Az optimális tápanyagutánpótláshoz mindenképpen talajvizsgálat elvégzése szükséges, ez minden későbbi döntés alapja. Ha a gazda elmulasztja a tavaszi talajvizsgálat elvégzését, a vetésre nem megfelelően előkészített földeken jókora hozamkiesésre számíthat.

Az Agrárágazat anyagát szemléztük. A legtöbb haszonnövény számára a nitrogén, a foszfor és a kálium (NPK) a 3 legfontosabb elem. Ezeken kívül mérhető még:

  • Ammónia
  • Cink
  • Klór
  • Magnézium
  • Mangán
  • Molibdén
  • Réz
  • Szulfát
  • Vas

A környezetkímélő tápanyag-gazdálkodás lényege, hogy a trágyákat, illetve termésnövelő anyagokat megfelelő időben és mennyiségben kell kijuttatni. Mindezt úgy, hogy a növények a lehető legjobban hasznosítani tudják a tápanyagokat. A helyes adag és időpont megválasztásával elkerülhető a gazdálkodás során bekövetkező tápanyagveszteség és a környezeti elemek - főként a vizek - terhelése.

A tavaszi talajvizsgálat és az eredmények szerinti gazdálkodás magasabb terméshozamot eredményez
A talajvizsgálat során a leggyakrabban előforduló tápanyaghiány-típusok:
  • Nitrogénhiány: leginkább az idősebb leveleken megjelenő vöröses színárnyalatok mindig a teljes növény világosabb zöld, vagy sárga színével járnak együtt.
  • Foszforhiány: a levélcsúcs a gabonában nem merev és egyenes tartású, hanem kissé visszahajlik. Leggyakrabban az idősebb leveleken jelentkezik. A foszfor hiánya csökkenti a gabonafélék sütőipari minőségét, gátolja a keményítő beépülését a szemekbe.
  • Káliumhiány: az idősebb, alsó leveleken a levelek csúcsától induló sárgulással kezdődik, majd elszáradnak a levélerek közötti szövetek.
  • Vízhiány: mértékétől függően jelentősen csökkentheti a szántóföldi növényállomány szervesanyag-termelését, sőt a növény pusztulását is okozhatja.
  • Nem megfelelő talaj pH: az érték szélsőséges irányokba - savas vagy lúgos - történő elmozdulása közvetlen és közvetett módon, de mindenképpen károsan befolyásolja a növények fejlődését.
A vetés előtti egyik legfontosabb a nitrogén, foszfor, kálium teszt elvégzése

Azokon a területeken érdemes a talajmintavevő használata, ahol az előző évekről nitrogén maradvánnyal lehet számolni (például a vízlevezető összefolyásoknál), illetve ahol a téli csapadék, esőzés nem mosta ki az őszi trágyát. Vagy épp ellenkezőleg, ahol biztosan lemosta a tápanyagokat a termő területről. A talajmintákat legalább 30-60 centiméterről kell venni. A késő tavaszi teszteket vízállásos, illetve bő csapadékos területeken végzik, amikor elegendő 20-25 cm mélységből talajmintát venni.

Megosztás

További híreink

Súlyos állapotba került a madárinfluenzával fertőzött kanadai fiatal

2025.01.02.

Zoonózissal, állatról emberre terjedt a H5N1 típusú madárinfluenza-vírus Kanadában, az érintett fiatal állapota annyira súlyos volt, hogy kórházba is került.

Mire képes a banán Magyarországon?

2025.01.02.

Magyarország déli részein egyre több kertben látni banánfát.

Évente több tucatot fogyaszt belőle, pedig minden alkalommal 36 percet vesz el az életéből

2025.01.02.

A Michigani Egyetem kutatói érdekes eredményeket publikáltak: az elfogyasztott ételeink életünk hosszát is befolyásolhatják, méghozzá drámaian. A kutatás során csaknem hatezer élelmiszert elemeztek, hogy meghatározzák, melyek rövidítik vagy hosszabbítják meg az élettartamot.

Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Meglepően nagy hőmérsékleti ingadozások lesznek a következő napokban

2025.01.02.

A következő három nap időjárását változékony felhőzet, időszakos csapadék (zömmel eső), élénk szél, helyenként köd és a nappali hőmérsékletek fokozatos csökkenése jellemzi, 0 és +13 fok közötti maximumokkal.

Partnerhírek
Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás