A technika világában gyakran elfeledkezünk arról, hogy akad egy olyan tényező, ami nélkül nincs élet a Földön, ez pedig a talaj. Annál is inkább figyelmet érdemel, mivel vannak országok, ahol már nincs is és ezért termőközegbe vetnek a gazdák. A megoldás a talajjavítás.

Sokan természetesnek veszik azt, hogy mindenhol és mindig rendelkezésre áll. Sokáig kizsigereltük és elfelejtettük, hogy az egyik legnagyobb kincsünk. A talajt pedig gondozni is kell, nemcsak használni.

 A Béres Csepp feltalálója, a néhai Béres József agrármérnök-biokémikus vonta le a következtetést, ami szerint

a talaj a növény, az állat és az ember számára alapvető éléstár, s a föld ásványi részeinek a termeléssel együtt járó kizsigerelése, élettanilag fontos mikroelemeinek állandó csökkenése megannyi betegség előidézője lehet.

Szerencsére elérhetők olyan baktériumtrágyák, amik képesek regenerálni a folyamatosan gyengülő talajéletet, és lehetőséget teremtenek az egészséges élelmiszerek előállítására. Regenerálják és javítják a talajnak a biológiai, kémiai és fizikai tulajdonságait és elősegítik a létfontosságú tápelemek kialakulását.

A talajjavítás nem elodázható
 

Tény, hogy a nagy adagban használt műtrágyák hatására a talaj állapota jelentősen romlik, savanyodik, a földben lévő fontos baktériumok száma csökken, egy részük akár már ki is pusztult. A szakemberek szerint a folyamatok megállítását, az egészséges talajélet helyreállítását a baktériumtrágyáktól lehet várni. Vannak, amelyek képesek a légköri nitrogén megkötésére, a cellulóz bontására valamint foszformobilizációra de emellett vitaminokat és növényi hormonokat is termelnek.

A baktériumtrágya a felső talajrétegben hozzáférhetővé teszi a levegő nitrogénjét a növények számára, ezáltal közvetlenül, saját hatásmechanizmusa révén - a kutatási adatok szerint bizonyítottan - hektáronként átlagosan 50-60 kilogramm nitrogén előállítására képes. A földben vízoldhatatlan formában jelenlévő foszforvegyületeket pedig úgy alakítja át, hogy azokat a növények hasznosítani tudják. Hektáronként 30-40 kilogramm foszfort vízoldhatóvá alakít, és felélénkíti az egyéb baktériumok, így a cellulózbontók működését is. Ennek következtében hektáronként akár 100 kilogramm kálium is juthat a talajba. Szelént, krómot és más mikroelemeket közvetít a növényi, illetve az állati táplálékon keresztül az ember számára is. Továbbá javítja a talaj szerkezetét, beindítja a humusz újratermelődését, a kizsigerelt termőréteg újraéledését. Termelt hormonjaival felgyorsítja a növények fejlődését és növekedését, továbbá gyorsítja érésüket. Az ugyancsak termelt vitaminjaival pedig fokozza a növények ellenálló-képességét a betegségekkel szemben és erősíti a szárazságtűrő képességüket.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás