Hirdetés
Sokat kínál és sokat hoz a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása
Több fontos pályázatot tartalmaznak a Közös Agrárpolitika hazai beruházási intézkedései, különösen a fejlesztéseket ösztönző támogatások. Ezek egyike a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával elnevezésű kiírás. A gazdálkodók részére biztosított támogatások ugyan mérséklik a vidéki térségek népességfogyásának ütemét, azonban a gazdálkodói korstruktúra javulását eddig nem sikerült elérni, ezért is elengedhetetlen a 2023-2027 közötti időszakban a probléma kezelése.
A mezőgazdaságban tapasztalható elöregedés megállítása, az agrár-nemzedékváltás ösztönzése, valamint a fiatalok vidékről történő elvándorlásának csökkentése érdekében szükséges a Közös Agrárpolitika eszközeivel is olyan támogatásokat biztosítani, amelyek a mezőgazdasági termeléssel élethivatásszerűen foglalkozni kívánó gazdálkodók indulását segítik elő. A mezőgazdasági tevékenység megkezdése feltételezi az önálló üzleti tevékenység megkezdéséhez szükséges alapvető szakismeretek, valamint a termelési potenciál (földterület, állatállomány stb.) meglétét, amelyre az induló vállalkozás építheti az üzleti tervében megfogalmazott célok elérését - írta az EMVA.
A KAP I. pillérben a következő alapvetések kerültek rögzítésre:
- A 2023 előtt már támogatásban részesült induló fiatal gazdáknak lehetőségük van az ötéves támogatási időszak teljes kihasználására az új, kedvezőbb feltételek mellett.
- 2023-tól a korábbi 1% helyett a közvetlen támogatások 1,4%-a fordítható az I. pillérből a fiatal gazdák induló területalapú támogatására, ami évi 18 690 804 EUR/év összeget jelent;
- Az emelt forráskeret egyaránt lehetőséget ad a fajlagos támogatás 67-ről 157 EUR/ ha összegre, valamint a területkorlát 90-ről 300 hektárra emelésére. A támogatás fajlagos értéke a jogosult területek függvényében 78 és 236 euró között mozoghat.
- A szakképzettség terén mutatkozó hiányosságok kezelése érdekében az I. pillérben is van egy minimálisan elvárt mezőgazdasági képzettségi küszöb és/vagy mezőgazdasági gyakorlatra vonatkozó feltétel.
A jogosultsági feltételek kiszélesítésével a beavatkozás erősebb ösztönző erővel bír a potenciális jogosultak körében, így javítva a generációváltás elősegítésére irányuló uniós célkitűzés megvalósulását. Az I. pillérben a pénzügyi források, a fajlagos támogatási összeg és a területi felső határ is érdemben emelkednek, ami kifejezi Magyarország eddiginél erőteljesebb elkötelezettségét - írta a témában a NAK.
Várható értékelési kritériumok
- Üzleti terv minősége
- Szakmai képzettség szintje
- Korábban megszerzett szakmai gyakorlat
- Magasabb hozzáadott értékű gazdálkodási tevékenység vagy gazdálkodási mód
- Ökológiai gazdálkodás folytatása
- Foglalkoztatási hatás
- A támogatást igénylő nő
A jogosultsági feltételek
a) legalább 18 és legfeljebb 40 éves természetes személy, aki:
- államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel rendelkezik,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
- legalább 10.000 STÉ értékű, de legfeljebb 50.000 STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik.
b) mezőgazdasági tevékenységet a pályázat benyújtásától számított 5 évnél nem régebben főtevékenységként végző jogi személy esetén:
- a jogi személy vezető tisztségviselője és tulajdonosa legalább 18 és legfeljebb 40 éves,
- a jogi személy vezető tisztségviselője és tulajdonosa államilag elismert mezőgazdasági jellegű szakismerettel rendelkezik,
- a jogi személy legalább 10.000 STÉ értékű, a jogi személy és a jogi személy ügyvezetője és tulajdonosa együttesen legfeljebb 50.000 STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik.
Jogosultsági kritériumoknak megfelelő mezőgazdasági termelők:
- Természetes személyek
- Jogi személyiségű vállalkozások
Kötelezettségvállalások:
- a támogatási döntéstől számított legfeljebb 9 hónapon belül megkezdi az üzleti terv végrehajtását,
- az üzleti tervben vállalt kötelezettségek teljesítése legkésőbb a 4. gazdálkodási év végére,
- a kedvezményezett, illetve a jogi személy ügyvezetője és tulajdonosa az üzleti tervben vállalt időszak elteltével legkésőbb a támogatás 4. lezárt gazdálkodási évében mezőgazdasági tevékenységből elért jövedelme eléri legalább az előző évi kötelező bérminimum mértékét, és köteles a gazdaságát személyes közreműködéssel vezetni,
- évenkénti beszámoló benyújtása,
- szaktanácsadóval való együttműködés
- minimum 10 000 EUR STÉ fenntartása az 5. év végéig.
A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás. Költség alapú elszámolás, kivéve ahol egyösszegű átalány elszámolás lesz. Az egy projekt maximális támogatási összege: 40.000 euró
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés