További tiltás és szigor jöhet? A legnagyobb növényvédőszer-gyártók szakemberei válaszoltak
Sok növényvédő szer hatóanyagot vonnak ki az EU-s forgalomból, ami sok esetben nehezíti meg a gazdák feladatát. A legutóbb a mankoceb újraértékeléséről volt szó, egyelőre azonban még nem dőlt el a sorsa. A kivonása nagyon érzékenyen érintené a gyümölcs- és szőlőtermesztőket. A legnagyobb, növényvédelemmel (is) foglalkozó cégek vezetői arról nyilatkoztak, hogyan érinti a gazdákat az, hogy egyre kevesebb a hatóanyag. Az is szóba került, hogy milyen hatásos alternatívák állnak a gazdák rendelkezésére az érintett növényvédő szerek helyett.
Az Agrárszektor anyaga foglalta össze, hogy az Európai Unió szabályozása szerint több, régóta ismert, és széles körben használt növényvédő szer hatóanyag esetében is elérkezett a pozitív lista felülvizsgálati határideje. Így az ezeket tartalmazó készítmények engedélyeinek megújítása vagy visszavonása is eldől. Az utóbbi években különböző környezetvédelmi és humán egészségügyi szempontok alapján sokat szigorodott az engedélyezési feltételrendszer, ezeknek a kritériumoknak pedig már sok, régebben engedélyezésre került hatóanyag nem felel meg. Emiatt sok hatóanyag várhatóan kiesik majd és teljesen visszavonják őket, aminek következményeképp sok készítmény is elveszítheti az engedélyét - írták.
Folyamatos figyelem és újítás
Rikk István, a Corteva Agriscience magyarországi marketingvezetője arról beszélt, hogy a cégük folyamatosan figyeli a híreket arról, milyen változásokat hozhatnak a különböző növényvédő szer hatóanyagokkal kapcsolatos uniós döntések. Így mindig tájékoztatják partnereiket az őket is érintő szerkivonásokról, illetve termékkörről, illetve alternatív megoldásokat keresnek. Új hatóanyagokat fejlesztenek, valamint új termékkombinációk engedélyeztetésével pótolják a kialakult hiányokat. Szerinte az, hogy egyre kevesebb a hatóanyag, eltérően érinti a különböző növényvédelmi szegmenseket. Vannak területek, ahol az új hatóanyagokkal megoldható a probléma, más területeken viszont nagyobb kihívások elé állítja a gazdákat a növények hatékony védelme, ilyen például a rovarölő szer kivonásokban érintett növények esete. Rikk István a mankoceb hatóanyaggal kapcsolatban elmondta, ennek a gombaölő szerként való a felhasználása a tömlősgombák például a szőlő peronoszpóra ellen történt. Habár még nem dőlt el a sorsa, a Corteva már bevezetett egy teljesen új hatóanyag csoportot a fenti kórokozók ellen.
Hirdetés
Hajnal Gábor, a BASF Hungária Kft. marketingigazgatója szerint a hatóanyagkivonások komoly kihívást okozhatnak a gazdáknak, azonban cégük igyekszik mindig a lehető legkorábban új termékeket a piacra dobni a kivonással érintett gombaölő szerek helyett annak érdekében, hogy a termelőknek legyen lehetőségük tapasztalatokat gyűjteni és zökkenőmentesen átállni. Szerinte a több hatáshelyű kontakt gombaölő szerek kivonása (mint a mankocebet tartalmazók) a szőlő-, gyümölcs szektort érinti a legérzékenyebben.
Van, ami ellen nem lesz megoldás
Kratancsik Elvira, a Bayer Crop Science engedélyezési vezetője szerint egyre nagyobb gondot okoz a gazdálkodóknak a kevesebb hatóanyag. Ugyanis azon kívül, hogy egyes károsítók ellen nincs megoldás, főleg a kis kultúrákban, fontos lenne a szerek rotációja is. Véleménye szerint különböző hatásmechanizmussal bíró készítményeket kellene alkalmazni, hogy csökkentsék a szerrrezisztencia kialakulásának kockázatát. Úgy véli, hogy a másik komoly kihívás az egyes szerek utóveteményekre gyakorolt hatása. Bizonyos kultúrákban ugyanis nagyon megcsappant a használható készítmények száma, így nagyon át kell gondolnia a gazdáknak a vetésforgót, hogy kiküszöböljék a káros hatásokat. A szakember szerint most még vannak megfelelő alternatívák a kivont szerek helyett, de ez pár év múlva már nem biztos, hogy így lesz. Amikor például betiltották a neonikotionidos csávázószerek használatát, megnőtt az rovarölő szeres állománykezelések száma, viszont ezen készítmények száma is évről-évre csökken. A szakember elképzelhetőnek tartja azt, hogy a termelőknek el kell fogadniuk: nem lesz tökéletes megoldás. Ez viszont veszélyeztetheti a bevételeiket, hiszen nagyobb terméskiesést okozhat egy-egy kártevő. Alternatív megoldások már most is vannak a piacon, nagyon sok cég dolgozik biológiai megoldásokon, de ezeknek egyelőre limitált a számuk – mondta.
Még marad növényvédőszer
Nem könnyítené meg a gazdák életét a mankoceb kivonása, lévén egy régóta használt, hatékony és olcsó hatóanyagról van szó. Azonban a növényvédőszer kínálatban ma még található olyan hatóanyag, illetve készítmény, amellyel pótolható, igaz, ezeket drágábban lehet beszerezni. Így a gazdálkodók magasabb költségekkel szembesülnek, amely a termény árakban is megjelenhet – mondta a portálnak Papp Zoltán, a Syngenta kampánymenedzsere. A szakember szerint a gazdák a saját bőrükön tapasztalják a hatóanyag-kivonásokat, ezen keresztül a régi, megszokott, hatékony és bevált készítmények eltűnését is. Egy kivonás után mindig próbálkoznak a pótlással, de ez nem mindig sikerül elsőre, van, hogy csak pár év „kísérletezést” követően áll be az új technológia. Ez pedig mindenképpen veszteséget és kárt jelent a gazdák részére - mondta. A teljes cikket itt lehet elolvasni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés