Segítség a gazdáknak: megjelent az útmutató az öntözési közösségek létrehozásáról
Útmutatót készített az öntözést támogató hazai és uniós ösztönzőkről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A cél, hogy segítsék az öntözési közösségek létrejöttét. A kiadvány többek között tartalmazza az öntözési közösség elismerésének feltételeit, továbbá bemutatja az elismert öntözési közösséget támogató ösztönzőket. Ismerteti az uniós forráslehetőségeket, illetve a Nemzeti Földügyi Központ által elkészítendő környezeti körzeti terveket, amelyek kiváltják a szakhatósági engedélyeket.
Az Országgyűlés a természeti erőforrások megóvása, a mezőgazdaság alkalmazkodóképességének erősítése, az öntözéses gazdálkodás elterjesztése, valamint az öntözési közösségek kialakítása érdekében alkotta meg az öntözéses gazdálkodásról szóló 2019. évi CXIII. törvényt. A 2020 elejétől hatályos törvény részletszabályait tartalmazó végrehajtási rendelet 2020. június 29-én lépett hatályba.
Az öntözéses gazdálkodás elterjesztése fontos érdeke a magyar mezőgazdaságnak, számos gazdálkodót és vállalkozót érint. A NAK a magyarországi termelők számára segítségül készítette el az „Öntözést támogató hazai és uniós ösztönzők – az öntözési közösség tükrében” című útmutatót. A kiadvány egyebek közt tartalmazza az öntözési közösség elismerésének feltételeit, valamint bemutatja az elismert öntözési közösséget támogató ösztönzőket. Ismerteti az uniós forráslehetőségeket, illetve a Nemzeti Földügyi Központ által elkészítendő környezeti körzeti terveket, amelyek kiváltják a szakhatósági engedélyeket. Az útmutató digitális változatából letölthetőek azok az adatlapok, amelyek az öntözési közösségek elismerése iránti kérelemhez, valamint a környezeti körzeti tervek elkészítéséhez szükséges adatokat tartalmazzák.
Hirdetés
A tervezett vízkivétel meghatározásához például az alábbiakkal kell készülni:
- Öntözési közösség együttműködésének célja (például: közös vízkivétel, vízhasználat, öntözőberendezés beruházása, vízbiztosító létesítmények építése, rekonstrukciója)
- Megvalósítás tervezett kezdése és időtartama
- Tervezett és meglévő öntözőtelep helye (település, helyrajzi szám, a tervezett felszín alatti vízilétesítmények EOV koordinátái, a tervezett felszíni vízilétesítmények, valamint a szolgalommal érintett területek töréspontjainak EOV koordinátái)
- Vízkivétel jellege (felszíni, felszín alatti)
- Vízkivétel helye (EOV koordináták, vízfolyás neve, szelvénye)
- Vízkivétel módja (gravitációs, gépi emelés)
- Vízkivételi időszak kezdete és vége (hó, nap)
- Tervezett öntözés módja (esőztető, csepegtető, felületi, altalaj, mikro)
- Szükséges víz mennyisége 5 éves ciklusban évenként (mm/ha, m3/ha, m3/év)
- Öntözőtelepen már meglévő öntözőberendezés típusai és darabszáma
- Öntözőtelepen már kialakított öntözővíz-tározó térfogata (m3)
- Öntözőtelepen már meglévő kutak száma (db)
Az útmutatót erre a hivatkozásra kattintva lehet letölteni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés