A galambokon kívül a különféle kisragadozók is tavasszal szaporodnak. A kis termetű állatok nőstényei anyai ösztöneik által hajtva ilyenkor sokkal bátrabbak és vérmesebbek, mert minél több táplálékot akarnak szerezni az utódaiknak. Ezért nyugodtabb környezetben akár fényes nappal láthatjuk őket, az alkonyat beköszöntével pedig különösen aktívakká válnak. A menyét és a nyest nagy károkat okozhat és néha céltalan öldöklést is végezhet a nyúl-, galamb- és baromfiállományban.

A menyét egész Európában elterjedt, hazánkban az Alföldtől egészen a hegyvidékig, a füves pusztától az erdőségekig egyaránt előfordul. A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük. Félig fedett élőhelyeken (pl. növényzettel borított utak, töltések, árkok széle) gyakrabban fordul meg. A menyétek vérengző kisragadozók, jellemzőjük, hogy a szükségleteiken felül is ölnek. Zsákmányállataikat akkor is megölik, ha nem fogyasztják el.

Bár okoz károkat, védett állat

Ugyanakkor fontos, hogy a menyét Magyarországon védett állat, eszmei értéke 25 ezer forint. Ez az állat bátor és kíváncsi, főleg éjjel vadászik. Tápláléka elsősorban pockok és egyéb egérfélék, de patkányok, vakondok, madarak, tojások és üregi nyulak is. Vadon 1-2 évig él, téli pihenőt nem tart. Ha a menyétek lehetősége van rá, többet vadászik a kelleténél, és a fölös táplálékot földalatti gyűjtőkamrákban tárolja.

A menyétek és a görények nem kedvelik a citrusfélék illóolaját, ezért eredményes lehet, ha ezek héjával bekenjük az ól, a ketrec, vagy a galambdúc ajtaját és küszöbét - a képen egy menyét érdeklődik

A görény így viselkedik

A szintén a menyétfélék családjába tartozó görény szürkületi állat, rendszerint erdőkben, szántókon, lápokon található meg. Folyópartok oldalába, vagy fák gyökere alá ásott odúkban él. Lakott területen többnyire ólak padlásán, szalmakazalban, farakás alatt és istállóban telepszik meg. Magányos vadász. Egy vadászat alkalmával több galambbal is végezhet a menyétfélékre jellemzően: leharapja a madarak fejét és szétrágja azt, csak fej nélküli testeket hagy maga után. A tojásokat is előszeretettel kiissza. A görény kis termete ellenére erős, és olyan, számára nagy állatokat is meg tud ölni, mint a nyúl. Sven Nilsson svéd zoológus már a 19. században megfigyelte, hogy a görények gyakran az elkapott békákat élő vágóállatként az odújukban vagy egy kis szigeten tartották a mocsárban, lábukat eltörték, így azok nem tudtak elmenekülni. Az állat bátorságára jellemző, hogy még a keresztes viperára is ráveti magát, és egy tarkóharapással megöli.

A nyest a legveszélyesebb a galambokra

A kisragadozók közül a galambokat a leggyakrabban a nyest támadhatja. A nyest az egész országban megtalálható, hegyvidéken leginkább sziklás erdőségekben, de alföldi települések gazdasági épületeinek padlásán is otthon érzi magát. Tápláléklistáján házigalamb, vadgerle, balkáni gerle, fiatal baromfi, rágcsálók, illetve különböző gyümölcsfák termése szerepel. Egyedszáma az 1990-es években megemelkedett, ezért már nem védett. A nyest ellen a legjobb védekezés, ha nem csalogatjuk oda a könnyű zsákmány lehetőségével. Például a szemetet jól záródó kukában tárolják, és nem hagyják kint a kutya vagy a macska eledelét, miután azok befejezték a táplálkozást.

Nyest-macska barátság nem létezik

A macskatartók legyenek különösen óvatosak a nyest megtelepedésével: a két faj megtámadja egymást, és kölcsönösen elpusztítják a másik kölykeit. Érdemes hangriasztással is próbálkozni, ennek megfelel bármilyen rádió, vagy ultrahanggal működő nyestriasztó. Esetleg segíthet a helyzeten a mozgásérzékelős lámpák felszerelése. Egy előnye van, ha menyét, görény vagy nyest költözik a környékünkre, hogy ezek a kisragadozók elpusztítják és távol tartják a patkányokat és az egereket is.

Megosztás

További híreink

Klímaváltozás és vízhiány: A talaj alatti tározókban rejlik a jövő?

2024.11.24.

Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási minták – a gyakori aszályok és heves esőzések – új vízgazdálkodási megközelítéseket igényelnek. Az egyik legígéretesebb javaslat a felszín alatti tározók tudatos kihasználása, amely új utakat nyithat az árvizek és aszályok elleni küzdelemben.

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás