A kontinens különböző országaiban eltérő mértékben ugyan, de mindenhol terjedőben vannak a sekély, talaj- és talajnedvesség-kímélő művelésre alkalmas gépek, illetve a mostohább talajviszonyok között is vetni képes no-till vetőgépek és a bizonyos szempontból átmenetet képező mulcsvetőgépek. Nem véletlen ez, hiszen a különböző régiókban erősen ingadozik az éves csapadék mennyisége, erre pedig a gazdálkodóktól a szabályozó hatóságokig mindenki reagálni próbál. Hazánk ebben sem kivétel, ráadásul sokan úgy érzékelhetik, hogy a Kárpát-medencében az átlagosnál szélsőségesebbek az időjárási kilengések, a csapadék pedig szinte sosem akkor érkezik, amikor a legnagyobb szükség lenne rá.

A fentiek miatt elengedhetetlennek tűnik, hogy a gazdák gépparkjában ott legyenek azok a munkaeszközök, amikkel alkalmazkodni tudnak az adott szezonban jellemző időjárási körülményekhez. Ez gazdasági kihívást is jelent, hiszen nem sokan engedhetik meg maguknak, hogy egy-egy speciális eszköz akár éveket pihenjen, mert nem illeszkedik az aktuális igényekhez. A gyártók ezért igyekeznek egyrészt újragondolni és adaptálni már meglévő konstrukcióikat, másrészt minél sokoldalúbb új munkaeszközöket a piacra hozni.

Multiva TopLine Super 700XL kicserepesedett talajon

A rendkívül sekély, mulcshagyó művelésre és ~15-18 cm mély „bekeverésre” is alkalmas rövidtárcsák már természetesnek hatnak a földeken. Amikor a Multiva nagyjából két évtizede gyártani kezdte integrált futóműves DiscMaster rövidtárcsáit, az északi országban még elsősorban magágykészítőként gondoltak a típusra. A sors úgy hozta, hogy ez a konstrukció mostanra a sekély tarlóhántás és lezárás egyik legfontosabb eszköze lett. Előnyeit, praktikumát szinte mindenki ismeri: a jól felépített rövidtárcsával, közvetlenül az aratás után készített sekély mulcsréteg egyenletesen kevert és jó rögstruktúrájú, elősegíti a szármaradványok bomlását, egyenletes és gyors árvakelést biztosít és megőrzi a mélyebb rétegek nedvességét.

Multiva DiscMaster 6000+ rövidtárcsa

A tárcsák mellett azonban egyre több olyan kapás géptípus is megjelenik, amiknek már nem, vagy nem elsődleges célja „fekete földet” készíteni.

A Multiva bő 10 évvel ezelőtt kezdte forgalmazni TopLine néven az első olyan kombinátorát, amit már kifejezetten univerzális használatra szánt. A munkagép azóta sokat fejlődött, de változatlanul igaz, hogy kiváló magágykészítő, emellett sekély tarlóhántásra is alkalmas: számos partnerünknél bizonyítja, hogy megfelelő körülmények között még a kukoricatarlón is boldogul. Lúdtalp kapahegyekkel szerelve a TopLine Super XL kombinátor teljes átfedésű mechanikus gyomirtásra, tarlóápolásra is alkalmas, így a gazda egy beruházással univerzális, többfunkciós gépet illeszthet be gépparkjába.

Multiva TopLine Super 800XL kombinátor tarlóban

Talán még kritikusabb művelet a vetés, aminek sikere meghatározó lehet a teljes tenyészidőre nézve. Mivel a fejlett vetőgépek költséges konstrukciók, ezeknél talán még fontosabb, hogy úgy tegyék elérhetővé a legmodernebb talajművelési rendszereket, hogy ne kényszerítsék egyetlen irányba a gazdálkodót. A Multiva válasza erre a kihívásra a Forte no-till vetőgép, ami mechanikus és elektromos adagolással is elérhető. A Forte az 50 és 250 kg közötti hidraulikusan állítható csoroszlyanyomásával szabad átjárást biztosít a hagyományos talajművelés, a min-till és a no-till között; a monitorról, térkép alapján vagy manuálisan vezérelhető input-adagolással és szakaszvezérléssel pedig széleskörű precíziós funkciókat kínál.

Multiva eForte 400 no-till gabonavetőgép

A változó, kiszámíthatatlan klimatikus viszonyok közepette nehéz magabiztosan kijelenteni, hogy létezik egyetlen üdvözítő módszer. A Multiva-nál ezzel szemben úgy gondoljuk, hogy ha partnereinknek sokrétűen használható, erős és tartós gépeket adunk, akkor ők minden évben alkalmazkodni tudnak majd az időjárás szeszélyeihez.

Ha szeretné közelebbről megismerni a Multiva-technológiát, látogasson el honlapunkra, és keresse kollégáinkat!

Közép- és Kelet-Magyarország:

Mező Sándor | 06 30 929 5293 | mezo.sandor@multiva.hu

Nyugat-Magyarország:

Sándor Balázs | 06 30 639 0396 | sandor.balazs@multiva.hu

Witzl Tamás | 06 30 638 1079 | witzl.tamas@multiva.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás