Az Isterra Magyarország Kft. kereskedelmi vezetője, Virágné Pintér Gabriella a Füzesabonyban található saját nemesítőállomásukon sikeresen végrehajtott termékfejlesztésről beszélt. Ennek eredményei azok a fajták, amiket a nemesítő szakemberek hazánkban kereszteztek. Tavaly ősszel megtörtént az első olyan fajták bejelentése a NÉBIH kísérleteibe, amelyeknél már nem csak a szelekció, hanem a keresztezés is Magyarországon történt. Olyan nagy hozamú és minőségi termést nevelő búzafajták születtek meg, amelyek kifejezetten a hazai környezetre adaptálhatók.

Milyen volt az elmúlt szezon a búza betakarítása utáni eredmények alapján?

Érdekes éven vagyunk túl. Azoknál, akik időben el tudták vetni, nagyon jó volt a kalászos gabonák indulása. Viszont az őszi csapadékhullám miatt sokaknak ki kellett várniuk és csak novemberben juttatták a földbe a magokat, vagy egyáltalán nem is vetettek. Ennek következtében lett az utóbbi 10 év legalacsonyabb őszi búza vetésterülete Magyarországon közel 850 ezer hektárral. Ezt követően sokáig gyönyörűen alakultak a feltételek a növekedéshez, minden ideálisnak tűnt a búzák számára. Amikor pedig a gazdák már úgy gondolták, hogy hektáronként 9-10 tonnás terméssel számolhatnak, elképesztő hőhullám sokkolta az állományokat, ami sok helyen jelentősen csökkentette a mennyiséget. Azokon a területeken, amelyeken szakszerűen gondoskodtak a tápanyagkijuttatásról és a talajok a kritikus időszakokban megkapták például a folyékony műtrágyával a kellő utánpótlást, ott a várt termés nagy részét meg lehetett tartani. Ennek eredményeképpen búzában nem volt ritka a 9, árpában pedig a különösen kiemelkedő 10 tonnás hektáronkénti hozam nagyüzemi szinten.

Az Isterra Magyarország Kft. kereskedelmi vezetője, Virágné Pintér Gabriella Békéscsabán, a fajta- és agrotechnikai kísérletek bemutatóján

Hogyan segített ebben az Isterra?

A jó termés megalapozásához egy fontos kísérletsorozatot vittünk véghez az idén, ugyanis egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk arra, hogy a sima teljesítményvizsgálatok mellett olyan agrotechnikai kísérleteket is beállítsunk, ahol egyedi ajánlásokat tudunk tenni a fajtákra, ami 2021-ben egy békéscsabai vizsgálatban csúcsosodott ki. Ebben a tápanyagutánpótlás és a növényvédelem hatékonyságának fejlesztésében is előre tudtunk lépni. A kísérlet elérte a célját. Komplex fajtaspecifikus ajánlást tudunk tenni a tőszámra, a vetésidőre, a védekezés időpontjára és a szárrövidítés megoldására is.

Komplex kisparcellás agrotechnikai kísérletek

A július közepén betakarított új fajtáink remekül szerepeltek, komoly csúcsokat döntöttek: közülük több is 12 tonna feletti terméssel zárta a nagy parcellás kísérleteket. Hagyományosan jó eredményt értek el a régóta köztermesztésben lévő piacvezető fajtáink, a Cellule és a Basilio, amelyek a 11 tonnás hozamot is meghaladták. A kísérletekben fontos előrelépés, hogy egyre több olyan új, sikeres fajtát építhetünk be a portfóliónkba, amelyek méltó utódaik a már jól ismert búzáinknak. Ezek közül kiemelkedett a Frenetic malmi minőségű búza, ami jóval 10 tonna feletti hektárteljesítményre képes, gyakran javító minőséggel. A Providence fajta különlegessége a hatalmas kalásztömeg, amivel az összes kísérletünkben az első 3 helyen végzett. Fontos, hogy rendelkezünk olyan anyaggal, a Complice fajtával, ami kimagasló aszály és stressztűrésével az idei évben is kiemelkedően teljesít.  Az eredményekből az látszik, hogy megtaláltuk a magyarországi körülményekbe jól illeszthető fajtákat, amelyekhez hozzá tudjuk tenni azt az agrotechnikát, amit megvalósítva a lehető legtöbbet lehet kihozni azokból. A kalászos termelők jelentős része nagyon figyel az ajánlott technológia betartására, ennek köszönhetően az országos búza termésátlaga 6, az árpáé pedig 6,5 tonna körüli, az elmúlt évek adataihoz képest kiemelkedő eredménnyel zárult.

Hagyományosan jó eredményt ért el a régóta köztermesztésben lévő piacvezető fajta, a Cellule, amely a 11 tonnás hektáronkénti hozamot is meghaladta

Milyen újdonságot ajánl a gazdáknak?

Az elmúlt évtizedekben sokáig úgy tapasztaltuk, hogy a minőségi búza nemesítése sokszor a mennyiség rovására megy. Ebben azonban nagyon nagy változás történt. Az új, genetikailag magas termőképességű fajták esetében a modern agrotechnológiai ajánlásunk betartásával és a komplex rendszerek, a precíziós gazdálkodás megoldásainak használatával gyakorlatilag a gazdák számára is biztosítottá vált, hogy akár 10 tonna feletti termésátlagot érhessünk el stabil, malmi minőségben. Így nem kell kompromisszumot kötniük a fajtaválasztás során, és a bevételüket is jelentősen megnövelhetik. Fontos fejlesztési irányunk, hogy a cégünknél erősödik az árpanemesítés is. A munka java Franciaországban, az anyacégünknél zajlik, amit magyar teszteléssel és kísérletekkel tökéletesítünk. Az eddigi eredmények alapján elmondhatom, hogy a búzához hasonlóan várhatóan 1-2 éven belül piacvezető árpafajtákat tudunk kínálni a magyar termelőknek. (x)

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás