Tavaszból nyár lett – de a feladat szemernyit sem csökkent a kiskertekben
Főleg a nappalok hőmérsékletén érződik, hogy tartósan a nyár válik az uralkodó évszakká. Pár dolgot másképp kell csinálni a kertekben, mint tavaszig jellemző volt. Az öntözések fontossága nő, a gyomosodás a nyár közepe felé csökken majd – többek között ezek is változnak...
A gyümölcsfák tövénél újból és újból megjelenő sarjhajtások csak a tápanyagot szedik el a növénytől, amelyeket ilyenkor is le kell vágni, lehetőleg az eredési helyüknél, tőből. Esetenként ehhez szükséges mélyebben kibontani a földet, hogy tényleg az eredési helyükön tudjuk ezeket eltávolítani.
Tőből ki kell vágni, ahányszor csak előjönnek
A rózsák, az orgonatövek és más szemzett-oltott díszcserjék alanyrészéből előtörő vadhajtásokat is mindig ki kell vágni tőből, ahányszor csak előjönnek – kezdi az aktuális teendők sorolását a magyarmezogazdasag.hu.
A gyümölcsfák zöld hajtásait is érdemes ilyenkor korrigálni. A rossz irányba növő, párhuzamosan fejlődő ikerhajtásokat az eredésüknél metsszük le. A túl sűrűn álló hajtásokat is ritkítsuk meg, hogy közel egyenletes térállásba kerüljenek. Különösen fontos az egyenletes hajtáselhelyezkedés a még koronakialakítás alatt lévő fiatal fák esetén.
A gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb maradjon meg
Amikor már megszűnt a gyümölcskezdemények természetes, tisztuló hullása, a még mindig egymást érőket ritkítsuk meg úgy, hogy a gyümölcscsomókból a két-három legfejlettebb megmaradjon.
A baracknál addig kell befejezni a feleslegesnek látszó gyümölcskezdemények leszedését, amíg magjuk csonthéja meg nem keményedik. A kajszi fák terméssel megterhelt ágait már most célszerű alátámasztani villás végződésű ággal.
Az idei és tavaly őszi telepítésű fák tövét szármaradványokkal, esetleg szalmával, fűkaszálékkal beszórva takarjuk a kiszáradás ellen, és ha szükséges, öntözzük is.
Bár idén később indult a szamócaszezon, miután letermettek a tövek, tegyük rendbe majd a szamócást. A szamócatöveken kifejlődő indanövények közül csak azokat hagyjuk legyökeresedni, amelyeket a már hároméves vagy idősebb szamóca helyében akarunk meghagyni.
A gyepnek jó műtrágya nem jó a gyümölcstermőknek
A gyep teljes növekedésben van, ilyenkor kiszórhatunk rá nitrogéntúlsúlyos műtrágyát, ám arra vigyázzunk, hogy ami a gyepnek jó műtrágya, nem feltétlenül jó a gyümölcsfáknak és díszfáknak! Utóbbiaknál a nitrogén a vegetatív irányba viszi el a fejlődést (ami a zöld gyepnél pont előny), ám ez a virágzást és a terméskötődést hátráltathatja is (ami gyepnél nem lényeges, de gyümölcstermőknél, virággal díszítő dísznövényeknél az).
A szőlőnél a megbomlott első kötözések igazítása mellett a második kötözés is időszerű lassan. A lelógó, egymásra hajló hajtások széthúzása és felkötözése „legyezőszerűen” hasznos, mert így egyenletesen éri a növényt a napfény. Időszerű a levelek hónaljában képződött hajtások visszacsípése is a második-harmadik levelük felett. Ha nincs elég eső, a szőlőt is érdemes öntözni.
A veteményesben a legfontosabb továbbra is a növények öntözése és az ezt követő porhanyító, gyomtalanító sekély kapálás.
Jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is
Karózni kell már a folyton növő paradicsomot és a karós babot is. Ha hármasával-négyesével összekötjük a karók csúcsát, szilárdabb lesz a támasz, és közöttük jut hely egy-egy karalábé-, bimbóskelpalántának is.
Az elvirágzott díszcserjék, a futó-, és bokorrózsák elnyílt virágrészeit csípjük le a fölső egy-három levéllel együtt, ezzel gyorsítjuk rózsák esetén az újabb virágképződést.
A tavasz végén már elvirágzott évelőket is most, nyár elején szaporíthatjuk: a tőről leválasztott gyökeres hajtásrészeket mélyen kapált, gereblyézett talajba ültessük. A futórózsák és a kúszócserjék többségének fásodó hajtásai lehúzva a földre és a nyirkos földdel vastagon betakarva gyökérképzésre serkenthetők. Egy-három év múlva leválaszthatók és önálló növényként nevelhetők tovább (ennek a szaporítási módnak bújtás a neve).
A rendszeres nyírással nevelt sövényeket nyírjuk meg úgy, hogy a gyenge fejlődésűeknél a hajtások fele, az erős növésűeknél kétharmada maradjon meg – zárul a magyarmezogazdasag.hu kiskerti tanácsadó írása.
.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 95 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés