Több és jobb termés burkolt műtrágya használatával
A tápanyagutánpótlás egyik legnagyobb kihívása a nitrogén kimosódásának és elpárolgásának megakadályozása. Erre többféle megoldás létezik. Rácz Gábort, az ICL Specialty Fertilizers szaktanácsadóját kérdeztük arról, mit javasol a tavaszi trágyázásra, és hogyan tehető jobbá a termés a burkolt műtrágya használatával.
Melyek a burkolt műtrágya előnyei a kora tavaszi ültetésnél és az őszi vetéseknél?
Tápanyagutánpótlás terén az egyik legnagyobb gond a nitrát-nitrogén könnyű kimosódása az aktív gyökérzónából. Erre jelentenek jó megoldást a burkolt műtrágyák, melyeknél a tápelemet vagy tápelemeket egy fizikális burok veszi körül, ami speciális polimer anyagból készül. Az E-max technológiával készült burkolat növényi gyantakivonatot utánoz, ami igen érzékenyen reagál a talajhőmérsékletre, ez pedig pontos feltáródást eredményez. Kiszórás és bedolgozás után nedvesség hatására feloldódik a tápelem a burok belsejében, onnantól pedig csak és kizárólag a talaj hőmérséklete szabályozza a benne oldott tápanyagok talajoldatba való jutását és annak mennyiségét. Ha nő a talajhőmérséklet, több, ha pedig csökken, kevesebb tápanyag kerül be a talajoldatba. Ez megfelel a növények tápanyag igényének. Így gyakorlatilag nincs kimosódás, a tápanyagveszteség minimális. Az 1-2, 2-3, illetve az 5-6 hónapos feltáródási időszak alatt folyamatosan kapja a növény a szükséges tápanyagokat. A feltáródás idejét a burok vastagsága határozza meg.
Hirdetés
A magyar mezőgazdaság nagy öntözésfejlesztés előtt áll. Hogyan kapcsolódik össze ez a tápanyagutánpótlással?
A kormány tervei közt szerepel, hogy az elkövetkező évtizedben a meglévő közel 100 ezer hektár öntözött területet felfejlesztik a rendszerváltás előtti 300 ezer hektáros méretre. Az öntözés mindig intenzív gazdálkodást jelent, ami nagyobb terméshozam mellett magasabb költségráfordítást is jelent. Öntözéses termesztéstechnológia használatakor a könnyen mobilizálható tápelemek (nitrát, magnézium, kén) kimosódása megnőhet. Így a burkolt, szabályozott feltáródású műtrágyák, mint például az Agromaster műtrágyacsalád használatának jelentősége megnőhet. A tápelemek közül a nitrát forma a legfontosabb, ami mind laza, mind pedig kötött szerkezetű talajokból nagyon könnyen mosódik ki, burkolt formában viszont kimosódása gyakorlatilag zéró. A kimosódás minimalizálása mellett az a lehetőség, hogy egyszeri tápanyag-kijuttatással a teljes tenyészidőszakra elegendő tápanyagot tudunk kijuttatni, szintén költségtakarékos technológiát eredményez. A kevesebb taposás csökkenti a talajtömörödés okozta termésveszteségeket is, ami tonnákban mérhető. A termésre és a környezetre gyakorolt pozitív hatáson túl a burkolt szabályozott nitrogént szolgáltató Agromaster erőteljes egészséges állományt eredményez, ami tovább növeli a termék hatékonyságát.
Hogyan történik a jó gyökértömeg kialakulásához szükséges foszfor felvétele a korai ültetéseknél vagy a korai őszi vetéseknél a starter trágya kijuttatásakor?
A foszfor felvételét a talajból több tényező befolyásolhatja. Korlátozott a foszfor felvehetősége, ha a talaj pH-ja 6.5 és 7-8 között van. A foszfor savas környezeteben alumínium- és vas-, vagy magasabb pH-értékű talajokon kalcium-foszfátokká alakul, ami növény számára nem felvehető forma. A hideg talaj szintén foszfor-felvehetőségi gondokat okoz. Ilyen esetekben a nitrogén mellett a foszfort is érdemes burkolt formában kijuttatni. A szabályozott feltáródású foszfor kevésbé tud lekötődni, így a növény könnyebben fel tudja azt venni. A szabályozott feltáródású műtrágyák esetén gyakorlati tapasztalatok igazolják, hogy folyamatos növekedést biztosítanak, a növények nem lilulnak (a relatív P hiánytól) és a gyökérfejlődésük folyamatos.
Milyen egyéb megoldásokkal lehet növelni a termésmennyiséget?
Ha a talaj és a víz felületi feszültségét csökkentik, a víz és a vízben oldott tápanyagok könnyebben jutnak a talajba, a gyökérzónában a tápoldat egyenletesen oszlik el. A felületaktív anyagok hatására az öntözővíz hatékonysága javul, laza szerkezetű talajokon legtöbbször akár 25 százalékkal is csökkenthető a kiadott víz mennyisége. Ez energia- és pénzmegtakarítást jelent a gazdának. Erre kiválóan megoldás a H2Flo talajkondicionáló rendszeres használata.
A tapasztalatai szerint milyen ellenérzései vannak a gazdáknak a burkolt műtrágyával történő tápanyag-kijuttatással kapcsolatban?
Sokszor előfordul, hogy nem látják a különbséget a kezelt és a kezeletlen terület között, ezért kell mindig mérni a termést. Mivel a burkolt termékeknél nem érdemes osztott kezeléseket végezni, nagyobb adagú alapkezeléssel gyakorlatilag a teljes vegetációra elegendő tápanyagot juttattunk ki. A burkolat segítségével szabályozott tápanyagáramlás folyik a talajoldatba, mennyisége kevesebb lehet, mint a hagyományos módszer esetén. Ezért nem célszerű az osztott kezelés kisebb dózisokkal. Kertészeti kultúrákban, mint például káposzta, hagyma, vagy répa esetén, egy menetben 500-600 kg/ha adagot érdemes kiszórni. Szokatlan, hogy csak egyszer kell kijuttatni, de a kevesebb művelet kevesebb taposással jár: nem tömörödik a talaj, valamint állandó, szabályozott a műtrágyajelenlét, az adott időszakon belül történő folyamatos tápanyagfelvétel pedig eloszlatja a kételyeket.
Milyen tapasztalatokat szereztek a burkolt műtrágyák hatékonyságával kapcsolatban?
A vizsgálatok során, például a palántázás, vagy burgonya ültetés előtt nagyadagú hagyományos, nem burkolt műtrágya az öntözés hatására könnyen oldatba megy, hirtelen növelve a talajok EC-értékét (sókoncentrációját), ami akár meg is égetheti a növény gyökereit. Az Agromaster burkolt műtrágya használatakor azonban a sókoncentráció a hagyományos szinthez képest tizede, ami sokkal kedvezőbb a fiatal növények érzékeny gyökérrendszerének.
Egy másik lényeges tapasztalat a korai oltott dinnye, fóliás káposzta és karalábé kultúrákban mutatkozott 2017-ben, ami a 2018-as szezonban is megismétlődött. A termesztés korai fázisában a talaj mindig melegebb, mint a levegő. A burkolatból az E-max technológia már 5-10 fokos talajhő esetén biztosítja a folyamatos tápanyagáramlást a talajba. Ez azt eredményezte, hogy az oltott görögdinnye futása a tavaszi fagyok idején nem állt meg, hanem üde, zöld színben nőtt tovább. Ezt mutatta a káposzta és a karalábé is. Az Agromaster termésbiztonságot ad - mondták a gazdák, akik ezt tapasztalták. Pontosan ezért használják korai kultúrákban, ahol a pár napos késés a szedés megkezdésében akár el is döntheti adott év nyereségét.
Tárolási káposzta esetében 500 kg Agromaster 2-3 hónapos feltáródású terméket dolgoztak be hektáronként a sorokba. Lombzáródás előtt ugyanakkora nitrogénadagot juttattak ki fejtrágyaként, mint a hagyományos technológiával kezelt területre. November közepén a betakarításnál még fehér, aktív gyökerei voltak a káposztának, fejméretben is szemmel látható különbség volt. A mérési eredmények - 5-5 kaloda lemérése - mutatták meg a pontos különbséget az Agromasterrel kezelt terület javára, ami 9 százalék plusz termést eredményezett. Ez kilóban 7 tonnával többet jelentett, ami hektáronkénti 70 ezer forintos költségre 172 ezer forint tiszta nyereséget hozott.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés