Az első engedélyezett szerek megjelenésével piaci robbanásra készül a permezetődrónos piac. Miután megszülettek az uniós és a hazai jogszabályok is, tavaly beindult a növényvédelmi drónpilóták képzése. A permetező drónok forgalmazói megszerezhették a típusengedélyt a géptípusaikra. Az idei pedig a szerek éve lesz, mert a növényvédőszer-gyártók lépéskényszerben vannak. Az engedélyezéshez már folyamatban vannak szerkísérletek.

Az Mfor kérdezte Damak Ferencet a HRP Europe Kft. szakmai koordinátorát és a DJI drónmárkát forgalmazó MyActionCam Kft. ügyvezetőjét. Többek között az Európai Zöld Megállapodással (Green Deal) 2030-ra fenntarthatóbbá váló növényvédelem drónos forradalmáról is beszélt.

A nyilvántartásba csak olyan személyt jegyeznek be, akinek van hatályos – a kategóriának megfelelő – drónpilóta igazolványa és növényvédelmi drónpilóta szakképesítése - Fotó: Magro.hu, CSZS, Fejér megye

Június elején 23 országból érkezett mintegy 100 partner és disztribútor részvételével kétnapos konferencián készült a DJI mezőgazdasági drónok európai elosztóközpontja, a HRP Europe Kft. és a hazai forgalmazó MyActionCam Kft. a nagy piaci fordulatra. Itthon hogyan állunk?

Jól állunk. Miután megszülettek az uniós és a hazai jogszabályok is, tavaly beindult a növényvédelmi drónpilóták képzése. A permetező drónok forgalmazói megszerezhették a típusengedélyt a géptípusaikra, ahogyan mi is az összes általunk forgalmazott drónra.

De nincs mit kijuttatni. Mikorra várható az első engedélyezett növényvédő szer?

Az idei év a szerek éve lesz, mert már lépéskényszerben vannak a növényvédőszer-gyártók. Úgy tudom, az engedélyezéshez már folyamatban vannak szerkísérletek. Amelyik először tudja engedélyeztetni a saját drónos növényvédő szerét, az lesz az első ezen a hatalmas piacon és gyorsan el is tud terjedni. 

Addig a más légi kijuttatásra már engedélyezett készítményeket sem szabad használni? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nem adott ki ideiglenes engedélyt drónos kijuttatásra?

A légi kijuttatás nem drónos kijuttatás. Sok országban nem is légi, hanem földi kijuttatásnak tekintik a drónos permetezést, amely szinte a hidas traktor műveleti magasságában juttatja ki a vegyszert. Ráadásul nagyon kevés, hektáronként 5-10 liter a kijuttatandó lémennyiség, ezért nagyobb a hatóanyag-koncentrációja. Nagy hatásfokú növényvédő szer kell erre a célra.

Mégis látni már a határban permetező drónokat. Feketén dolgoznak?

A növényvédős drón repülése már legális, például lombtrágyát, növénykondicionáló anyagokat, tápanyagot már jelenleg is kijuttathatnak. A drónokhoz van már granulátumszóró adapter is, így felülvetésre is használhatók. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara egyik szervezetével mi is elkezdtünk egy technológiai kísérletet, aminek a tapasztalatai akár a kamarai továbbképzésekbe is bekerülhetnek, valamint alapul szolgálhatnak a növényvédelmi drónos gyakorlati képzés fejlesztéséhez.

Hány drónpilóta kérheti áprilistól a Nébihnél, hogy bekerüljön a mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű irányítói nyilvántartásba? A februári, budapesti precíziós gazdálkodási konferencián az egyik előadó már 240 képzett növényvédő drónpilótát említett.

A nyilvántartásba csak olyan személyt jegyeznek be, akinek van hatályos – a kategóriának megfelelő – drónpilóta igazolványa és növényvédelmi drónpilóta szakképesítése. A pilóta nélküli légi jármű irányító igazolvány megszerzésére a felkészítő tanfolyam sikeres elvégzését követeli meg a jogszabály. Ez az átfogó képzés nagyon szigorú szabályokra épül, és a tanfolyam elvégzése után a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpontnál (KAV) vizsgáznak a pilótajelöltek. Ha ez megvan, csak utána mehet az illető a növényvédelmi drónpilóta-képzésre. Itt a tanfolyam végén egy akkreditált vizsgaközpont méri fel a résztvevők tudását.

Innentől már permetezhet is?

A legális reptetéshez szükség van még egy műveleti engedélyre is, amiben a pilóta a repülés során várható földi- és légi kockázatokat, valamint ezek csökkentésének módját ismerteti. Ez a növényvédelmi munka során szerencsére egy egyszerű feladat, mivel általában lakott területen kívül, kis magasságban és nem emberek felett dolgozik a drón.

Mekkora befektetés, amíg eljut eddig?

Amíg a pilótapalánta eljut idáig, körülbelül 1,5 millió forintot költött el a képzésre és a műveleti engedélyre, hogy legálisan végezhesse a légi növényvédelmi tevékenységet. 

Piaci robbanás lesz, ha már az idén megjelenik az engedélyezett szer?

Nem vagyok jós, de boldog lennék, ha legalább a napraforgó állományszárítást, a deszikkálást már az idén drónnal legálisan lehetne végezni. Azért is szükség lenne a “foltkezelő” drónokra, mert az idei rendkívül gombás évnek ígérkezik szinte minden kultúrában. Nálunk a minap akkora eső volt, hogy pár óra alatt leesett a félhavi adag, és utána kisütött a nap. Azonnal be kellett volna avatkozni, megelőzni a fertőzést légi úton, mert nagygéppel rá sem lehetett menni a táblára.

Ha a gazda látná, hogy a tábla melyik részén támad a gomba. Jó lenne olyan érzékelő, hogy a drónnal észrevegye a levélfonákon a micéliumokat.

Van olyan drónunk, amelyik multispektrális szenzorral már képes a növény állapotát is érzékelni a színeltérés alapján, amit mi még szabad szemmel nem is láthatunk. A foltkezeléssel pedig oda juttatjuk a szert. Ha a vetés után szükség van gyomirtásra, ezeket a gyomfoltokat is már jól látjuk a drónról, és jól körülhatárolva ki tudjuk juttatni a szert.

A mesterséges intelligenciával majd azt is maga dönti el a gép, mikor kell permetezni?

Vannak már erre kísérletek, de a mezőgazdaságban továbbra is nagyon fontos a személyes tapasztalat, és az ez alapján hozott döntés.

Mekkora beruházás az azonnali beavatkozás? Egy 100 hektáros gazdának érdemes drónt venni, vagy inkább a szolgáltatást megrendelni?

A nagyobb teljesítményű, óránként 14 hektár lekezelésére képes permetező drónnak 10-11 millió forint a bekerülési költsége, a szükséges pótakkumulátorokkal, töltőkkel együtt. Ezzel 8-10 óra alatt le lehet permetezni 100 hektárt. Azaz, ha jó az idő, egy nap, ha nem, akkor kettő. 

A szolgáltatáshoz meg várni kell?

Most, a piacnyitás kezdetén még kevés a szolgáltató, magasak az árak. Kevéssé fejlett ez a szektor. Pedig a gomba minden gazdaságban egyszerre jelentkezik, de a szolgáltató nem tudja mindenkinél azonnal elvégezni a munkát. A gazdáknak ezért szerintem saját drónjuk lesz. Egy 10 milliós beruházás 100 hektáros gazdaságban már talán nem annyira megterhelő. Az Európai Zöld Megállapodás alapján a 2030-ra megcélzott radikális növényvédőszer-csökkentésben is fordulatot hozhat így a légi foltkezelés.

Damak Ferenc, a HRP Europe Kft. szakmai koordinátora és a DJI drónmárkát forgalmazó MyActionCam Kft. ügyvezetője beszél egy drónkonferencián - Fotó: FB

A nagy termelési integrációk, az AXIÁL és a KITE is készül a piacnyitásra?

A mezőgép-forgalmazó AXIÁL Kft.-vel kötött együttműködés értelmében a növényvédős drónok karbantartását, az idényre való felkészítést és az egyéb javításokat mi végezzük, ez a tevékenység tovább bővült. A cég megoldást kínál, ha a gazdának van hagyományos permetezőgépe, de szüksége van a légi kijuttatásra, ahhoz adja megoldást.

Ha támad a kártevő, fertőz a betegség, a gomba, azonnal kell majd a permetező drón, hirtelen tömeges lehet az igény. Hány nap a szállítás, lesz elég?

Ideális esetben a megrendelést követő1-2 munkanapon belül ott a gép üzembe helyezve, és mivel a teljes európai régiót Magyarországról szolgáljuk ki, valószínűsíthetően hazánkban nem lesz hiány a DJI mezőgazdasági drónjaiból.

A konferencián elhangzott, hogy Kínában már 71 millió hektárt permeteznek drónokkal. Mit tudnak ebből itthon hasznosítani?

Például azt, hogy a növényvédős drónbalesetek legtöbbje emberi hibákra vezethető vissza, ezen segíthet a mesterséges intelligencia is, de az sem varázsszer. A gépet is tanítani kell, például a gépi látásra. Magától nem ismeri fel, meg kell rá tanítani, hogy ez a kezelendő gyom, az pedig a kultúrnövény - mondta Damak Ferenc.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás