jelzést küld az applikációra, ha a kaptáron belül a normálistól eltérő változások következnek be. Az eszköz például előre tudja jelezni, hogy rajzás várható. Arról is jelzést kap a méhész, ha betegség tör ki a kaptárban, amire azonnal tud reagálni, mielőtt más kaptárakra is átterjedne.

Az Agronity csapata fejlesztette ki az okoskaptár ötletét - Fotó: Facebook

Ez a különböző szenzorokkal felszerelt eszköz a T-Systems NBIoT új, szabványosított mobil technológia hálózatán keresztül továbbítja a mért adatokat a méhésznek, egy könnyen kezelhető mobil alkalmazás segítségével. A megvalósításban a legnagyobb áttörést a rezgésérzékelés jelentette, mivel a méhek különböző biológiai rezgéseiből következtetni lehet az állapotukra és tevékenységükre. A mai tömeges méhpusztulások megállításához szükség van egy olyan rendszerre, mellyel időben felismerjük a megbetegedéseket és még a járvány kialakulása előtt beavatkozhatunk. Első lépésként a normálistól eltérő jelenségeket képes jelezni a rendszer, ám a T-Systems szakemberei szerint, ha a gyűjtött adatokat kombinálják a méhészek tudásával, akkor nem lehetetlen az automata diagnózis sem - írták.

A prototípus kész, teszt 2020-ban

A T-Systems-szel, illetve a KiBu-val létrejött együttműködés jelentősen előmozdította a prototípus elkészítését – mondta Sipka Gábor. A közös munka körülbelül fél éve kezdődött, a hackathon után. Mostanra odáig jutottak, hogy a prototípus elkészült, amit ki kell vinni a terepre, és validálni, vagyis hitelesíteni kell – mondta Sipka Gábor. Erre csak a méhek aktivitási időszakának újraindulása után, a következő behordási időszakban kerülhet sor, így a jövő nyáron már az okos kaptár működésének konkrét tapasztalatairól is beszámolhatnak a fejlesztők. Ezt követően 2020 év végére felállítanak egy üzleti modellt, és ha a hitelesítés sikeresen megtörténik, a termék piaci bevezetésében is folytatódhat az együttműködés a T-Systems-szel.

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás