Évek óta egyre súlyosabb sáskainvázió sújtja a Dél-Ázsiában található Pakisztánt. Az idei sáskajárás már hetek óta tart és akár szeptember közepéig is elhúzódhat. A tudósok olyan módszerek megvalósításán dolgoznak, amelyekkel hasznosítani tudják a hatalmas gazdasági kárt okozó szárnyas rovarokat. A sáskák eddig legnagyobb inváziója 2019. júniusában volt, amikor a létszámuk 30 éves rekordot döntött meg. Idén február 1-én Pakisztánban hivatalosan is természeti katasztrófának nyilvánították a sáskajárást.

A lengyel Farmer.pl cikke alapján Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy a sáskák inváziója 2020-ban valószínűleg július 15. és szeptember 15. között tetőzik. Ezt különösen nehéz féken tartani a szokásosnál hosszabb monszun és a COVID-19 koronavírus-járvány korlátozásai miatt. Ráadásul a helyzetet tovább rontja, hogy a kedvező időjárási körülmények miatt ez idő alatt akár három sáskageneráció is kifejlődhet. Ha pedig ez nem lenne elég, egy újabb sáskainvázió fenyeget az Arab-félsziget felől - mondta Mohammad Afzal, a nemzeti válságkezelési hatóság elnöke.

Hatalmas gondokat okoznak a sáskák

Így irtják őket

A pakisztáni kormány a rovarok fejlődésének a korai szakaszában permetezéssel próbálja megfékezni azok szaporodását. A vegyszerezés viszont egyre több kétséget vet fel. Többen attól tartanak, hogy a rovarirtók károsak lehetnek a növényekre, az állatokra és az emberekre is. Ezért vegyi anyagoktól mentes, környezetkímélő módszereket keresnek a sáskák populációjának csökkentésére. Pakisztán keleti részén, Okara pandzsábi kerületében a lakosság is ellentámadásba lendült. A falusiak egy éjszaka körülbelül 20 tonna sáskát gyűjtöttek össze, és azokat eladták a helyi baromfi- és haltenyésztőknek.

A miniszterelnök felkérte a tudósokat olyan kutatások elvégzésére, amelyekkel előre tudnak lépni a rovarok állati takarmányba történő feldolgozásának területén. A projekt célja elsősorban az, hogy megfékezzék a sáskák szaporodását az erdős és sűrűn lakott területeken, ahol a rovarirtó szerek használata nem lehetséges.

https://www.youtube.com/watch?v=za-smVF1U5A
Így járják a sáskák Pakisztánt 2020-ban

Műtrágyába tennék a sáskákat

Más felhasználási területeket is keresnek a sáskáknak. Tudományos kísérleteket végeznek a rovarok bioműtrágyaként való felhasználásával kapcsolatban. A kísérleti teszteket Cholistanban és Thar-ban végzik. A kutatást végző tudósok azt remélik, hogy a helyi lakosság támogatásának köszönhetően begyűjthető annyi rovar, amiből 23,6 millió hektárnyi növényre tudnak műtrágyát előállítani. A kormány azt szeretné, hogy a projekt a biodiverzitás védelmét és a bioműtrágya felhasználásával az ökológiai gazdálkodás előmozdítását eredményezze. További előnyt jelenthet a rovarműtrágya alacsony ára is - írták.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás