Az elmúlt egy-két évtized felgyorsult klímaváltozása, illetve a nagy időjárási extremitások miatt változtatásra van szükség a talajművelésben, mert a vízre még jobban oda kell figyelni. A nagyon intenzív talajművelést újra kell gondolni, mivel ezáltal plusz szén-dioxid kerül a levegőbe. A termesztéstechnológiára és a talajmunkára történő odafigyelésével viszont szenet tudunk megkötni a talajban.

Fontos a jó tarlómenedzsment, mert ez már eldönti a következő lépéseket, mivel a talajművelés már a kombájn mögött kezdődik. A tarlóhántást illetve későbbiekben a tarlóápolást olyan minőségben szükséges elvégezni, hogy az utána következő magágy előkészítése és a vetés jól hozzáilleszhető legyen. A nagyobb mennyiségű szármaradvány esetén a hagyományos tárcsás csoroszlyás vetőgépek helyett a HORSCH Sprinter Duett csoroszlyás vetőgépe az extrém körülmények között is jó vetésminőséget garantál a talajfelszín fedettsége mellett. Fontos eldönteni, hogy mekkora tarlót hagyunk és azt milyen eszközzel műveljük. Itt fontos a megfelelő technológia kiválasztása. A fokozatosság elve itt is működik, a száraz talajon ne kezdjük a művelést mélyen, így kevésbé romlik a talajszerkezet.

Mi történik akkor, ha egy kiszáradt, keményebb talajt megerőszakolunk, és túl rögösre művelünk?

Általában sekélyen elkezdjük tovább művelni, ha egy menet nem elég akkor adunk neki még egyet és a felszínt elporosítjuk. Azonban amikor felrögeljük a talajt akkor a felszín alatt is óriási légüres rétegeket állítunk elő, ezekbe a növények gyökerei nem fognak belenőni, ezen felül a nagy aggregátumok között a finom morzsa lekerül a művelési réteg aljára és itt majd betömörödik. Nagyon sok energiával csináltunk valamit, ami nem jó!

A kapás növények elé végzett talajművelésnél egy menetben elvégezhető a takarónövények vetése és a depó műtrágyázás is. Az ősszel elvetett takarónövények már nedvességcsapdaként tudnak működni a talaj kiszárítása helyett. A tapasztalat azt mutatja, hogy a takarónövények alatt a talaj nedvesebb tavasszal, így sokszor később lehet bele vetni, mint oda, ahol nincs takarónövény. Ezért fontos a takarónövény terminálásának időben való elvégzése.

Az átállás nem fog egyik napról a másikra menni, de a talajkímélő megoldásokkal csökkenthető a talaj degradációja és a talajegészség is hosszabb távon helyre tud állni. Ha egészségesebb talajunk lesz, akkor egészségesebb növényeket is tudunk majd termeszteni! A technológia a kezünkben van, azonban a változás rajtunk is múlik.

Jöjjön el a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferenciájára, ahol részletesen fogunk beszélni erről a témáról!

(x)

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás