A betakarítás után közel fél évig tartanak szünetet az arató/cséplőgépek. A nagy értékű kombájnok megfelelő tárolása fontos feladat, gondos előkészületekkel és helyes módszerekkel sokáig meg lehet őrizni a gépek jó állapotát. Anyagunkban ezeket a megoldásokat vesszük sorra, hogy minél tovább maradhassanak kitűnő kondiban a gazdaságok kiemelt fontosságú gépei. Ezek mellett természetesen az adott típus kezelési utasításában megadott tárolással kapcsolatos kritériumokat is alkalmazni kell a kombájnok tárolása során.

A kombájnok télre való felkészítését megelőző egyik legfontosabb feladat a pihenő helyének kiválasztása. Nem szabad a gépet gabona- és vetőmagtárolók környékén tárolni. Az olyan zárt magtárak és tárolók, amelyben szemestermények vannak, mindig vonzzák a betakarítógépek elektronikájára, vezetékeire és elektromos paneleire veszélyes rágcsálókat. Egy téli pihenő alatt több százezres, de akár milliós kárt is tudnak okozni. Kerülendő a zárt műtrágyatárolóban történő elhelyezés is, mert a levegő annyira korrozív benne, hogy megtámadja az elektromos csatlakozókat, vezetőket, berendezéseket - írta szakcikkében Farkas Imre az Agrárágazat oldalán.

Fontos őszi-téli feladat a kombájnok tárolása: nagyon nem mindegy, hogyan történik

A legjobb megoldás valamilyen irányban, kereszthuzat-szerűen nyitott gépszínben tárolni. Az egyszerű, félereszes színnek egyik nagy előnye, hogy huzatos, amit nem szeretnek a rágcsálók, és a gép sem rozsdásodik tőle. Amennyiben mégis egy teljesen zárt tárolóban telel a gép, még a termény közelsége híján is rágcsálóirtásra (riasztásra és a csapdákra) van szükség a kombájnok megóvásához. Amennyiben nincs fedett tárolási lehetőség, fontos, hogy a gépet legalább felülről meg kell óvni a téli csapadéktól. Ezt legegyszerűbben a fóliával vagy ponyvával való betakarással lehet megtenni.

Teleljen a gép akkumulátor nélkül!

A mai kombájnoknál már elektronikus vezérlést alkalmaznak. A költséges akkumulátor élettartamának meghosszabbításáért le kell kötni, és ki kell szerelni a betakarítógépből. A mai modern akksik többsége karbantartásmentes, de ha az akksi még régebbi, akkor szükséges ellenőrizni a folyadékszintet, illetve a hiányzó mennyiséget pótolni, továbbá időnként árammal feltölteni az akkululátort.

A tisztaság fél egészség!

A téli pihenőre felkészítés alapos tisztítást jelent. Ha egy fiatalabb, modellről van szó, sokan elkerülik a vízzel mosást, és csak sűrített levegővel tisztítják ki a szezon végén. A magasnyomású vizes mosásnak, illetve a sűrített levegős kifújatásnak is megvannak a maga előnyei, illetve hátrányai. A levegős tisztítás nagy előnye, hogy nem okoz korróziót a csapágyakban, a szíjtárcsák környékén, de még az elektromos berendezéseknél, a csatlakozóknál sem történik oxidálódás. Őszi, saras idő után szükséges legalább a járószerkezeti és erőátviteli részek alapos, melegvizes, nagynyomású mosása. Fontos, hogy ha valamilyen szennyeződés, vagy nagy mennyiségű víz került be a gépegységekbe, akkor azt tiszta zsírral a lehető leghamarabb ki kell onnét szorítani, majd a gépet meg kell járatni. A cséplőszerkezeti elemeket és a motorteret pedig inkább nagynyomású levegővel érdemes tisztítani, viszont ha a motorblokkon olajszivárgás/por keverékéből lerakódás van és a sűrített levegő nem elég hatásos, akkor különböző, erre a célra szolgáló oldószerekkel való kezelést követően kell a magasnyomású vizes tisztítást alkalmazni.

A vágóasztal is fokozott figyelmet érdemel a kombájnok tárolása során

A kukoricaadapter is ápolást igényel, aminél a különféle termény- és szármaradvány, illetve sárlerakódások miatt van szükség van a melegvizes mosásra. A megkopott fém középre hordó csigát fessük le. Vannak olyan modellek, amelyeknél téli tárolás esetére ajánlott eltávolítani a meghajtóláncokat, és tisztítás után külön olajfürdőben tárolni. Fontos, hogy a kijelölt kenési helyeken a fogaskerekek, törőhengerek csapágyazásánál zsírzással szorítsuk ki az elhasznált kenőanyagot, illetve a mosással bekerült vizet. Az adaptert a gyártó által biztosított tárolólábakkal alábakolva helyezzük el tárolásra, lehetőség szerint mindenképp egy fedett épületben.

A cséplő-, magleválasztó-, magszállító-rendszer tisztítása és előkészítése

A kombájn minden olyan egységén, amelyik kapcsolatba kerül a terménnyel, növénymaradványok találhatóak. Ezek eltávolítása az egyik legfontosabb feladat. Mindig történjen meg a csigavályúk, magfelhordó elevátorajtók kinyitása, kifújatása, kijáratása és a magtartály kitisztítása. Lényeges, hogy nyissuk ki ezeket, mert zárt állapotban korrodálódni fognak, és a rágcsálóknak is élelmet biztosítanak. A tisztítás után húzzuk ki az előkészítő asztalt, a rostát! Tehermentesítsük az ékszíjakat, és ne felejtsük el, hogy a következő szezonban mindent vissza kell majd állítani a megfelelő pozícióba, ezért nem árt, ha a lazítás előtt bejelöljük a kifeszített helyzetüket. A motornál nem kell a szíjakat lazítani, mert az esetek döntő többségében automata feszítővel rendelkeznek. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás