Hirdetés
Támogatásban csekély, hatékonyságban viszont nagy a magyar lemaradás
Magyarország idén 20 éve tagja az Európai Uniónak, ami történelmi fejlődést eredményezett számos iparágban, így a mezőgazdaságban is. Ma már ráadásul a közvetlen támogatások mértéke is szinte azonos az EU többi országával. Nálunk 2022-ben az egy hektárra jutó támogatás 375 euró volt, az EU27 átlagában 367 euró, de a régi tagországoknál 390 euró, tehát az utóbbi tagországokkal szemben a támogatásokat tekintve már nincs jelentős lemaradásunk. Ennek ellenére a hazai agrárium költséghatékonysága rosszabb, mint az EU átlagában.
A magyar mezőgazdasági üzemek általában 1 euró kibocsátást 65 eurócentből állítottak elő, ezzel szemben az EU-átlag 59 eurócent - írta az Agrárágazat cikke.
Üzemtípusonként vizsgálva csak a kertészetek haladják meg az EU átlagos költséghatékonyságát, de a vegyes gazdaságok és a szántóföldi növénytermesztők is megközelítik azt. A legnagyobb lemaradás ebből a szempontból az állattartó, valamint az ültetvényes gazdálkodóknál tapasztalható – összegezte az Agrárközgazdasági Intézet 2022-es évet elemző jelentése.
Csekély eszközérték, alacsony értékesítési együttműködés
Az egy hektárra jutó jövedelmezőség az üzemben előállított nettó hozzáadott érték és az összes mezőgazdasági terület hányadosa. Hazánkban ez a mutató 2022-ben 17 százalékkal volt alacsonyabb az EU-átlagnál. Még rosszabb a helyezésünk, ha a régi tagországokhoz (EU14) mérjük az elmaradás mértékét, ami így már majdnem 29 százalék - írta a cikk.
A jövedelmezőség szektoronként nagyon eltérő arányokat mutat. A tejtermelő, húsmarha- és juhtartó gazdaságok számosállatra vetített jövedelmezősége meghaladta az EU-átlagot, az abrakfogyasztó állatokat tartók és a szántóföldi növénytermesztők, valamint a vegyes gazdaságok az EU-átlag körül teljesítettek, ezzel szemben a növénytermesztő gazdaságok többi típusa elmaradt az EU-s értékektől.
A Magyarországgal egy időben vagy később csatlakozott országokkal (EU13) összevetve viszont összességében nincs lemaradásunk, a jövedelmezőség 29 százalékkal magasabb hazánkban.
A magyar gazdaságok lényegesen alacsonyabb jövedelmezőségét leginkább a technológiai különbséggel lehet magyarázni. Ezt jól jelzi az egy hektárra jutó állóeszközérték, ami Magyarországon 4843 euró, míg az EU átlagában 10 058 euró. Emellett szerepet játszik benne az üzemszerkezet ellenére alacsony értékesítési együttműködés szintje is.
A termelékenységet tekintve sokkal jobb a helyzet
Az egyéves munkaerőegységre jutó üzemi nettó hozzáadott érték 9 százalékkal magasabb, mint az EU27 átlagában. Az előny csupán három üzemtípusnál kiemelkedő: a szántóföldi növénytermesztők, a vegyes gazdaságok, illetve a húsmarha- és juhtartók esetében, míg a legnagyobb lemaradás az ültetvények (beleértve szőlőtermesztők és kertészetek), valamint az abrakfogyasztó állatokat tartó gazdaságoknál figyelhető meg - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés