Magyarország idén 20 éve tagja az Európai Uniónak, ami történelmi fejlődést eredményezett számos iparágban, így a mezőgazdaságban is. Ma már ráadásul a közvetlen támogatások mértéke is szinte azonos az EU többi országával. Nálunk 2022-ben az egy hektárra jutó támogatás 375 euró volt, az EU27 átlagában 367 euró, de a régi tagországoknál 390 euró, tehát az utóbbi tagországokkal szemben a támogatásokat tekintve már nincs jelentős lemaradásunk. Ennek ellenére a hazai agrárium költséghatékonysága rosszabb, mint az EU átlagában. 

A magyar mezőgazdasági üzemek általában 1 euró kibocsátást 65 eurócentből állítottak elő, ezzel szemben az EU-átlag 59 eurócent - írta az Agrárágazat cikke. 

Nálunk 2022-ben az egy hektárra jutó támogatás 375 euró volt, az EU27 átlagában 367 euró, de a régi tagországoknál 390 euró, tehát az utóbbi tagországokkal szemben a támogatásokat tekintve már nincs jelentős lemaradásunk

Üzemtípusonként vizsgálva csak a kertészetek haladják meg az EU átlagos költséghatékonyságát, de a vegyes gazdaságok és a szántóföldi növénytermesztők is megközelítik azt. A legnagyobb lemaradás ebből a szempontból az állattartó, valamint az ültetvényes gazdálkodóknál tapasztalható – összegezte az Agrárközgazdasági Intézet 2022-es évet elemző jelentése.

Csekély eszközérték, alacsony értékesítési együttműködés

Az egy hektárra jutó jövedelmezőség az üzemben előállított nettó hozzáadott érték és az összes mezőgazdasági terület hányadosa. Hazánkban ez a mutató 2022-ben 17 százalékkal volt alacsonyabb az EU-átlagnál. Még rosszabb a helyezésünk, ha a régi tagországokhoz (EU14) mérjük az elmaradás mértékét, ami így már majdnem 29 százalék - írta a cikk. 

A jövedelmezőség szektoronként nagyon eltérő arányokat mutat. A tejtermelő, húsmarha- és juhtartó gazdaságok számosállatra vetített jövedelmezősége meghaladta az EU-átlagot, az abrakfogyasztó állatokat tartók és a szántóföldi növénytermesztők, valamint a vegyes gazdaságok az EU-átlag körül teljesítettek, ezzel szemben a növénytermesztő gazdaságok többi típusa elmaradt az EU-s értékektől. 

A Magyarországgal egy időben vagy később csatlakozott országokkal (EU13) összevetve viszont összességében nincs lemaradásunk, a jövedelmezőség 29 százalékkal magasabb hazánkban. 

A magyar gazdaságok lényegesen alacsonyabb jövedelmezőségét leginkább a technológiai különbséggel lehet magyarázni. Ezt jól jelzi az egy hektárra jutó állóeszközérték, ami Magyarországon 4843 euró, míg az EU átlagában 10 058 euró. Emellett szerepet játszik benne az üzemszerkezet ellenére alacsony értékesítési együttműködés szintje is.

A termelékenységet tekintve sokkal jobb a helyzet

Az egyéves munkaerőegységre jutó üzemi nettó hozzáadott érték 9 százalékkal magasabb, mint az EU27 átlagában. Az előny csupán három üzemtípusnál kiemelkedő: a szántóföldi növénytermesztők, a vegyes gazdaságok, illetve a húsmarha- és juhtartók esetében, míg a legnagyobb lemaradás az ültetvények (beleértve szőlőtermesztők és kertészetek), valamint az abrakfogyasztó állatokat tartó gazdaságoknál figyelhető meg - írta a cikk.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás