Mindent a vetés agrotechnológiájáról, költségelemzéssel és precíziós megoldásokkal címmel tart előadást Debrecenben Kézér Zsolt, a Lakkos Kft. értékesítésért felelős kelet-magyarországi régióvezetője a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. A szakemberrel a hazai gazdák gépvásárlási lehetőségeiről, a szántás nélküli művelésről és a magyar mezőgéppiacról beszélgettünk. Kézér Zsolt, agrármérnök 2016-ban csatlakozott a Lakkos Kft.-hez, a cég akkor MTZ traktorok vizsgáztatásával és nagykereskedelmével foglalkozott. Érkezése után nőtt a vállalat kiskereskedelmi gép értékesítése, valamint erősödött az egyéb termékcsoportok eladása is, mint a pótkocsik, a vető- és a permetezőgépek, valamint a talajművelő berendezések. Mik voltak idén a gazdák gondjai gépforgalmazói szemszögből? A támogatások mértéke alacsony. Nehéz kigazdálkodni a vásárláshoz szükséges összegeket, ezért sokan csak úgy tudtak gépet venni, hogy az aktuálisan használtat eladták, ami azért nem mindig könnyű. A kertészeti beruházások támogatása ugyanakkor még mindig tart. Elég sok gazda kivárt. Az első hullám idén februártól májusig tartott, a nyár viszonylag csendes volt a gépvásárlás szempontjából, a betakarítás utáni időszak pedig ismét több gépeladást hozott.
Kézér Zsolt, a Lakkos Kft. értékesítésért felelős Kelet-magyarországi régióvezetője
Az idei szárazság miatt több a kultivátort választó, sekély művelést kezdő gazda? Igen, sokuknak gondot jelentett a szántás, ezért elgondolkodtak azon, hogy a következő gépberuházásuk kultivátor esetleg talajlazító legyen. Olyan módszerre kell áttérniük, amivel a szántást ki tudják váltani. A gépeladások alapján milyen művelés a legelterjedtebb a gazdáknál?
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Még mindig főleg a szántás jellemző, ha pedig nem ekével dolgoznak, akkor tárcsával vagy kultivátorral kezelik a tarlót a gazdák. Itt a költséghatékonyságot és a munkára fordított idő érdemes átgondolni. A tarlóba vetés technológiájával alacsonyabb költséggel lehet földet művelni. A tarlóba betakarítás után is lehet vetni. Ebben az esetben nem vetőgép használatáról beszélünk, hanem vetőkésekről, amelyek belevágnak a talajba. Az eszköz a felszín alá juttatja be a magokat, de nem nyitja meg a talajfelszínt. Kisebb a vetés költsége, ráadásul nem kell tarlóhántást végezni. Ezzel kapcsolatban volt egy észak-olaszországi kísérlet is, ahol három művelési típus költségét hasonlították össze. Milyen eredményeket hozott? A hagyományos művelési rendszer volt az első, ahol szántás, tárcsázás és vetés volt, a vetést követő műveletek pedig mindegyik módszernél megegyeztek. Ennek a költsége 1075 euró volt hektáronként, munkadíjjal, anyagköltséggel együtt.
A második szántás nélkül, kultivátorral, tárcsázással történt. Ennek a költsége az elsőhöz képest 10 euróval volt kevesebb hektáronként.
A harmadik, új módszer, a tarlóban direktvetés 935 euróra jött ki, vagyis 140 euró megtakarítást értek el vele hektáronként a hagyományoshoz képest. Ráadásul a munka időben is rövidebb volt, a talaj víztartalmát is jobban meg lehet őrizni vele, és a talajéletet is jobban kíméli. Az eszközön 2000 literes tartály jut a magnak és egy 1000 literes a műtrágyának. Így a vetéssel egy menetben lehet kijuttatni a tápanyagokat, voltaképpen a gyökérzónába, így könnyebben felveheti azt a növény, és egységesebb, kondicionáltabb vetés érhető el. Mennyibe kerül ez a gép?
A MaterMacc pneumatikus direktvetőgép nem egy olcsó darab. 10 milliós, vagy afölötti költséggel kell számolni, ezért a nagyobb gazdaságokban éri meg beszerezni. Ha viszont a hektáronként el nem költött 100 euróval, mintegy 30 ezer forinttal számolunk, akkor a használata 3 millió forintos megtakarítást jelent 100 hektáron, vagyis nagyjából 5 év alatt hozza be a vetőgép az árát.

Tudjon meg még többet a magyar mezőgéppiacról, a hatékonyabb vetésről, és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
 

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás