Tavaszi hírek a támogatásokról: itt a hírösszefoglalónk a pénzes témákról
Áprilisban elég sok hírünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ezeket gyűjtöttük össze egy cikkbe. Érdemes átolvasni az anyagokat és belemélyedni azokba, amelyek iránt érdeklődik! Írtunk arról, hogy megjelentek az új erdészeti pályázatok, hogy közel 2,9 milliárd forint kárenyhítést kapnak a gazdák, jó lehetőségek nyíltak meg az új pályázatokkal a hazai termelők előtt, valamint arról, hogy energetikai tanácsadási szolgáltatásokra pályázhatnak a kisvállalkozások. Jó olvasást kívánunk!
Megjelentek az első erdészeti vidékfejlesztési pályázati felhívások a 2027-ig tartó KAP Stratégia Terv keretei között, így a Natura 2000 területen folytatott erdőgazdálkodási tevékenységhez kapcsolódó kompenzációs kifizetését lehetővé tévő és az erdőkárok helyreállítását támogató felhívás is. Mindkét egységköltség alapú támogatás igénybe vétele érdekében először a 2024. évi egységes kérelem keretében nyújthatók be támogatási, egyben kifizetési kérelmek – jelentette be Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár.
Közel 2,9 milliárd forint kárenyhítést kaptak a gazdák
A tavalyi évben keletkezett káresemények után mintegy 1.680 mezőgazdasági termelő részesült március végéig 2,85 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban, a kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 20.400 hektárt. Az elmúlt évtizedben tudatosan fejlesztett mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben a kárenyhítő juttatások kifizetése jelentősen segíti a mezőgazdasági termelőket a tavaszi munkálatok elvégzésében és a termelés fenntartásában. A 2023-as évben a tavaszi fagykár és az aszálykár okozta a legjelentősebb károkat. A teljes kárenyhítési juttatás összegéből tavaszi fagykárra több, mint 863 millió forintot, aszálykárra mintegy 796 millió forintot, jégesőkárra csaknem 480 millió forintot, felhőszakadáskárra mintegy 330 millió forintot, viharkárra megközelítőleg 247 millió forintot, belvízkárra hozzávetőleg 97,5 millió forintot, őszi fagykárra 24,2 millió forintot, a téli fagykárra pedig 13,2 millió forintot folyósít(ott) a Magyar Államkincstár.
Hirdetés
Mennyi mesterséges és mennyi emberi intelligencia visz előbbre?
Lehet, hogy összesen 800 milliárdot költöttek a hazai mezőgazdasági szereplők okoseszközökre az utóbbi években, de az ágazat sokak szerint még így sem tart ott, hogy a mesterséges intelligencia megelőzze természetes ész és kurázsi hasznát a gazdaságokban. Amikor pedig ez bekövetkezik, kérdés, hogy lesz-e ember, aki működteti a korszerű gépeket. Izgalmas és szókimondó kerekasztal-beszélgetésen mondta el véleményét a hazai IT-technológia, infokommunikációs és precíziós mezőgazdasági technika piacának néhány neves képviselője egy siófoki szakmai rendezvényen.
Ömlenek a forintmilliárdok az öntözésfejlesztés támogatására
A gazdálkodókat támogatni kell abban, hogy alkalmazkodni tudjanak a klímaváltozás jelentette kihívásokhoz és egyben növelni tudják a nagyobb hozzáadott értékű növényi kultúrák termesztését. A Vidékfejlesztési Program keretében éppen ezért újabb 40 vízgazdálkodási projekt részesült hozzávetőlegesen 19,5 milliárd forint támogatásban, így a konstrukcióban összesen mintegy 110 milliárd forint összegű támogatás odaítélése történt meg – fogalmazott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.
Közel 5 millió euróból készítik fel a lakosokat a katasztrófahelyzetekre a magyar kutatócsoport vezetésével
Magyar kutatócsoport vezetésével indult el a közel 5 millió eurós támogatásból megvalósuló B-Prepared Horizont Európa projekt. A HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) vezetésével zajlik a “Building PREPAREDness with Collaborative Knowledge Platform, Gamification and Serious Game in Virtual Reality” Horizont Európa projekt megvalósítása. A maximális pontszámmal elnyert pályázat célja az európai polgárok felkészítése a katasztrófahelyzetekre a túléléshez szükséges ismeretek átadása révén.
A technika jelenlegi állásához képest a projekt értéke a holisztikus megközelítésben rejlik. A helyalapú és játékosított mobilalkalmazások, valamint a valós eseményeket feldolgozó, együttműködésen alapuló tudásmenedzsment-platformok által létrehozott és támogatott tartalmakra épülő komoly VR-játékok soha nem látott, magával ragadó és valósághű élményt nyújtanak az írott tananyagok, a hagyományos képernyős alkalmazások és multimédia technológiák világához képest.
Új szakaszban a támogatások: több mint 55 milliárd forint érkezett meg 48 ezer termelőhöz
Csaknem 48 ezer termelőhöz, 11 jogcímen több mint 55,6 milliárd forint támogatás érkezett meg a Magyar Államkincstártól a rendkívüli átütemezés eredményeként. Ezzel elindult az új zöld támogatás, az Agro-ökológiai Program (AÖP) kifizetése is. A 2023. évi terület- és állatalapú támogatásokhoz kapcsolódóan korábban 470 milliárd forintot folyósítottak a gazdálkodóknak. Az új rendszer kifizetéseiért sok feltételt kell teljesíteni.
Az értékében 55 milliárd forintot meghaladó kifizetési csomagban az új jogcím, az Agro-ökológiai Program (AÖP) is megjelent 35,6 milliárd forintos nagyságrendben. Ennek köszönhetően az AÖP esetében rendelkezésre álló források 45 százaléka jutott el csaknem 37 ezer érintetthez, a támogatásigénylők mintegy 60 százalékához. Több tagállamban – ahol nem a magyarhoz hasonló modellben valósítják meg az AÖP-t – az uniós jogszabályban rögzített június 30-i véghatáridőt sem fogják tudni tartani a kifizetések teljesítésénél – közölték.
Magyar cukorgyárról és élelmiszeripari támogatásokról beszélt Nagy István
Olyat jelentett be az agrárminiszer, amit már évtizedek óta várnak a magyarok. Nagy István elszólása egy új cukorgyár létesítéséről egy nagyon fontos kaput nyithat meg hazánk számára. A politikus a legutóbbi Kormányinfón bejelentette, hogy ötpontos intézkedéscsomagról döntött a kormány az európai agráriumban kialakult helyzet miatt. Ezek közé tartozik az Ukrajnából származó termékek behozatalának szigorítása, valamint a gázolaj után visszaigényelhető adó mértékének növelése is. Intézkedtek arról is, hogy a Magyar Államkincstár 2024. május 31-ig fizesse ki a terület- és állatalapú támogatásokat.
Jó lehetőségek nyíltak meg az új pályázatokkal a nógrádi gazdák előtt is
A nógrádi gazdák számára is fontos új pályázatokról, fejlesztési lehetőségekről és a Közös Agrárpolitika (KAP) aktualitásairól tartott sajtótájékoztatót Balla Mihály országgyűlési képviselő és Bíró Anna, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Nógrád vármegyei felelőse a Nógrád vármegyei Balassagyarmaton. Az elmúlt időszakban felpezsdült az agrárpályázati lehetőségek területe, a Közös Agrárpolitika (KAP) által nyújtott új pályázatokról és egyéb lehetőségekről, a családokat, az önkormányzatokat, a vállalkozásokat és a Leader-csoportokat érintő változásokról is beszéltek a sajtótájékoztatón.
Energetikai tanácsadási szolgáltatásokra pályázhatnak a kisvállalkozások májustól
Mikro-, kis- és közepes vállalkozások kérhetnek támogatást energetikai tanácsadási szolgáltatásokra az MGFÜ Energetikai Tanácsadási Voucher Programban – közölte a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) az MTI-vel. Az uniós támogatású projekt a Széchenyi Terv Plusz Program keretében 400 millió forintos költségvetéssel 150–300 vállalkozás támogatását biztosíthatja, pályázónként legalább 1,027 millió forintot, legfeljebb 3,082 millió forintot.
A költségek legfeljebb 70 százalékát fedező, vissza nem térítendő forrás energiahatékonysági beruházásaikhoz kapcsolódó fejlesztési tanácsadásra, valamint alternatív, megújuló energiaforrások alkalmazási lehetőségeinek vizsgálatára kérhető. A nyerteseknek egy éven belül kell megvalósítaniuk a vállalt fejlesztéseiket.
Megjöttek a részletek a feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatásáról
A Közös Agrárpolitika (KAP) Irányító Hatósága megkezdte a „Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása” című pályázati felhívások tervezetének társadalmi egyeztetését. Támogatási kérelmet mezőgazdasági termékek értéknövelését, piacra jutást elősegítő technológiai fejlesztést és/vagy kapcsolódó zöld beruházást megvalósító vállalkozás nyújthat be. Az igényelhető összeg maximum 200 millió forint. A támogatási okiratban meghatározott támogatási összeg 25 százalékáig, legfeljebb 50 millió forintig a kedvezményezett előleget igényelhet.
Több pénz és több lehetőség érkezik az Agrár Széchenyi Kártya konstrukciókban
Az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók agráriumban és a válságkezelésben betöltött szerepére, továbbá jelentőségére figyelemmel, a gazdaság élénkítése, a válságok által okozott negatív gazdasági hatások mérséklése érdekében az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók kibővítéséről döntött a kormány. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondta: a konstrukciók számára 2026-ig további 45 milliárd forintot biztosítanak.
A gazdák finanszírozási problémáinak megoldása, továbbá az agrárium támogatása érdekében a kormány 2024. június 30-ig kétféle Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciót (ASZK) is elérhetővé tett az ágazat szereplői számára, amely rendkívül kedvező kamat mellett biztosít forrást a gazdák számára. A normál ASZK a nettó ügyfélkamata 1 havi BUBOR szintjével egyezik meg, míg a többlettámogatott ASZK 5 százalékos nettó kamatszinten érhető el, maximum 3 éves futamidő mellett.
Érkeznek a HMKÁ és az AÖP részletek
Várhatóan hamarosan megjelenik az idei egységes kérelmekre vonatkozó rendeleti szabályozás jogi véglegesítése. Ezzel párhuzamosan az Agrárminisztérium részleteiben is megosztotta az agrártámogatási rendszer feltételességi előírásrendszerének idén alkalmazandó részletes tartalmi elemeit. Ez a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapotra (HMKÁ) és a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelményekre (JFGK), illetve az Agro-ökológiai Programra (AÖP) vonatkozik.
Az idei évre vonatkozó HMKÁ és JFGK változások közül a letölthető szakmai tájékoztató részletesen foglalkozik többek között a nem termelő tájképi elemek és területek szabályrendszerének módosításával (HMKÁ8) és a parlagra vonatkozó részletes tudnivalókkal, a gyep újratelepítésére vonatkozó szabályokkal, a direktvetés és a sekély tarlóhántás fogalmának tisztázásával vagy éppen a talajkondicionáló- és növénykondicionáló készítmények kijuttatására vonatkozó szabályokkal.
Nagy változás a támogatásokban: jóváhagyta az EU a Közös Agrárpolitika felülvizsgálatát az Európai Parlament
Az Európai Parlament képviselői zöld utat adtak a Közös Agrárpolitika (KAP) felülvizsgálatának, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése. A felülvizsgált környezetvédelmi feltételrendszer már 2024-ben felhasználható az uniós támogatás igénybevételéhez. Szélsőséges időjárás esetén több mentesség lehetséges egyes előírások alól. A kisebb gazdaságok mentesülnek az ellenőrzések és a szankciók alól, ha nem tartják be a szabályok egy részét.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés