A torma az egyik leginkább kézimunka-igényes növénykultúra, amit Hajdú-Bihar megyében 1200-1500 hektáron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Szolnok megyékben 300-400 hektáron termesztenek. Ezekről a területekről évenként 15-18 ezer tonna tormát hoznak le, amely kielégíti a hazai és az kiviteli igényeket is. A megtermelt hazai mennyiség 20-25 százalékát belföldön értékesítik, 12-15 ezer tonnát pedig alapanyagként kerül a nyugat-európai országokba.

A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a megtermelt torma mennyiségét és minőségét nagyban befolyásolja az időjárás. Ez pedig az előző két évben nem alakult kedvezően. Tavalyelőtt sok hőségnap volt, nagyon korán túl melegre fordult az idő, a talaj száraz, alig művelhető volt. A tavalyi hűvös, csapadékos időszakot pedig hirtelen meleg váltotta az ültetés után. A napi hőingadozás a 25-28 °C-ot is elérte. Többek között ez is okozta az alacsony termésátlagot.

Változatos kihívásokkal terhelt a torma termesztése Magyarországon

Monokultúrás torma, érzékenyebb termőtalaj

A tormatermesztő körzet egyik problémája a monokultúrás termesztés. A családi gazdaságok kis földterületeket használnak, ez pedig nagyon korlátozza a növényváltást. A torma döntő többségét nyírségi jellegű homoktalajokon termesztik, de kapcsolódnak hozzá öntés- és homokos vályogtalajok is. Ezek a talajok többnyire alacsony kötöttségűek, savanyú kémhatásúak. Így aztán jobban kitettek a szélsőséges időjárási viszonyoknak. A humusztartalmuk 0,3-2 százalék, ami befolyásolja a tápanyag-felhasználást, az öntözések számát, az egyszerre kijuttatott vízmennyiséget és az agrotechnika további elemeit - írták.

Bár történtek ígéretes előrelépések az ültetés és a betakarítás gépesítése terén, de ahhoz elfogadható talajállapot kell. A költségeket viszont növeli az erőgépek, a vasanyagok folyamatos áremelkedése, valamint az üzemanyagárak hektikussága. Egyre nagyobb gond és kiadás a növényvédelem, a tormaállományban kevés vegyszer alkalmazható.

A torma termesztésének feltétele a jövedelmezőség és az öntözés

Probléma még a széttagolt a termőterület is, valamint az, hogy a hazánkban megtermelt tormamennyiség feldolgozatlanul, alapanyagként értékesül, mindenféle hozzáadott érték nélkül. Ugyanakkor várhatóan még sokáig szükség lesz a magyar tormára, mert a hazai és a külföldi feldolgozók is ennek az ízére állították be a receptjeiket. Ezért meg kell tartani a jövedelmezőségét, mert különben a fiatalok nem termesztik majd. A klimatikus viszonyok változása miatt egyértelművé vált, hogy öntözés nélkül nem lehet jövedelmezően tormát termeszteni.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás