Új, a korábbinál szigorúbb intézkedéseket vezetett be az EU augusztus közepén a paradicsom barna termésráncosodását okozó vírus (ToBRFV) unióba való behurcolásának és terjedésének akadályozása érdekében. A már hatályos végrehajtási rendelet a paprika- és paradicsompalánták, valamint a vetőmagok unión belüli szállításának és harmadik országokból való behozatalának feltételeit is megszigorította. Az elváltozások főleg a növény felső levelein mutatkoznak: felületük ráncossá, érdessé válik, rajtuk klorotikus foltok jelennek meg, az erek sárgulnak, és egyes esetekben elkeskenyedik a levéllemez.

A paradicsom barna termésráncosodását okozó vírust először 2014-ben mutatták ki Izraelben. Európában 2018-ban regisztrálták, első alkalommal Olaszországban és Németországban. A vírus legfontosabb gazdanö­vénye a paradicsom és a paprika, vadon élő gazdanövényei pedig a fekete csucsor (Solanum nigrum) és a kőfali libatop (Cheno­podium murale). A tobamovírusok csoportjába tartozó ToBRFV leginkább a paradicsomot károsítja, de paprikán is megjelenhetnek tünetei a növény levelén és a termésen. Az elváltozások elsősorban a növény felső levelein mutatkoznak: felületük ráncossá, érdessé válik, klorotikus foltok jelennek meg rajtuk. Az erek sárgulnak, és a levéllemez egyes esetekben elkeskenyedik. A terméseken sárgás vagy barnás foltok alakulnak ki, amelyek felülete később érdessé válik. Ez pedig alkalmatlanná teszi a bogyókat frisspiaci értékesítésre - írta szakcikkében Kis Judit a Magyar Mezőgazdaság weboldalán.

A ToBRFV tünetei a paradicsom bogyóin - Fotó: Eppo

Néhány esetben a termések szabálytalanul fejlődnek, torzulnak, egyenetlenül érnek, a mennyiségi és minőségi kár pedig akár a 100 százalékot is elérheti - hívja fel a figyelmet a betegség okozta veszélyekre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A tünetek megjelenését a növény fajtája, a fény- és hőmérsékleti viszonyok, továbbá a növény tápanyag-ellátottsága befolyásolja. A legsúlyosabb tünetek a fiatal palántákon jelentkeznek. Mivel a vírus nem csak a vetőmaggal képes terjedni, a gazda­nö­vények bármely fejlődési stádiumban megfertőződhetnek, a vírus akár metszőollóval is átvihető.

Egyik fajta sem ellenálló

A ToBRFV vírus palántával és vetőmaggal is terjedhet. Az teszi különösen veszélyessé, hogy az eszközökön, a cipőn, ruhán és a szállításra használt göngyölegen is fertőzőképes maradhat. A fertőzött területről származó terméssel akár nagyobb távolságra is eljuthat. Nincs ellene hatékony növényvédelmi technológia, az általa okozott elváltozások pedig eladhatatlanná teszik a termést. A kórokozó további kockázata, hogy nem véd ellene az egyéb tobamovírusokra kifejlesztett Tm-22 rezisztenciagén, így rezisztens paradicsomfajtákat is megfertőzhet. A cikk szerint paprika esetében az egyes tobamovírusok ellen hatásos L rezisztenciagéneket hordozó fajták ellenállóbbak a ToBRFV-vel szemben. Ugyanakkor 30 Celsius-fok felett az L1, L3, L4 rezisztenciagéneket hordozó paprikát is megfertőzheti, ha fertőzött talajba van ültetve. Az L gének hiányában a paprikanövények is fogékonyak a betegségre.

Szükséghelyzeti határozat segíti a védekezést

A vírus behurcolásának és terjedésének megakadályozása érdekében az Európai Unió tagállamai 2019-ben elfogadták a 2019/1615/EU szükséghelyzeti határozatot. Ez a vírus ültetésre szánt gazdanövényeire (pl. vetőmag, palánta) is kiterjedt. A határozat – a többi uniós országhoz hasonlóan – Magyarországon is kötelezővé tette a termőhelyi felderítést a vírus jelenlétének megállapítása érdekében. Előírta továbbá növény-egészségügyi bizonyítvány meglétét 2019. novemberétől harmadik országból való behozatal esetére, és az EU-n belüli forgalmazást is növényútlevél kiadásához kötötte. Mindkét dokumentum a szükséghelyzeti határozatban szereplő kritériumok alapján igazolja a károsítómentességet. A vírus ellen jelenleg nem létezik hatékony növényvédelmi technológia. Ezért, ha a hatósági szemlén vett valamelyik minta laboratóriumi vizsgálata fertőzött növények jelenlétét igazolja, akkor az adott területen található összes gazdanövényt zárlat alá kell helyezni. A fertőzéssel érintett növényállomány teljes egészét és a velük érintkezett göngyöleget meg kell semmisíteni, továbbá fertőtleníteni kell minden olyan eszközt és berendezést, amely alkalmas a fertőzés terjesztésére.

Szigorúbb előírások a vírus ellen

A több európai országot érintő újabb fertőzések miatt az Európai Bizottság, a tagállamok és a termelők egyaránt szigorúbb szabályozás bevezetését és a termőhelyi felderítés kiterjesztését szorgalmazták. Ennek eredménye az Európai Bizottság 2020. augusztus 11-i 2020/1191 végrehajtási rendelete, amely hatályon kívül helyezte a tavalyi szükséghelyzeti határozatot, és szigorúbb előírásokat fogalmazott meg a károsító terjedésének megakadályozása érdekében. Az új rendelet 2022. május 31-ig hatályos, teljes egészében kötelező, és minden uniós tagállamban közvetlenül alkalmazandó. A rendelet szigorítja a növényútlevél és a növény-egészségügyi bizonyítvány kiadásának feltételeit - hivatkozik a Nébih-re a cikk. Fontos, hogy a rendeletet nem kell alkalmazni a ToBRFV-re rezisztens paprikafajták esetében. További szigorítás, hogy a végrehajtási rendelet mellékletében az Európai Bizottság meghatározta az alkalmazandó mintavételi eljárásokat és a ToBRFV kimutatásának és azonosításának laboratóriumi vizsgálati módszereit. A tagállamoknak továbbra is felderítést kell végeznie a ToBRFV jelenlétére vonatkozóan. Ennek eredményéről évente kell jelentést küldeniük az Európai Bizottságnak.

A termelők is sokat tehetnek a vírus terjedésének lassításáért

Ugyan a ToBRFV-vírust Magyarországon hivatalosan még nem mutatták ki sem paprikában, sem paradicsomban, ugyanakkor mivel hazánkban eddig elő nem fordult, de nagy gazdasági kárt okozó nemhonos károsítóról van szó, a megjelenésének gyanúját jelenteni kell a területileg illetékes megyei kormányhivatalnál. A károsító bekerülése elleni védekezés érdekében nemcsak a hatóságra, hanem a termelők együttműködésére is szükség van. Ők a fertőzés kockázatának csökkentése érdekében számos óvintézkedést tehetnek. A Nébih szerint az a legfontosabb, hogy megbízható forrásból és egészséges szaporítóanyagot szerezzenek be. Lényeges, hogy a termesztés és forgalmazás során egyaránt betartsák az általános higiéniai előírásokat, továbbá hogy alaposan fertőtlenítsék a használt eszközöket és göngyölegeket.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás