Rossz hír: nem teljesülhet az elnyert agrárpályázatok 20 százaléka
Ugyan a hazai mezőgazdaság még mindig kedvező gazdasági helyzetben van, de anyagi állapotának jelentős javulása a következő években nem várható – vonták le a következtetést az OTP Agrár szakértői a KSH, valamint az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) által közzétett Mezőgazdasági Számlarendszerben (MSZR) szereplő adatokból. Tavaly nőtt a mezőgazdaság kibocsátása, azonban annak eredménye az előző évhez viszonyítva enyhén csökkent.
A Napi.hu anyagát szemléztük. Bár tavaly többször is szárazság volt Magyarországon, összességében jó évük volt a növénytermesztő gazdaságoknak: jelentősen javult a gabonatermesztés eredményessége. A főbb kultúrnövények közül ugyan a búza összes termése nem változott, de a termény ára 13 százalékkal nőtt a 2017-es értékéhez képest. A kukoricatermés 10 százalékkal lépte túl az előző évit, ára pedig 7 százalékkal emelkedett. Míg a vágósertés termelői ára 10 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi átlagárnál a vágómarha termelői ára 2,2 százalékkal emelkedett, és 7,1 százalékkal több szarvasmarhát vágtak le, mint az azt megelőző évben. A baromfifélék vágása 8,2 százalékkal emelkedett: az értéket leginkább a kacsák levágásának közel 80 százalékos emelkedése húzta fel. A csirkevágások száma viszont 0,9 százalékkal csökkent - derül ki az elemzésből.
Az előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal növekedett, az értéke pedig 4,5 százalékkal haladta meg a 2017. évit. Ezen, illetve az MSZR-ben szereplő egyéb adatok alapján, az OTP Agrár szakértői szerint a mezőgazdasági vállalkozások 2018. évi adózás előtti eredménye is jó közelítéssel számítható ki: 1 százalékos mérséklődést mutat a 2017-es 160 milliárd forinthoz viszonyítva.
Hirdetés
Nőttek a beruházási számok
A KSH 2018 első három negyedévére vonatkozó adatbázisa alapján a mezőgazdasági beruházások a 2017-es 11,5 százalékos növekedés után tavaly hozzávetőleg 3 százalékkal bővülhettek. Az OTP Agrár szakértőinek megítélése szerint az elkövetkező 1-2 évben is beruházási teljesítmény-növekedés várható a főként uniós finanszírozású Vidékfejlesztési Program fejlesztési pályázatainak eredményeképp.
Hiába van támogatás, 5-ből 1 beruházás nem jön létre
Ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül az a kockázat, hogy a beruházásokhoz igényelhető támogatások bővülésével párhuzamosan a beruházási költségek is jelentősen nőnek, így a pályázók egy része biztosan nem lesz képes megvalósítani a tervezett beruházását. Az eddigi tapasztalatok alapján az elnyert pályázatok nagyságrendileg 20 százaléka nem teljesül az árak drágulása és az ebből adódó saját erő szűkössége, továbbá a kapacitások hiánya miatt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés