Sörből és trágyából készítettek rovarirtószert a spanyolok
A keverék, amelyet spanyol kutatók mixeltek, képes kiirtani a talaj kártevőit, nem ártalmas a hasznos mikroorganizmusokra, és akár még a terméshozamot is növelheti. A rovarirtók nem csak a kártevőket, de az ökoszisztéma szempontjából nélkülözhetetlen rovarokat is pusztítják. Egy új kutatás szerint két természetes alkotóelem, a sör-melléktermékek és trágya keveréke megoldhatná ezeket a kihívásokat.
Az elmúlt évtizedekben több rovarirtót tiltottak be a világon az emberi egészségre és természetre gyakorolt káros hatásai miatt, de a probléma még mindig jelen van. Az Európai Unióban is engedélyezettek olyan szerek, amelyek elpusztítják például az élelmiszeripar számára a beporzás miatt nélkülözhetetlen méheket – írta az NRGReport.com. A spanyol Neiker Baszk Mezőgazdasági Kutatóintézet szakértői a sörkészítés és a mezőgazdaság melléktermékeit összekeverve olyan rovarirtót készítettek, amely képes kiirtani a talaj kártevőit, nem ártalmas a hasznos mikroorganizmusokra, és akár még a terméshozamot is növelheti.
A szakértők két, korábbi kutatásaikban már bizonyított mellékterméket vizsgáltak: a repcepogácsát, amely jelentős mennyiségű fehérjét tartalmaz, illetve kéntartalmú aminosavakban gazdag, valamint a préselt cukornádat. Ezek magas nitrogéntartalma biztosítja a hasznos mikroorganizmusok fennmaradását, de elpusztítja a fonálférgeket és a többi, talajban lévő kártevőt. A keverékhez friss tehéntrágyát adva készült el a környezetkímélő, káros kémiai szerektől mentes rovarirtó.
Komoly a rovarirtószer hatása, egy kezelés után is látványos
A szakértők azt tapasztalták a vizsgálatok során, hogy a keverék már egyetlen kezelés után jelentősen csökkentette a gyökér göbösödését. A Frontiers in Sustainable Food Systems tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a természetes szernek más kedvező hatásai is vannak. Egy éves használat után például 15 százalékkal magasabb volt a terméshozam, mint a hagyományos rovarirtók használatával, és megnőtt a talajban található hasznos mikroorganizmusok száma is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 93 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés