A Pilisi Parkerdő munkatársai különleges, természetközeli módszerrel újítanak meg egy rossz állapotú fenyvest Pest megyében, Veresegyház határában. Ehhez 2020 októberétől „szárnyas” segítséget is bevonnak, szajkók közreműködését is igénybe véve. Így nem maguk az erdészek ültetnek csemetéket, vagy magokat, hogy a rossz minőségű erdőt fokozatosan megújítsák, hanem azt első körben a madarakra bízzák. Egy szajkó ugyanis évente akár 2-3 ezer makkot is elrejt az erdőben. 

A Turista magazin cikke írta meg, hogy az erdészek a szajkók számára készített, cser makkal megtöltött tálcákat szereltek fel, majd vadkamerákat helyeztek ki, és megfigyelték az eseményeket. A szajkók hamar felfedezték a lehetőséget és nem pusztán rákaptak a makkra, hanem először gondosan előválogatták azt, majd ezt követően csak az egészséges szemeket vitték magukkal.

A Pilisi Parkerdő munkatársai különleges, természetközeli módszerrel újítanak meg egy rossz állapotú fenyvest Pest megyében, Veresegyház határában, amihez 2020 októberétől szajkók közreműködését is igénybe veszik - Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt.

Így jön létre a szajkók segítségével hatékonyabban az új erdő

Ahogy azt a kertekben, a madáretetők körül is megfigyelhetjük télen, a szajkók szívesen fogyasztják a különböző magokat. Ami kevésbé látszik, hogy leginkább a tölgyfajok makkját kedvelik, de más magokat is fogyasztanak (pl. bükk, mogyoró). Tavasszal és nyáron pedig egyébként elsősorban rovarok és hernyók képezik fő táplálékukat, de kifosztják a kisebb madarak fészkét is. A makkterméses években viszont a szajkó az erdő talaján rengeteg kis éléskamrát halmoz fel az elrejtett makkokból, amelyek jelentős részéről megfeledkezik. Így az elrejtett, tekintélyes mennyiségű makkból nagy eséllyel fiatal tölgycsemeték hajtanak ki tavasszal. Az erdei- és fekete fenyvesek ráadásul kifejezetten jó terepnek számítanak e tekintetben, hiszen a talajszintre viszonylag nagyobb fénymennyiség jut ezeken a helyeken, amely elegendő a tölgyújulat megerősödéséhez.

A titokban megfigyelt szajkókról egy videó is készült:

https://www.youtube.com/watch?v=4HFvZBaSOEM
Szajkók a tálcán

Persze ez a folyamat természetes módon is lejátszódik, ám egy kis rásegítéssel a hatás koncentráltabb. A természetes újulat megerősödését ugyanakkor jelentősen hátráltatja az elszaporodott nagyvadállomány rágási tevékenysége. Mindenesetre a szajkó szakavatott segítsége a tájidegen, gyenge egészségi állapotú fenyvesekben kifejezetten eredményes lehet. Segítségükkel őshonos lombos fafajú állományokká, elegyes erdőkké lehet azokat alakítani - írták.

Megosztás

További híreink

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás