Az elmúlt 35 évben a biztosított mezőgazdasági kártípusok közül a jégeső által okozott veszteség aránya 20 százalék volt. A jég 2017-ben több mint 70 ezer hektár területet vert el, a gazdálkodók 3193 alkalommal jelentettek be jégkárt a Magyar Államkincstár adatai alapján. A jégeső okozta károkra 2012-2017-ig 4,5 milliárdot fizettek ki a biztosítók. Ezt csökkentené a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az országos jégkármérséklő rendszer üzemeltetésével. Anyagunkból megtudhatja, hogyan működik. A hvg.hu riportja írta meg, hogy valójában a szabolcsi gyümölcstermesztő gazdák kezdeményezésének köszönhető, hogy ma már egy országos jégkármérséklő rendszer létrejöttéről beszélhetünk. Ezt az anyagot szemléztük. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a tervezéskor 10x10 kilométeres négyzetrácsokra osztotta fel az országot, és minden metszéspont egy kilométeres sugarú körén belül elhelyezett egy talajgenerátort. Ezekkel a zivatarok képződését megelőző feláramló levegőt is kihasználva juttatnak fel ezüst-jodidot a légkörbe, hogy az ott jégmagokat hozzon létre. Minél több a jégmag a zivatarfelhőkben, annál kevesebb víz kötődik meg rajtuk. Így ha esik is jég, annak jóval kisebb szemcsemérete lesz, mint a védekezés nélkül lett volna.
A jégkármérséklő rendszer csökkenti a károkat, de teljes védelmet nem garantál
A rendszer nem zárja ki a jégképződés lehetőségét, de a nagyobb jégdarabok helyett jóval kisebbek képződnek, ezek pedig jó eséllyel elolvadnak, mire elérik a földfelszínt - írja a hvg.hu. A NAK összesen 986 darab talajgenerátort üzemeltet Magyarországon, ezekből 764 manuális kezelésű, 222 pedig automata. A beruházáshoz a Kamara az EU 1,8 milliárdos támogatását 200 milliós önrésszel egészítette ki, a fenntartás pedig az Agrárminisztériumtól kapott forrásokból, a kárenyhítési alapból történik. Ebbe a gazdák fizetnek be pénzt arra, hogy a természeti károk kockázatait közösen viseljék. Tehát az országos rendszert nem állami forrásból tartják fent, hanem a gazdák befizetéseiből. Járulékos haszon, hogy a jéger a lakosság vagyontárgyait is védi. „A rendszer kiépítése 2 milliárd forintba került, az éves fenntartását pedig 1,5 milliárd forintra becsüljük. Az ezüst-jodidot repülővel és rakétával is a légkörbe lehet juttatni, de a költségek és a pontosság szempontjából is a talajgenerátoros megoldás a leghatékonyabb. Fontos, hogy nem a jégeső helyszínén kell védekezni, hanem ott, ahol az keletkezne – mondta Darabos Tamás, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) főigazgatója a hvg.hu-nak.
Kárt enyhít, de nem teljes körű a magyar jégkármérséklő rendszer
Darabos szerint ha egy gazda a saját területén felállítja az eszközt, nem jelenti azt, hogy az ettől védve lesz. Sőt, lehet, hogy egy másik gazdálkodó földjét óvja meg vele. Ezért a talajgenerátorok csak központi, koordinált rendszerben tudnak működni. A jéger sikerességének egyik kulcsa és egyben nehézsége is, hogy nagy területen kell koordinálni a védekezést. Amikor az OMSZ jelzi nekünk, hogy adott járásban esélyes a jégeső kialakulása, bekapcsoltatjuk a generátorokat – mondta a főigazgató. Az üzemeltetésben nincs igazán kockázat, mert a talajgenerátorok javarészt a gazdálkodók kertjeiben vannak. A manuálisakról a kezelők gondoskodnak, az automata generátorok pedig nem elektromos hálózatról, hanem szigetszerűen üzemelnek. Napelem biztosítja a töltést az akkumulátorban, amit nem érdemes meglovasítani, mert semelyik traktort nem indítja - mondta Darabos Tamás a portálnak.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás